banner167
banner182
19 Haziran 2021 Cumartesi

KAYSERİ ŞEKER TARİHİ KAZIYA DESTEK VERİYOR

Bölgede kazı çalışmaları sürüyor

23 Temmuz 2017 Pazar 22:53
Bu haber 670 kez okundu
 KAYSERİ ŞEKER TARİHİ KAZIYA DESTEK VERİYOR
Haberici -->

Anadolu Selçuklularının en parlak döneminde Sultan I. Alaeddin Keykubad tarafından 1220’li yıllarda inşa ettirilen ve halen Kayseri Şeker Fabrikası arazisi içerisinde bulunan Keykubadiye Sarayı’nda 2017 yılı kazı çalışmalarının dördüncü yılına girdi. Kayseri Şeker’in kazı çalışmalarına olan desteği ise devam ediyor.

Kazı çalışmalarına Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümünden Prof . Dr. Ali Baş Başkanlığında, Prof. Dr. Remzi Duran, Arş. Gör. Dr. Şükrü Dursun, Arş. Gör. Ayben Kayın, Arş.Gör. Hazal Orgun ve 13 öğrenci ve kazı işçileri ile devam edildiği belirtildi.

Ziyaret esnasında konuşan kazı Başkanı Prof.Dr. Ali Baş, 1220’li yılların ortalarında inşa edilen bu saray Anadolu Selçuklu Döneminin aslında ilk önemli saraylarından birisi olması sebebiyle de büyük önem arz ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“2014 yılında Kayseri Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından alandaki iki yapının restorasyonuna yönelik olarak bir girişimde bulunuldu bu girişim çerçevesinde özellikle her iki yapıda da temizlik çalışması yapılıp röleverestütüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak yapıyı ayağa kaldırma düşüncesi hakim idi biz 2014 yılında Kayseri Şeker’in  desteği ile burada bir sondaj çalışması gerçekleştirdik ve o çalışma sırasında ortaya çıkan veriler bizim burada bir kazı yapmamızı zorunlu kıldı.2016 yılında önemli verilerle karşılaştık. 2015 ve 2016 da, 2017 yılında da benzer şekilde çalışmalarımız sırasında önemli veriler ortaya çıkmakta.”

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da, inceleme sonrası yaptığı açıklamada, “Biz Prof. Dr. Ali Baş hocamıza özellikle ve beraberinde bu kazı çalışmalarını yapan arkeolojik çalışmayı yapan bütün heyete öncelikle teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz gibi hocamızın da ifade ettiği gibi bu çalışmalar sondaj çalışması olarak Kayseri Şeker Fabrikasının müracaatı üzerine 2014 yılında başladı. Yine o başlangıcı da hocamız yapmıştı ve bu sene dördüncü senesi oluyor. Çalışmalar arkeolojik çalışmalar şeklinde hocamızın ifade ettiği çerçevede gelişti ve yürüyor” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV