banner87
22 Temmuz 2018 Pazar

KAYSERİ ŞEKER O SEKTÖRDE ETKİN OLACAK

Kayseri Şeker'in ürünleri alması çiftçiyi sevindirdi

13 Eylül 2017 Çarşamba 08:02
Bu haber 618 kez okundu
KAYSERİ ŞEKER O SEKTÖRDE ETKİN OLACAK

Bu yılın ayçekirdiği hasat döneminin başlamasıyla birlikte ayçiçeği sektöründe Kayseri Şeker’in iştiraklerinden olan Pan Pazarlama şirketi de çalışmalarına başladı. Şirketin alım başlatması sektörde memnuniyetle karşılandı.

Kayseri Şeker’in aldığı bakliyat ve kuruyemiş ürünlerini Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesindeki paketleme tesislerinde işlemden geçirerek  “Pan Bakliyat- Pan Kuruyemiş” markasıyla piyasaya sunuyor. Ayçiçeği tarımında, dekarda verimlilikte ülke ortalaması 2016 yılında 152 kilogram iken iklim şartları nedeniyle 2017 yılı hasat döneminde Kayseri Bölgesindeki ortalamanın ise 130 kilogram olduğu belirtildi.

Ülkemizde üretilen 157 bin ton çerezlik ayçiçeğinin 45 bin tonu Denizli bölgesinde, 30 bin tonu ise Kayseri Bölgesinde üretilmekte olup, 2017 yılında ayçiçeği hasat dönemi öncesindeki iklim şartları nedeniyle ayçiçeği dane doluluğu ve parlaklığı bakımından Kayseri Bölgesinde yetişen ürünlerin ilk sırayı alması bölgedeki üreticileri mutlu etti.

Ay çiçeğinde Kayseri’de yoğun olarak ekim yapılan Yeşilhisar ve Kocasinan ilçelerinde ekolojik koşulları, çerezlik ayçiçeği tarımı için oldukça elverişli olup, bu bölgelerde yetişen ürünler kuruyemiş sektörü tarafından öncelikli olarak tercih edilmeye başlandı.

Kayseri Merkez ve Yeşilhisar Bölgesinde 25 Ağustos’ta başlayan 2017 yılı hasat döneminde Kayseri Şeker’in ayçiçeği sektöründeki etkin olmasından çiftçiler oldukça mutlu olduklarını ve ürün bedellerinin Kayseri Şeker tarafından peşin olarak en uygun bedelle ödenmesi de çiftçiyi memnun ediyor.

Ayçiçeği hasadı esnasında konuşan bazı çiftçiler memnuniyetlerini dile getirdi. Yeşilhisar Bölgesi kadın çiftçilerinden Selma Çabuk, “Daha önce Yeşilhisar böyle bir faaliyet görmemişti. Çiftçiler hep dolandırılıyordu. Ziraat Mühendisleri ayağımıza kadar geliyorlar ürünümüzü ayağımıza kadar gelip peşin parayla alıyorlar. Ölçümleri her şeyi gözümüzün önünde yapıyorlar. Hüseyin Akay beyden Allah razı olsun. Böyle bir insanı Allah başımızdan eksik etmesin. Çiftçi hizmetlerden memnun olduğu için bundan sonra daha çok ekecek” dedi.

Yeşilhisar Bölgesi çiftçilerinden Ramazan Akyurt, “Şeker Fabrikasından ziraat Mühendisi arkadaşımız gelip hiçbir ücret talep etmeden çekirdeğimizin değerini fiyatını belirliyorlar. Satmak istersek hem de peşin parayla alıyor. Bundan dolayı çok teşekkür ederiz. İki üç gündür ben burada çekirdek kurutuyorum ziraat mühendisi arkadaş devamlı gelip her taraftan numune alarak bizim malımızın değerini bize bildiriyorlar. Bundan dolayı kendilerine çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Çiftçi Ahmet Bülbül, “Kayseri Şeker’in ayağımıza kadar gelip çekirdeğimizi buradan alması bile çiftçimize büyük katkı sağlamıştır. Bunun yanında kabak çekirdeği, nohut, fasulye gibi ürünlerimizi de alacaklardır. Buraya kadar gelip peşin parayla çekirdek alması çiftçiye büyük katkı sağlamaktadır. Yeşilhisar bölgesinde erken ekilen kesimlerde verim düşük. Şimdi ekilenlerde dönümünde iki yüz kilo civarında çekirdek veriyor. Biz nisanın yirmi beşinde filan ekiyoruz sekizinci ayın beşi altısı gibi de hasata başlıyoruz. İşçilik sorunumuz yok. Bizim pancar işçisi bu çekirdeği de kesip yapıyor. Pancarı yapana çekirdeği de veriyoruz. Kesip patosa atıyor. Patosdan da biz getirip buraya serip kurutuyoruz. Biçerdöverle eleyip bir yere silo yapıyoruz. Benim şahsıma ait yüz beş dönüm yerim var yirmi üç, yirmi dört ton bekliyorum. Kayseri Şekerde sağ olsun gelip burada bakıyor mallarımıza peşin para ödeyip bizleri sıkıntıdan kurtarıyor. Başkanımızdan Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

Çiftçinin değil namerde, merde dahi muhtaç olmadan geçimine katkı sağlamak amacında olduklarını belirten Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Şeker pancarı tarımı bizim önceliğimizdir. Ancak Şeker pancarı münavebe bitkisi olduğu için 3 senede bir ekilmesi gerekiyor. Şeker pancarı ekimi dışında diğer tarımsal faaliyetlerinde de çiftçilerimizle beraber olmak ve ürünlerinin değerinde satılması konusunda çalışmalar yapmaktayız. Böylece çiftçimizin, kaliteli sertifikalı tohumlar kullanarak, yetiştirdiği her bir ürününün sözleşme kapsamında ve iyi şartlarda üretilmesi, veriminin artırılması için ilgili firmalarla iş birliği içerisinde bulunarak çiftçimize destek sağlamaktayız” dedi.

HABER MERKEZİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV