banner167
banner182
24 Ekim 2021 Pazar

KAYSERİ HER ZAMAN DEVLETİNİN YANINDADIR

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Heyeti Temsiliye Reisi' olarak Kayseri'ye gelişinin 100’üncü yılı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende konuştu. Başkan, Kayseri’nin her zaman devletinin yanında olduğunu söyledi.

20 Aralık 2019 Cuma 09:26
Bu haber 380 kez okundu
KAYSERİ HER ZAMAN DEVLETİNİN YANINDADIR
Haberici -->
Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Heyeti Temsiliye Reisi' olarak Kayseri'ye gelişinin 100’üncü yılı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende konuştu. Başkan, Kayseri’nin her zaman devletinin yanında olduğunu söyledi.

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişi nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Vali Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, askeri erkan, bürokratlar, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Törende Büyük Atatürk koşusunda dereceye giren Ersin Tekal, Turgay Bayram ve Süleyman Pekmezci’ye madalya ve ödülleri verildi. Sporculara ödüllerinin verilmesinin ardından Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu.

Törende şehir adına bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 1 asır önce Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün soğuk ve karlı bir havada Kayseri’ye geldiğini ve soğuk havaya rağmen Kayserililer tarafından Çifte Kümbet önünde coşkulu bir şekilde karşılandığını söyledi. Gazi Mustafa Kemal’in, 20 Aralık Cumartesi günü de Kayseri Belediyesi’ni ziyaret ederek şehrin ileri gelenleriyle bir görüşme yaparak Milli Mücadeleyi anlattığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, “Kayseri’de gece şerefine düzenlenen fener alayında bir öğrencinin söylevi üzerine şu ifadeleri kullanmıştır: ‘Bütün dünya bilmelidir ki Türk Milletinin hakkını, haysiyetini, şerefini tanıtmaya gücü vardır. Türk vatanının bir karış toprağı için bütün millet hep birlikte ayağa kalkar. Haysiyetinin bir zerresine, vatanın bir avuç toprağına yapılacak saldırının bütün varlığına vurulmuş darbe olacağını Türk Milletinin fark etmediğini sanmak hatadır. Saygısızlığın, saldırının küçüğü, büyüğü yoktur.’ Mustafa Kemal’in Kayseri’ye gelerek bu şehrin desteğini alması, şehrimize verdiği önemin bir göstergesidir” diye konuştu.

Konuşmasında Kayseri’nin Milli Mücadeleye tam destek verdiğini dile getiren Başkan Memduh Büyükkılıç, Kayseri Lisesi öğrencilerini de anarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurulduğundan bu yana mezuniyet kütüğü bulunan Kayseri Lisesi 1920-1921 yılında mezun verememiştir. Mezuniyet defterine 'lise son sınıf talebeleri Sakarya Savaşı için cepheye gidip hepsi cephede şehit düştüğünden bu öğrenim yılında okulumuz mezun verememiştir' ibaresi yazılmıştır.” 

Büyükkılıç, Kayseri ve Kayseri halkının her ziyaretinde Gazi Mustafa Kemal’i bağrına bastığını ve Türkiye Cumhuriyet’inin sadece kurtuluş mücadelesinde değil gelişmesinde de azami gayret gösteren illerin başında geldiğini söyledi. Cumhuriyetin ilanından sonra ülkenin gelişmesi için Kayserililere çok güvenen Gazi Mustafa Kemal’in, Milli Sanayi hamlesini başlatma görevini şehrimizin yetiştirdiği önemli isimlerden Nuh Naci Yazgan’a verdiğini hatırlattı.

Büyükkılıç, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl önce bu hasletleri fark etmiş, Genç Cumhuriyetin en önemli yatırımlarını Kayseri’de yapmış ve adeta bu yatırımları Kayserililere emanet etmiştir. Atatürk’ün ‘ekonomik bağımsızlık olmadan siyasi bağımsızlık olmaz’ sözünü rehber alan Kayseri, bu sözün gereği için büyük bir gayretle çalışmaya devam etmektedir. Kayseri bugün, sadece “Sanayi ve Ticaret Kenti” olarak değil, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla turizm kenti, güçlü üniversitelerimizle eğitim kenti, kamu ve özel sektör yatırımlarıyla sağlık kenti, farklı medeniyetlerden bugüne taşınan eserleriyle bir kültür kenti olarak anılmaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 100’üncü yılı nedeniyle Atatürk Evi’nde de bir program gerçekleştirildi. Atatürk Evi’ndeki programda öğrenciler tarafından Atatürk’ün Kayseri’ye gelişi canlandırıldı.

Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Nazım Şanlı ile birlikte üniversite öğrencileri başlarına giydikleri kalpak, ellerinde Atatürk posteri ve Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’na davul zurna eşliğinde gelerek Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin yıldönümünü kutladılar.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV