banner87
20 Şubat 2019 Çarşamba

KAYSERİ ŞEKER DEĞER ARTIRDI

Kayseri Şeker’in katıldığı ihalede fabrikaların satış değerleri yüksek seyrederken, katılmadıkları ihalede fiyat düşük kaldı.

11 Nisan 2018 Çarşamba 07:23
Bu haber 655 kez okundu
KAYSERİ ŞEKER DEĞER ARTIRDI
Haberici -->

Kayseri Şeker, özelleştirme kapsamında satışa çıkan fabrikaların ihalelerine katıldı. Kayseri Şeker’in katıldığı ihalede fabrikaların satış değerleri yüksek seyrederken, katılmadıkları ihalede fiyat düşük kaldı.

Kamuya ait Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi aşamasında Şeker sektörünün tek temsilcisi olarak katılan Kayseri Şeker’in farkı ihale sürecinde bir kez daha teyit edildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığında yapılan dört ihaleden üçüne katılan Kayseri Şeker’in katıldığı ihalelerde fiyatlar oldukça yükseldi. İhalesine katılmadığıSorgun Şeker Fabrikası için ise,  fiyat oldukça düşük kalması Kayseri Şeker’in farkını bir kez daha gözler önüne serdi.

İlk etapta yapılan dört şeker fabrikasının ihalesi sonrasında açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “14 şeker fabrikasından dört tanesinin ihalesi bitti. Biz yine tekliflerimizi vereceğiz ve bu mücadeleyi sürdüreceğiz.  İstiyoruz ki Şeker Fabrikaları çiftçinin kuruluşları, çiftçinin olması gereken kuruluşlar, çiftçinin elinde olsun bunu en iyi, en doğru şekilde yöneteceklerin elinde olsun ama makul bir fiyattan olsun. Anormal bir fiyatla bunların çalıştırılmasının sürdürülebilmesini mümkün görmüyoruz. Eğer makul fiyattan kısmet olursa Şeker Fabrikalarından almak istiyoruz” dedi.

Başkan Akay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bor, Kırşehir, Çorum ve Sorgun Şeker Fabrikalarının ihaleleri gerçekleştirildi. Biz bu dört fabrikanın ihalelerinden üç tanesine girdik. Kayseri Şeker olarak ve bunlar için daha öncesinden yapmış olduğumuz değer tespiti istikametinde fiyatlar ortaya koymaya çalıştık.Gerek Bor açısından gerek Kırşehir açısından gerekse Çorum açısından fiyatlar bizim beklentilerimiz üzerinden cereyan etti. Mesela Bor Şeker Fabrikası için 125 milyon lira, Kırşehir için 80 milyon civarında, Çorum için de yaklaşık 110 milyon civarında fazla fiyat olduğu kanaatindeyiz.Çünkü Şeker Fabrikası darphane değil altın basan bir yer değil şekerin içinde altın tozu da yok. Sonuçta çiftçinin emeği en iyi şekilde değerlendirilmeye çalışılıyor ve buradan kıt kanaat zor şartlarda bir para kazanılıyor. Düşünün 500 milyon bir kaynak oraya aktarıldığı zaman bu günün banka faizleri üzerinden en az yıllık 75 milyon faiz tutacak demektir. Böyle bir paranın kazanılması bu fabrikalarda mümkün değildir.  Bu fiyatı verenler mutlaka bunun hesabını yapmışlardır. Biz onlara bir şey demiyoruz. Biz hesabımızı kendi açımızdan değerlendirerek ifade ediyoruz. Sonuçta biz çiftçinin emanetçisiyiz. Çiftçinin fabrikalarının yöneticisiyiz ve çiftçinin parasını da en doğru şekilde kullanmakla, biz bu emanete doğru sahip çıkmakla mükellefiz bu sorumluluk içerisinde hareket etmeye çalıştık.”

“Kayseri Şeker bir birlik bütünlük içerisinde bu işi yapıyor. Biz bu kararı verirken çiftçilerimizle çiftçi meclisimizle de istişare ederek bu kararı verdik” diyen Akay, “Onların tam desteği ile bu ihalelere katılma kararını verdik. Buraya onların gücünü arkamızda hissederek geldik. Beklediğimizin çok üzerinde fiyat vermemizde zaten onlardan almış olduğumuz bu güç ile gerçekleşti. Onlardan aldığımız bu güçle Yönetim Kurulumuzun birliği bütünlüğü içerisinde tüm Kayseri Şekerin birliği bütünlüğü içerisinde diğer ihalelerde daha başarılı olacağımızı ümit ediyorum” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV