banner153
12 Temmuz 2020 Pazar

KAPALI ÇARŞI BÜYÜK TEHLİKE ATLATTI

Tarihi Kapalı Çarşı’nın hemen yanında bulunan Vezirhanı’nda yangın çıktı. Olay yerine giden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yangının gündüz çıkmasının, hemen fark edilerek müdahale edilmesinin Kapalı Çarşı adına büyük bir tehlikenin de önüne geçildiğini dile getirdi.

09 Temmuz 2019 Salı 13:07
Bu haber 346 kez okundu
KAPALI ÇARŞI BÜYÜK TEHLİKE ATLATTI
Haberici -->
Tarihi Kapalı Çarşı’nın hemen yanında bulunan Vezirhanı’nda yangın çıktı. Olay yerine giden Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yangının gündüz çıkmasının, hemen fark edilerek müdahale edilmesinin Kapalı Çarşı adına büyük bir tehlikenin de önüne geçildiğini dile getirdi.

Kayseri Kapalı Çarşısı’nın Camikebir Camii çıkışında yer alan tarihi Vezirhanı’nda yangın çıktı. İtfaiyenin kısa sürede müdahale ederek söndürdüğü yangının sigara izmaritinden çıktığı iddia ediliyor. Ancak oluşturulacak komisyonun yangınla ilgili incelemesi sonrasında çıkış nedeni belli olacak.

Vezirhanı’nda yapılan restorasyon çalışması sırasında, restorasyon için kullanılan iskele malzemelerinin bulunduğu yerde yangın çıktı. Olayın hemen itfaiyeye bildirilmesi üzerine, kısa sürede gelen ekipler yangına müdahale etti. Bir saat içerisinde yangını söndüren ve soğutma çalışmasını yapan ekipler, Kapalı Çarşıya sirayet edebilecek, Vezirhanı’nda büyük hasarlara neden olabilecek yangını söndürmüş oldu.

Olay yerine gelen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Kızılkan, açıklamasında, “İhbar gelir gelmez merkezden ekiplerimiz hemen kısa sürede müdahale etti. İskele kısmında yoğun bir yangın vardı. Çıkış nedeni ile ilgili bir araştırma komisyonu oluşacak. Diğer tarafta restorasyon çalışması var. Ama ağırlıkta iskele kısmında olan bir yangın vardı. Aşırı bir şekilde hararet ve ahşapları düşürme oldu. Maddi hasarlı yangın oldu. Tarihi bir dokusuna zarar yok. Söz konusu değil. Ahşaplar var. Onlarla sıkıntı vardı. Genelde tadilatta kullanılan iskeleler yandı” dedi.

Vali Şehmus Günaydın ise inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, “Anında müdahalesi ile yangın söndürüldü. İskeleden çıkan yangın var. Çok şükür can kaybı yok. Ufak tefek kapılarda pencerelerde yanma var. Bizim için önemli olan vatandaşımızın can kaybı olmamasıdır. Dikkatli olunacak. Yangınların çıkmaması için, buralar tarihi mekanlar ve korunmalıdır. Restorasyonu devam ediyor. Burada arkadaşlar çalışırken çıkan yangın. Yangının neden kaynaklandığını belirleyecek. Arkadaşlarımız itfaiye teşkilatının anında müdahalesi ile Kapalı Çarşıya sirayet etmeyen yangın. Erken müdahale can kaysını önledi. Arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Restorasyonda proje değişikliği konusunda bir süre uzadı. Bu iddia araştırılacak. Arkadaşlarımız burada ve içinde. Arkadaşlar burada iken çıkan yangın var. Araştırılacak” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, restorasyon çalışmalarının uzun sürdüğü hamda yangın çıktığını belirterek, “Buranın canlanması için belediyeler olarak gayret gösteriyoruz. Proje değişikliği nedeniyle gecikme var. Vakıflar Bölge Müdürlüğü özen gösteriyor. Yangının gündüz olması bir şans. Allah korusun Kapalı Çarşıya sıçramış olsa büyük sorun olurdu. Gündüz çalışma olurken yaşandı. O iddialar tutarlı olmuyor. Büyük geçmiş olsun. Değerli ekibimize ve itfaiye ekiplerimize teşekkür ediyoruz. Gerekli tedbirler alınacak elbirliği yapacak. Yeter artık diyeceğiz. 6 ay içinde burasının restorasyonu tamamlanacaktı. Ama tamamlanmadı” dedi.

Yangın çalışmaları sonrasında komisyon oluşturuldu ve çalışmalar yapılıyor.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV