banner167
banner182
15 Haziran 2021 Salı

KAYSERİ İHRACATI TIRMANIŞTA

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Kayseri’nin 2018 yılı 1 Ocak – 30 Eylül tarihleri arasında ihracatı yüzde 18,55 oranında arttı.

02 Ekim 2018 Salı 06:52
Bu haber 544 kez okundu
KAYSERİ İHRACATI TIRMANIŞTA
Haberici -->

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Kayseri’nin 2018 yılı 1 Ocak – 30 Eylül tarihleri arasında ihracatı yüzde 18,55 oranında arttı. Tırmanış yönünde olan şehrin ihracatında makine ve aksamları, iklimlendirme sanayi, madencilik ürünleri, su ürünleri ve hayvansal mamuller, yaş meyve sebze, zeytin ve zeytinyağı gibi ihracat miktarlarında büyük artış oldu.

Kayseri sanayisi bu yılın Mart ayından sonra Eylül ayında da en yüksek ihracat yaptığı ay oldu. Bu dönemde yapılan ihracat rakamı 161 milyon dolara ulaşırken, bu yılın 9 aylık dönemindeki ihracat rakamı ise, 1 milyar 367 bin 998 dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl aynı dönemde 1 milyar 613 bin 337 dolar ihracat yapılmıştı. Kayseri, Türkiye genelinde ihracat yapan iller arasında 12’inci sırada yer aldı. İlk sırada İstanbul yer alırken, bu şehri sırasıyla Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara, Gaziantep, Sakarya, Manisa, Denizli, Hatay, Adana ve Kayseri takip etti.

Kayseri, 2017 yılının Eylül ayında 116 milyon dolar ihracat yapmıştı. Bu yılın eylül ayında yapılan ihracat rakamıyla geçen yıla göre yüzde 30 artış yaşanmış oldu. Bu yılın mart ayında 178 milyon dolar ihracat yapan Kayserili sanayiciler, eylül ayında bu rakama yaklaşmış oldu. TİM verilerine göre, 2017 yılı 12 aylık dönemde 1 milyar 613 milyon dolar ihracat yapan Kayseri, bu yılın ilk 9 aylık değerlendirmesi dikkate alındığında yılsonunda ihracatının 2 milyar doları geçmesi bekleniyor.

İhracatı yapılan ürün miktarlarında büyük oranda değişiklik gösteren sanayi grupları yer alırken, elektrik-elektronik hizmeti, demir ve demir dışı metaller, çelik, mobilya, kağıt ve orman ürünleri, kimyevi maddeler, makine ve aksamları, iklimlendirme sanayi, hububat, yağı tohumlar, tekstil hammaddeleri gibi ürün ihracatı yer aldı. İhracat miktarı geçen yılın aynı dönemine göre en çok değişen ve artış gösteren ürünler ise, makine ve aksamları, kimyevi maddeler, zeytin ve zeytinyağı, yaş meyve sebze, su ürünleri ve hayvansal mamuller, madencilik ürünleri, hazır giyim ve konfeksiyon oldu. En fazla artış zeytin ve zeytinyağı, deri ve deri mamulleri, fındık ve mamulleri oldu. 

Büyük oranda ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre azalan sanayi ürünleri ise, savunma ve havacılık sanayi, mücevher, otomotiv endüstrisi, meyve sebze mamulleri, halı, diğer sanayi ürünler oldu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV