banner87
25 Mart 2019 Pazartesi

KAN SIKINTISI VAR

Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir, açıklama yaptı

31 Mayıs 2018 Perşembe 03:25
Bu haber 316 kez okundu
KAN SIKINTISI VAR
Haberici -->

Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir, hastaların tedavisi için Ramazan ayında kan bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söyleyerek, “Kan vermek orucu bozmaz” dedi.

Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir, 30 Mayıs - 6 Haziran tarihleri arasında kutlanan Lösemi Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Talasemi ve Lösemililer Derneği olarak bu haftanın önemi ve amacını yerini getirebilmek maksadıyla okullarda çeşitli etkinlikler ve sosyal faaliyetlerde bulunacaklarını kaydeden Başdemir, “Bizim yapmak istediğimiz en önemli şey, toplumun eğitimini sağlamak, toplumu bilinçlendirmek ve bununla ilgili alınması gereken önlemleri kendilerine anlatmak istiyoruz. Çünkü lösemi halk dilinde kan kanseri olarak geçmekteyse de, maalesef hastalığın oluşum sebebi bilinmemekte, bu sebeple de alınacak önlemler maalesef tıpta bilinememektedir. Ancak bazı işaretler löseminin belirtilerini göstermektedir. O bakımdan lösemi blast kan hücrelerinin biran da çoğalmasıyla birlikte başlar, bunun ilk belirtileri de diş eti kanamaları, burun kanaması, vücutta oluşan morluklar ve kızarıklıklar, keskin kas ağrıları, iştahsızlık, halsizlik ve yüksek ateştir. Bu ilk belirtileri gören insanların mutlaka onkoloji ve hematoloji polikliniklerinde test yaptırmalarını öneriyoruz. Eğer ikinci kademeye düşer ve gecikirlerse, tedavisi çok zor olmaktadır” diye konuştu.

Lösemi ve talasemi hastalarının kan ihtiyacı olduğunu ve Ramazan ayında kan bulmakta sıkıntı yaşadıklarını belirten Faruk Başdemir, kan vermenin orucu bozmayacağını kaydetti. Başdemir, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Sağlıklı insanların mutlaka vermelerini diliyoruz. Biz kan bulmakta en fazla Ramazan ayında sıkıntı yaşıyoruz. Verilecek kan orucu bozmaz. Diyanet ve müftülükten aldığımız bilgiler doğrultusunda halkımıza buradan duyuruyoruz.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV