banner153
09 Temmuz 2020 Perşembe

KAYSERİ ŞEKER’DE KUMPAS ŞÜPHESİ

Yüzde 58’i Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne yani 80 bin çiftçi ailesine ait olan Kayseri Şeker Fabrikası üzerindeki kirli emeller bir türlü son bulmuyor. Şirketin yüzde 10 luk kısmı Varlık Fonuna kalan yüzde 32’lik kısmı ise Türkiye geneline yayılmış diğer 17 Pancar Kooperatifine ait bulunuyor. Ne siyaset ne bürokrasi ne de bazı çevrelerin Kayseri Şeker Fabrikasına olan art niyetli ilgileri bir türlü son bulmuyor.

16 Ocak 2020 Perşembe 18:56
Bu haber 428 kez okundu
KAYSERİ ŞEKER’DE KUMPAS ŞÜPHESİ
Haberici -->
Yüzde 58’i Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne yani 80 bin çiftçi ailesine ait olan Kayseri Şeker Fabrikası üzerindeki kirli emeller bir türlü son bulmuyor. Şirketin yüzde 10 luk kısmı Varlık Fonuna kalan yüzde 32’lik kısmı ise Türkiye geneline yayılmış diğer 17 Pancar Kooperatifine ait bulunuyor.  Ne siyaset ne bürokrasi ne de bazı çevrelerin Kayseri Şeker Fabrikasına olan art niyetli ilgileri bir türlü son bulmuyor.

2010 yılında yapılan operasyonlar ve başlatılan davalar sonucunda Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifine kayyum olarak atanan o zaman Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı iken bu görevini bırakıp memleketi olan Kayseri’ye Kayseri çiftçisine hizmet etme arzusu ile gelen Başkan Hüseyin Akay daha önceki açıklamalarında bu durumun şirketin ve bağlı kuruluşlarının faaliyetlerini oldukça olumsuz etkilediğini belirtmişti.

Bilindiği ve hatırlanacağı üzere 5 Ağustos 2016 sabahı Kayseri Şeker Fabrikası güne operasyonla uyanmış ve 6 üst düzey yönetici gözaltına alınmıştı. Bu altı kişi Boğazlıyan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Boğazlıyan Adliyesine sevk edilmişler ve genel müdür dahil üç yönetici tutuklanmıştı.

İlerleyen süreçte 28 Eylül 2016 tarihinde ise soruşturmayı yöneten Boğazlıyan Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile Yozgat KOM ekipleri tarafından 2. Dalga operasyon kapsamında bu kez 20 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 3 kişi tutuklanırken diğerleri adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Yapılan bu operasyonlarla ilgili olarak ise Kayseri kamuoyunda bir süreden beri çeşitli iddialar dile getiriliyor. Kayseri Şeker’e ve yöneticilerine yapılan bu operasyonların esas amacının, operasyonları planlayan ve yapan ve bu kişilere dışardan destek veren bazı kişilerin çeşitli menfaatler elde etmek maksadı ile bu operasyonları yaptığı söyleniyor.

Kumpas olduğu iddia edilen Kayseri Şeker’e yapılan bu operasyonların perde arkasında Şeker Fabrikası önceki başkanlarından birisinin, şeker fabrikası çalışanlarından olan ve bir ilçenin siyasi partilerinin birisinin başkanının, bir ağır ceza reisinin ve bir başsavcının olduğu konuşulanlar arasında.

Operasyonların yapılabilmesi için o gün itibarı ile Şeker Fabrikasında çalışanlarından bazı kişilerin de zorla ya da bazı vaatlerle gizli tanık yapıldıkları da iddialar arasında. O dönem 5 Kayseri Şeker çalışanı gizli tanık oldukları gerekçesi ile ve bir kısım çalışanlar da tanıklık yaptıkları için işlerini kaybetmişlerdi.

Operasyonu aktif olan yapanlar ve Onlar’a destek olanların yaşam koşullarındaki ekonomik değişme ve malvarlıklarındaki artış ve ticari hayatlarındaki gelişmeler ise dikkat çekici boyutlara ulaşmış durumda. Adeta Boğazlıyan ilçesi bu iddialar ile yatıp kalkıyor.

Yapılan bu soruşturma kapsamında yargılamalar devam etmektedir. Kayseri Şeker Fabrikasını ele geçirmek ve oradaki ekonomik büyüklüğü ranta çevirmek isteyen kişilerin bir araya gelerek bu kumpası planladıkları ve 15 Temmuz FETÖ darbesini bir fırsata çevirdikleri de iddialar arasında.

Bugün ise bu filmin başka bir versiyonu yaşandığı ifade edilirken bu kez Hüseyin Akay ve yönetimini devirip yerine geçmek isteyen başka bir grup yine aynı yöntemleri kullanarak; yargı siyaset ve bürokrasiyi harekete geçirip emellerine ulaşmak için uğraş verdikleri konuşuluyor.

Kayseri Şeker’e ilgisi bir türlü tükenmek bilmeyen bazı siyasetçiler, seçimle başkanlık yarışını kazanamayacak olan ve üye dahi olmayan bazı çevreler ve menfaat peşinde koşan bazı bürokratik çevreler dün olduğu gibi bugünde aynı sahneyi perdelemek için var güçleri ile çalıştıkları gelen bilgiler arasında.

Kayseri Şeker Fabrikasına yapılan operasyonları konuştuğumuz önceden görev yapmış genel müdür bu durumun sürdürülebilir olmadığını, Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş.’nin bir özel şirket olduğunu, ticari kurallar ve teamüllerle yönetilmesi gerektiğini belirterek, Kayseri Şekerden nemalanmak isteyen bazı kişi ve gruplara itibar edilmemesi gerektiğini söyleyerek, Kayseri Şeker Fabrikası’nın bugün bir kumpas ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157