banner87
22 Şubat 2019 Cuma

‘KAYSERİ SAVAŞMADI Kİ’ SÖYLEMİNE TEPKİ

Türk Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu adına Kadınlar Çarşısı Heykelinin kaldırılmasıyla ilgili olarak Ayşe Uzunlu açıklama yaptı.

27 Temmuz 2018 Cuma 07:00
Bu haber 1317 kez okundu
‘KAYSERİ SAVAŞMADI Kİ’ SÖYLEMİNE TEPKİ
Haberici -->

Türk Kadınlar Birliği Yönetim Kurulu adına Kadınlar Çarşısı Heykelinin kaldırılmasıyla ilgili olarak Ayşe Uzunlu açıklama yaptı. Uzunlu, heykelin kaldırılmasıyla ilgili araştırmalarında duydukları söylemin daha vahim olduğunu belirtti. Uzunlu, bazı esnafların, Kurtuluş Savaşı ile ilgili ‘Kayseri Savaşmadı ki’, Kadınlar ne yaptı ki’ şeklinde ifadeleri olduğunu söyledi.

Ayşe Uzunlu, Kurtuluş Savaşı’na destek veren Kayserili kadınları simgeleyen Kadın heykelinin kaldırılmasına tepki gösterdi. Uzunlu, yaptığı açıklamada, kendilerini daha çok üzen bir durumla karşılaştıklarını belirterek, şunları söyledi;

“24 Temmuz günü sosyal medyadan kadın heykelinin açıklama yapılmadan aniden gece yarısı operasyonu ile kaldırıldığını okuduk.  Sosyal medyadan tepkiler hemen başladı. Olayı duyduktan sonra yaptığım kısa araştırma sonucunda çarşı esnafının tehlike arz ediyor diye düşünüp imza toplayarak belediyeye şikayet edip kaldırılması talebini duymak beni sarstı.Merak edip heykelin olduğu alana gidince konuşup sohbet ettiğim iş yeri sahiplerinin konuya bakış açısı ise daha vahimdi.‘Kayseri savaşmadı ki’,‘kadınlar ne yaptı ki’, ‘esas kadınlar çarşısı burası değil ki’,bazıları da heykeli sanatsal olarak değerli bulmayıp bu konuda yorum yaptı. 2003 yılında ‘Kayseri Ticaret Odası tarafından yaptırılan Kadınlar Çarşısı Heykeli’’ Kayseri tarihinde yer alan önemli bir değerdir. Kadınlar Çarşısı 1 Dünya Savaşı ve ondan sonraki yıllarda Türk erkeklerinin askere alınması üzerine, ticaret genellikle Ermeni azınlığın eline geçmiştir. Bu durum karşısında yerli kadınlar geçimlerini sağlamak için alış-verişi kendileri yapmak zorunda kalmış ve topluca iş yaptıkları bu yerlere “Kadınlar çarşısı” denmiştir. Balkanlarda,İstanbul’da ve Kayseri’ninde içinde olduğu çeşitli illerde kadınlar çarşısı kurulmuştur. Kazancıların kapalı çarşı girişi uzun çarşının başlangıcı Kayseri’nin Kadınlar çarşısıdır.”

Heykelin kaidesinde yazan, “11 Eylül 1921 tarihinde: Ben şehit anasıyım,  diğer askerler de evlatlarımdır. Kızımın çeyizinden şu esvapları onlara çam sakızı, çoban armağanı olarak vereceğim” ifadelerini hatırlatan Uzunlu, açıklamasını şöyle devam ettirdi:

“Bu sözleri söyleyen Türk kadınının başlattığı ve diğer Türk analarının desteklediği kampanya ile elde edilen gelirle Milli Mücadele için cephane alınarak cepheye bizzat kadınlar tarafından sevkiyatın başlatıldığı Kutsal bir mahaldir. Cümleleri bize Kurtuluş Savaşı’nda kadın duyarlılığını gösteren en güzel sözlerdir.2008 yılında Kayseri de uygulanan “Mızrak Duruşlu Kadınlar” adlı AB projesi Kayseri Ticaret Odası ve Türk Kadınlar Birliği Kayseri Şubesi tarafından yürütülmüştür. Projenin adının nerden geldiği tarihsel açıdan çok önemlidir. Geçmişin unutulmaması, yeni kuşaklara aktarılması vesevdirilmesi için şehirlerin yapısında bulunması gereken binalar, parklar, anıtlar, heykeller şehrin geçmişinin en güzel simgeleridir. Kadınlar Kurtuluş Savaşında hem cephe hem cephe gerisinde vardı.Cumhuriyetin ilanı ile her alanda var ve görünür olduk. Kadınlar Çarşısı heykeli ile hem maneviyatımızı hem de şehrimizin güzide hikayesini geri istiyoruz. Ya heykelimizi yerine iade edin ya da Kayserili kadınlara ait bu kültürü yaşatacak anlamlı bir şeyler yapın.”

                                              

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV