banner87
22 Şubat 2019 Cuma

KAN KAYBEDİYORUZ

İncesu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Baktır ve eski Başkan Halit Özkaya beraberindekilerle Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'ni (KGC) ziyaret etti.

20 Haziran 2018 Çarşamba 09:26
Bu haber 286 kez okundu
KAN KAYBEDİYORUZ
Haberici -->

İncesu Organize Sanayi Bölgesi eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Mütevelli Heyeti Üyesi Halit Özkaya, teşvik bölgesi konusunda Mersin, Manisa, Bursa gibi illerle aynı düzeyde olduklarını belirterek, “Biz onlarla ayrı şartlarda güreşemiyoruz. Kan kaybediyoruz. Bu konuda siyasilerimizin desteğini bekliyoruz” dedi.

Ziyarette bölge hakkında bilgi veren Ali Baktır, genişleme bölgesinde çok uygun fiyatla arsa satışı yaptıklarını belirterek, teknolojik yatırımda bulunacaklara büyük destek vereceklerini belirtti. Baktır, Kayseri sanayisinin önemli bir gelişme kat ettiğini dile getirerek, şehir adına eksikliklerden birisi olan teknolojik üretimlerin hem şehrin hem ülkenin kalkınmasına önemli katkı sağlayacağına işaret etti.

Mütevelli Heyet Üyesi Halit Özkaya ise, sanayicinin mavi yakalı olarak tabir edilen ara elemana çok ihtiyaç duyduğunu anımsatarak, teşvik bölgesinde Mersin, Bursa, Manisa ile aynı şartlarda olduklarını ifade etti. İncesu OSB olarak aynı şartlarda bu bölgelerle güreş tutmalarının mümkün olmadığını ifade eden Özkaya, “Kayserili işini bilir meselesi bizim Ankara’daki elimizi zayıflatıyoruz” diye konuştu.

İncesu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Baktır ve eski Başkan Halit Özkaya beraberindekilerle Kayseri Gazeteciler Cemiyeti'ni (KGC) ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren KGC Başkanı Veli Altınkaya, İncesu OSB'de yatırımların daha fazla artmasını temenni ettiğini ifade etti. Altınkaya, "İncesu OSB 2004 döneminde oldukça süratli gelişiyordu. Sonrasında birinci OSB’nin genişleme süreci devreye girince İncesu OSB’nin gelişme hızı kısmen düştü. Ama şimdilerde de çok büyük mesafeler kat ettiğini görüyoruz” diye konuştu.

YATIRIMLAR BİRAZ GECİKTİ

İncesu OSB’nin 1996 yılında kurulduğunu ama kamulaştırmadan dolayı geciktiğini belirten Halit Özkaya, bölgenin kurulmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, şunları söyledi;

“İncesi OSB şehrin dışında. 40 kilometre dışında olmasından gelişmeler biraz daha yavaş oluyor. Birkaç kez Kayseri OSB’nin  genişleme imkanına sahip olmasından dolayı yatırımları biraz daha gecikti. Şehrimizin biraz eksikliği ve politikacılarımızın beklediği şu. İncesu OSB şehir dışında. Bu nedenle teşvik bölgesi kapsamında 2 bölgedir. Mesela Mersin OSB üçüncü bölge. Bizim İncesuOSB ikinci bölgedir. Bütün ithalatımız ve ihracatımız Mersin limanındandır. Sadece bizim kendi grubumuzda 15 milyon TL civarında nakliye ödemesi yapıyoruz. Geliş gidiş. Orta Anadoluda olmamız dezavantaj oluşturuyor. Memleket bizimdir. Gidecek yerimiz yok. Bizlerin grup ve şirket ortakları olarak şehir dışında çakılı bir çivimiz yok. Önceliğimiz şehrimizdir.”

SERMAYE EROZYONU BİRAZ DAHA VAR

“Organize sanayi bölgesi anlamında şehrimizde bir sanayi kültürü var. Çok iyi” diyen Özkaya, “Şehrin çevresindeki illere göre. Ama komşu şehirlerin teşvik belgesindeki yeri 4 ve 5 inci bölge olmasından dolayı yatırımların oralara kayması, akmasına neden oluyor. Biz bir yerde sermaye erozyonuna uğruyoruz. 10-15 yıl öncesinde bu erozyon çok daha fazla idi. Şimdi o kadar olmasa da halen kentimizden sermaye erozyonu teşviklerden dolayı var gibi görünüyor. Ki İzmir, İstanbul, Ankara’ya giden fazla idi. Ama şuan bu biraz tersine döndü. Kayserili olmayıp şehrimize gelenler oluyor.Bizim beklentimiz Mimarsinan, İncesu, birinci OSB’nin daha katma değerli üretim ve büyük projelere yer vermesidir. Muakeyesiediyorum. Almanya Düseldorf kenti var. Kayseri ile aynı nüfusa eşit. İhracatı 17 milyar Euro. Bizim 10 katımız. İnşallah biz göremeyiz ama genç nesil bu rakamı görecektir. Büyük bir ihracat yapacaktır. Kayseri’nin o anlamda önünün açık olduğunu düşünüyorum. Buna Kayseri ve Türkiye olarak mecburuz” dedi.

İNŞAATA YÖNELDİLER

Halit Özkaya, sanayi yatırımı ile ilgili de bilgi verirken, “Zaman zaman yatırımcı hevesleniyor. İmkanlarını yatırıma yönlendiriyor. Ama genel kanı şudur. Kayserili yatırımcılar olarak büyük bir kısmı inşaata yöneldi. Elindeki sermaye ile. Daha kestirme yoldan inşaat yönelerek para kazanmak istemesiyle sanayideki yatırımlarını askıya aldı. Temennimizi bu tersine döner. Döneceğine de inanıyoruz” diye konuştu.

ANKARA’DA ELİMİZİ ZAYIFLATIYOR

Teşvik bölgesi konusunun Kayseri için hayati derecede önemli olduğunu söyleyen Özkaya, “Hak ettiğimiz yerde değiliz. Kayserili işini bilir meselesi bizim Ankara’daki elimizi zayıflatıyoruz. Biz ikinci bölgede yüzde 20 teşvik alıyoruz. Üçüncü bölge yüzde 40, dördüncü bölge yüzde 60, beşinci bölge yüzde 80. Birde 6’ıncı bölge meselesi var ve yatırımların tamamını kazancından vergiden mahsup ediyor. Biz yüzde 20’deyiz. Ankara, Eskişehir,Bursa’nın statüsündeyiz. Bunu tam seçim dönemi. Eski milletvekillerinin büyük bir kısmı konuyu biliyor. Onlarında çalışması var. Biz burada kan kaybediyoruz. Mersin,Manisa gibi. Manisa denize 33 kilometre ve bir tünel açıldı. Dahada yakınlaştı. Biz onlarla aynı şartlarda güreşemiyoruz.”

ARA ELEMAN KADROMUZ KÖTÜLEŞİYOR

“Ara eleman kadromuz kötüleşiyor. Gittikçe iyileşmiyor. Mavi yakalı elemanda sıkıntımız var” diyen Özkaya, “Meslek liseleri bu konuda ihtiyaç var ama zayıflıyor. İncesu da bir meslek lisesi var. Bizde arsasını verdik. Hatta sonunda şunu söyledik. Öğrencilerin her birine sanayici 100-150 lirada burs versin. Hepsine. Müdür beyle görüştüm. Öğrenciler geliyor derse girmiyor. Böyle bir sıkıntımız var. Bunu çözemiyoruz. Nasıl çözeceğiz. Çalışacak elemanı nereden bulacağız. Bir tarafta işsizlik var. Bir taraftada insanlar yetişmiyor. Herşeyimiz var. Liselerimiz var. Çırak okulu var. Ama ara elemanı yetiştiremiyoruz” dedi.

YATIRIMA BÜYÜK DESTEK VERİYORUZ

Ali Baktır, bölge olarak yatırımcılara büyük destekler verdiklerini anımsatarak, “İncesu da yeni genişleme alanı sağlandı. Metrekaremiz 500, 600 lira gibi büyük fiyatlarla ortaya çıkmayacağız. Alt yapısı yaparak en düşük seviyede satışa sunacağız. Kayseri için katma değer oluşturacak, büyük yatırım ve önemli yatırım için yardımcı olacağız. Metrekaresi 30 lira. Bu alt yapı yatırımlarının var olduğunu görürsek komik bir rakamdır. Ülkemizi uçurabilecek. Yatırımlar yapabilecek insanlarımıza burası açıktır. Sanayicimiz oraya gelsin ve yatırım yaparak teknoloji ürünler üretsin. Ülkemizin ihtiyacı var. Muasır medeniyet seviyesine çıkmak için bundan sonra teknolojik ürünler üretilmesi gerekiyor. Milli gelirimizi artırma orta gelir tuzağını atlatmak ve milli geliri 20 bin dolarların üzerine çıkartmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV