banner167
banner182
19 Haziran 2021 Cumartesi

KAYSERİ MEYVELERİNİ ALMAYA BAŞLADI

Kayseri’de tarıma yeni bir boyut kazandıran Kocasinan Belediyesi’nin 2 yıl önce başlattığı Tıbbi Ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi meyvelerini verdi.

18 Ekim 2018 Perşembe 15:46
Bu haber 597 kez okundu
KAYSERİ MEYVELERİNİ ALMAYA BAŞLADI
Haberici -->
Kayseri’de tarıma yeni bir boyut kazandıran Kocasinan Belediyesi’nin 2 yıl önce başlattığı Tıbbi Ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi meyvelerini verdi.

İkinci hasadın ardından laboratuvar ortamında işlenen bitkiler, lise öğrencileri tarafından gıda ve ilaç endüstrisine kazandırılıyor. Liseli gençlerin yapmış olduğu çalışma hem onlara yeni bir iş alanı hazırlıyor hem de tarım alanında önemli bir istihdama kapı aralıyor. AR-GE çalışmalarını inceleyen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, ürünlerin Kayseri’ye ve ülke ekonomisine uluslararası pazarda büyük bir kazanç sağlayacağını vurguladı.

Başkan Çolakbayrakdar, proje kapsamında Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin laboratuvar ortamında yapmış olduğu AR-GE çalışmalarını inceledi. Çalışmalar hakkında öğretmenlerden bilgi alan Başkan Çolakbayrakdar, proje ile Kayseri’nin tarımsal alanda yeni bir potansiyele kavuştuğunu ve çiftçilere alternatif ürün çeşitleri sunduklarını belirtti. Çiftçilerin sağlıklı ve lezzetli bitkiler üretirken yüksek gelir sağlayabileceklerine de dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, “Bitkilerimizin ekimi, dikimi ardından da hasadını yaptık. Böylece lavanta, adaçayı, melisa, kekik, ekinezya, nane gibi uluslararası pazarda ekonomik yönden oldukça kazanç sağlayan bitkilerin Kocasinan'ımızda da yetiştirilebileceğini kanıtlamış olduk. Bugün gençlerimizin yapmış olduğu çalışmalar, onlara da yeni bir iş kapısı açmış olacak. Ayrıca distilasyon çalışmalarının ardından yağı ve suyu çıkartılarak, kozmetik ve tıp alanında da kullanılan ürünler ihraç edilebilir hale gelecek. Bu çalışmanın oluşmasında bize destek veren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Çolakbayrakdar, “Yaptığımız yatırımlar ile değişik endüstri alanlarında şehrimizde yer alabilecek” diyerek sözlerini noktaladı.

İncelemenin ardından okulda bulunan atölyeleri gezip daha sonra okulun öğretmenleriyle bir araya gelen Başkan Çolakbayrakdar, onlarla eğitim üzerine sohbet edip, belediyenin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Sohbet havasında geçen ziyaret, Başkan Çolakbayrakdar’ın öğretmenlerin talep ve temennilerini dinlemesiyle sona erdi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV