banner87
25 Mart 2019 Pazartesi

KANSER TEDAVİSİ İÇİN 10 BİN KM’LİK YOLDAN GELDİ!

Anestezi uzmanı Dr. Kuadio Alexis Simplice Türkiye'de tedavi oldu

10 Mart 2018 Cumartesi 09:00
Bu haber 732 kez okundu
KANSER TEDAVİSİ İÇİN 10 BİN KM’LİK YOLDAN GELDİ!
Haberici -->
Anestezi uzmanı Dr. Kuadio Alexis Simplice, ülkesinde prostat kanseri tanısı alınca, ayrıntılı inceleme ve tedavi için kendini Türk hekimlerine emanet etmeyi tercih etti. 10 bin kilometrelik yol kat ederek Kayseri’ye geldi.

Fildişi Sahili’nde anestezi uzmanı olarak görev yapan 55 yaşındaki Dr. Kuadio Alexis Simplice, yıllarca yüzlerce hastanın şifaya kavuşması için çalıştı. Ancak hayat enteresan oyunlarından birini kendisi üzerinde de oynadı ve hem babasının, hem de erkek kardeşlerinin yaşadığı prostat kanseriyle kendisi de tanıştı. Üstelik, aile geçmişi, yaşı ve siyahı ırkta bulunması gibi özellikleriyle yüksek riskli grupta olduğunu da biliyordu ve düzenli kontrollerini de ihmal etmiyordu. Ancak son dönemlerde sürekli idrar yapma isteğinin artmasından şüphelenerek test yaptırınca prostat kanseri tanısıyla yüzleşti.

YÜKSEK RİSKLİ GRUPTAYDI

Dr. Kuadio Alexis Simplice, aile öyküsü nedeniyle böyle bir durumla karşılaşabilme ihtimalinin yüksek olduğunu bildiğini ve bu nedenle mümkün olduğunca hızlı hareket etmeye çalıştığını belirterek şöyle konuşuyor:

“PSA değerlerim çok yüksek çıktığında hemen görüntüleme yöntemleriyle tanıyı kesinleştirmek istedik. Sonuç olumsuz çıkınca tedavimi daha önce mesleki bir ziyaretim sırasında tanıştığım Acıbadem Kayseri Hastanesi’nde devam ettirmeye karar verdim.”

Siyahi toplumlarda prostat kanseri görülme sıklığı beyaz ırka göre ortalama 4 kat daha fazla oluyor. Aile öyküsü eklendiğinde ise bu oran 8-10 kata kadar çıkıyor. Dolayısıyla bu hastanın prostat kanseri açısından oldukça yüksek risk taşıdığını hatırlatan Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, “Bu özellikleri nedeniyle hasta bize geldiğinde hem evresinin ileri olması, hem de yaşının genç olması yapılabilecek tedavilerin uzun dönem başarısı açısından önem taşıyordu” diyor.

Dr. Kuadio Alexis Simplice’a multidisipliner bir tedavi uyguladıklarını belirten Prof. Dr. Mustafa Sofikerim, şunları anlatıyor: “Yaklaşık 2,5 saat süren bir cerrahi sonrasında yoğun bakım sürecine ihtiyaç duyulmadan 5 gün hastanemizde kalan hastamız şifa ile taburcu edildi. Tedaviler sonucunda kanserli hücre alındı ve koruma tedavileri uygulandı, düzenli kontroller hastalığın tamamen geçtiğini gösterecek.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV