banner87
22 Şubat 2019 Cuma

KALP SAĞLIĞINIZI HAREKETLE KORUYUN

Sağlık Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Ali Ramazan Benli, kalp sağlığının önemine işaret etti

10 Nisan 2018 Salı 06:43
Bu haber 387 kez okundu
KALP SAĞLIĞINIZI HAREKETLE KORUYUN
Haberici -->

Sağlık Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Ali Ramazan Benli, kalp sağlığının önemine işaret ederek, “Kalp hastalıklarından korunma yöntemlerinde ise en etkili yol sigaradan uzak, hareketli bir yaşam ve yeme alışkanlıklarımızı değiştirmektir” dedi.

Sağlık Müdürlüğü, 8-14 Nisan Kalp Sağlığı Haftasında Sarımsaklı da yapılan yürüyüşte Sağlıklı Yaşam Aracıyla vatandaşları bilgilendirdi.

Sarımsaklı da Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş’nin düzenlediği “Senin de Dikili Bir Ağacın Olsun” etkinliğine İl Sağlık Müdürlüğü de paydaş olarak katıldı. Sağlıklı yaşam aracının konuşlandırıldığı, yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı etkinliğe,  Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İl Sağlık Müdürü Öğretim Üyesi Dr. Ali Ramazan Benli, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. İsmail Kılıç, Başkan Yardımcısı Burhan Akın, Hacı Bedir, Dr. Osman Demir, Kanser Birimi ve Ketem çalışanları katıldı.

Program doğa yürüyüşü ile başlayıp ağaç dikilmesi ile devam edildi. İkramların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, İl Sağlık Müdürü Benli ve ekibi sağlıklı yaşam aracının önüne geçerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

İl Sağlık Müdürü Benli ise, yaptığı açıklama da, şunları söyledi;

“Öncelikle düzenlenen bu güzel etkinlikle bizlerin bir araya gelmesine vesile olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Çelik’e ve emeği geçen herkese teşekkür ederim. 2018 yılının ilk doğa yürüyüşü olan bu program sayesinde Nisan ayının 2. Haftası Kalp Sağlığı Haftasına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacı ile Sağlık Müdürlüğü olarak buradayız. Geçen hafta da kanser haftası idi. Dünyada ölüm nedenlerinin en sık sebebi kardiyovasküler yani kalp hastalıkları ve kanserlerdir. Bu nedenle kanser ve kalp sağlığı haftalarının arka arkaya gelmesi önemlidir. Kalp hastalıklarından korunma yöntemlerinde ise en etkili yol sigaradan uzak, hareketli bir yaşam ve yeme alışkanlıklarımızı değiştirmektir. Tuzsuz yemeye alışmak, aşırı kolesterol içeren gıdalardan uzak durmak ve düzenli beslenme bunlardan birkaçıdır. Sigara kullanımı kalpte damarların tıkanmasına zemin hazırlamanın yanında akciğer kanseri başta olmak üzere birçok kanser türü ile yakın ilişkili bulunmuştur. En çok ölüm nedeni olan kanser türleri ise Akciğer, kalın barsak, meme, prostat ve rahim ağzı kanserleridir. Kanser taramalarında özellikle meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri çok kolay yöntemlerle erken tespit edilebilmektedir.”

147 BİN KİŞİDE TARAMA YAPILDI

Sağlık Müdür Benli, erken teşhis edebilmek için İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kanser Tarama Merkezleri (KETEM) bulunduğunu belirterek, “Geçen sene ilimizde bulunan 4 adet KETEM de toplam 47 bin 996 bireye kanser taraması yapılmış ve 118 kişide kanser tespit edilmiştir. Erken evre tespitlerin iyi tarafı tedavi edilebilir olmasıdır. Onun için kanser tarama merkezlerimize hanımları bekliyoruz” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV