banner87
13 Aralık 2018 Perşembe

KAYSERİ ARTIYA GEÇİYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı açıklamalarda bulundu

21 Şubat 2018 Çarşamba 07:20
Bu haber 315 kez okundu
KAYSERİ ARTIYA GEÇİYOR
Haberici -->

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, kentte ikili öğretimden tekli eğitime geçiş için ihtiyaç olan derslik sayısının bin 464 olduğunu söyledi. 2018 yılında bu sayının tamamlanacağını ve kent olarak derslikte ihtiyacın fazlası olarak artıya geçeceklerini belirtti.

Kentteki eğitim durumu ile ilgili bilgi vermek amacıyla basın mensuplarıyla bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, tekli eğitime geçiş için okul projeleri ile ilgili detaylı bilgi verdi.

Elmalı, “Kentte müdürlüğümüze bağlı resmi ve özel okul öncesi, temel eğitim, orta öğretim ve mesleki eğitim kurumları ile toplam bin 83 kurumda; 19 bin 319 öğretmen ve örgün eğitimde okuyan 300 bin 86 öğrenci ile ilde eğitim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Kent nüfusunun neredeyse tamamı bizimle paydaş ve büyük bir aileyiz” dedi.

16 ilçede bulunan ilçe milli eğitim müdürlükleri ve halk eğitim merkezleri aracılığıyla da Kayseri'de hizmet sunduklarını ifade eden Elmalı, müdürlük olarak, söz konusu faaliyetleri kesintisiz sürdürmek için büyük bir titizlikle çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi. Elmalı, “Temennimiz, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın değerli öğretmenlerimizin ellerinde, milli ve manevi değerleri benimsemiş olarak yetişmeleri ve bu ülkenin evladı olmanın haklı gururunu yaşamalarıdır” diye konuştu.

İKİLİ ÖĞRETİM YAPAN 144 OKULUMUZ VAR

İl Müdürü Osman Elmalı, Kayseri genelin de ikili öğretim yapan 97 binada 144 okul bulunduğunu söyleyerek, “Bu okullarımız Melikgazi, Kocasinan ve Talas İlçelerinde bulunmaktadır. Bu okullardan yaklaşık 20'si kendi eğitim bölgesinden öğrenci alıp kayıt bölgesi dışından öğrenci almayarak tekli eğitime geçebilecektir. Diğer 77 binada tekli eğitime geçiş yapabilmesi için ise arsa temini ve temin edilen arsalara bina yapma çalışmalarımız hızla devam etmektedir" şeklinde bilgi verdi.

34 OKULUN ARSA İŞLEMLERİ TAMAM

Milli Emlak Müdürlüğü ve Belediyelerle sıkı bir işbirliğine gidilerek 2017 yatırım programında yer alan tüm yatırımların arsa sorunlarının çözüldüğünü aktaran Elmalı, "2018 Yatırım Programında bulunan işlerimizin tamamının ihalelerini, yıl sonu itibariyle bitirilmeyi hedeflemekteyiz. 2017 yılı içerisinde, 3 hayırsever tarafından yaptırılan: Kocasinan İlçesindeki Osman Ulubaş Fen Lisesi, Develi İlçesinde Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Melikgazi İlçesinde Mustafa Çataloğlu İlkokulu tamamlanarak eğitim öğretime başlamıştır. Yıl içerisinde toplam 34 okulun arsa işlemleri tamamlanmış olup proje aşamasına getirilmiştir. İl Yatırım Programında yer alan yatırımlarımızın proje tutarı 285 milyon TL’dir" şeklinde konuştu.

415 MİLYON TL'LİK YATIRIM

Osman Elmalı, "Devlet yatırım programında yer alan diğer 11 projemiz için ihaleye esas yaklaşık maliyetleri ve mahal listeleri hazırlanmakta olup 2018 yılı içerisinde ihaleye çıkılacaktır. Devlet yatırım programında yer alan yatırımlarımızın proje tutarı 130 milyon TL’dir. Devlet ve İl Yatırım programına alınan ve Bakanlığımızca onaylanan toplam 63 yatırımın proje tutarı 415 milyon TL’dir” dedi.

AB DESTEKLİ OKUL

Osman Elmalı, okula yapılacak 3 okulla ilgili de bilgi vererek, şunları anlattı; “İl Müdürlüğümüzce Yatırım Programı kapsamında, bakanlığımızca onaylanan ve AB ile Dünya Bankasınca finanse edilecek olan toplam 7 yatırım bulunmakta olup bunlardan 3 tanesinin ihale süreci Bakanlığımızca başlatılmıştır. Bu 3 yatırımın 2018 yılında tamamlanması Bakanlığımızca hedeflenmektedir. Diğer 4 yatırımın ise finansman ve ihale öncesi hazırlık işlemleri Bakanlığımızca yürütülmektedir.”

ARSA KARIŞILIĞI OKUL

Arsa karışılığı okul yaptırılacağını anlatan Elmalı, “Yine Bakanlığımızca Maliye Bakanlığı arasında yürütülen “Arsa karşılığı okul yapımı projesi” kapsamında 25 projemiz kabul edilmiş olup, Defterdarlık ve Milli Emlak Müdürlüğü tarafından satılacak arsa temin çalışmalarına başlanmıştır. Satılacak arsa karşılığında yüklenicilere okul yaptırılacaktır" diye konuştu.

"PROJLER BİTTİĞİNDE ARTIYA GEÇECEĞİZ "

Kayseri'de tekli eğitime geçiş için ihtiyaç duyulan derslik sayısının bin 464 olduğunu söyleyen Elmalı, 2018 yılında bunu tamamlayacaklarını belirtti.

Elmalı, “Tekli eğitime geçiş için tüm çalışmaları hızla yürütürken, bizler de başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve Valimiz olmak üzere Belediye Başkanlarımız, Defterdarlık, Milli Emlak Müdürlüğü ve diğer kurumlarımızla işbirliği içerisinde arsa bulmaya ve bulunan arsaların hukuki sorunlarını çözmeye gayret göstermekteyiz. Bu çalışmalar ve planlanan yatırımlar tamamlandığında İl merkezindeki derslik sorunu çözüme kavuşmuş olacaktır. İlimiz genelinde resmi ve özel derslik sayımız 12 bin 152’dir. Tekli eğitime geçiş için ihtiyaç duyulan derslik sayısı bin 464’tür" ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV