banner153
banner156
31 Mayıs 2020 Pazar

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İKİ YAŞINDA

18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kurulan Kayseri Üniversitesi kuruluşunun ikinci yılını tamamladı.

15 Mayıs 2020 Cuma 08:53
Bu haber 258 kez okundu
KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ İKİ YAŞINDA
Haberici -->
18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kurulan Kayseri Üniversitesi kuruluşunun ikinci yılını tamamladı.

Uygulama ve proje odaklı, iş dünyası ile bütünleşen, bölgesel kalkınmaya katkı sağlayan ve nitelikli insan gücü yetiştirerek toplumsal fayda oluşturan bir üniversite misyonu ve uygulama odaklı öncü ve örnek bir üniversite vizyonu ile faaliyetlerini sürdüren Kayseri Üniversitesi, bugün üçü faal dört fakülte, 11 meslek yüksekokulu ve bir enstitü ile eğitim faaliyetlerine “iyiye daha iyiye; geçmişi ve bugünü değerlendirerek geleceği planlayarak” bakış açısı ile devam etmektedir.

Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, halihazırdaki yapısı ile daha çok meslek yüksekokulu eğitim formatında ve ön lisans düzeyindeki programları ile ön planda olan Kayseri Üniversitesi’nin planlanan programları ile birlikte yelpazesini çeşitlendirerek ve genişleterek, şehrimizin, bölgemizin ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda faaliyette bulunan bir üniversite formatına doğru da evirilerek emin adımlarla ilerlediğini ifade etti.

Rektör Karamustafa, üniversitenin ikinci kuruluş yıldönümü ile ilgili yaptığı açıklamalara şu şekilde devam etti:

“Sanayi, ticaret, kültür, sağlık, eğitim ve turizm sektörlerinde öne çıkan şehir olmanın yanı sıra kadim bir kültür ve ilim merkezi (makarr-ı ulema – ulemalar şehri) olan Kayseri’de üçü devlet ve biri vakıf olmak üzere toplam dört üniversite bulunmaktadır. Kayseri Üniversitesi bu üniversiteler arasında kuruluş tarihi itibarıyla ilk etapta her ne kadar en yenisi gibi görünse de Kayseri gibi kadim kültür ve değerlere sahip bir şehrin adını taşıyarak Kayseri şehrinin üniversitesi konumunda olan, içselleştirdiği misyon ve vizyonu çerçevesinde belirlenen amaç ve hedefleri ile kendi alanında Türkiye’nin gelecek vadeden sayılı üniversiteleri arasında yer alacağından hiç şüphe duyulmasın. Kurucu Rektör olarak başladığım görevde ekip arkadaşlarımla birlikte önce yol haritamızı belirledik. Bu çerçevede önümüzdeki 5-10 yılın hatta daha uzun dönemlerin üniversitesinin nasıl olması gerektiği üzerine çalışarak yolumuza planlı ve emin bir şekilde devam etmekteyiz. İlçelerde kurumsal yapılanmamız büyük ölçüde tamamlandı; binalar eksik olduğu için eğitim faaliyetine başlayamayan okullarımızı içinde bulunduğumuz 2019-2020 eğitim-öğretim yılında teker teker faaliyete geçirildi ve bu birimlerimiz sık sık ziyaret edilerek sorunlar yerinde tespit edildi ve edilmeye de devam ermektedir. Bu yerleşkelerdeki sorunlar ve eksikler yerel yöneticiler ve hayırseverlerle diyalog içerisinde anında tamamlama ve çözüm üretme çabası gösterilmektedir. Meslek yüksekokulu bulunan ilçelerimizin birkaçı hariç yurt ve sosyal tesis ihtiyaçları dışındaki sorunlarının büyük ölçüde çözüme kavuşmasını halkımızın, iş dünyamızın ve yerel yöneticilerimiz ile siyasilerimizin desteği ile sağlanmış oldu. İlçelerde yeni açılan programlarımızı istihdam oranlarına ve ilçenin ihtiyaçlarına göre planlamaktayız. Şimdi yapılması gereken buralara daha fazla ve daha nitelikli öğrenciyi çekmek için çevresel, fiziksel, teknik, donanım açısından eksiklikleri tamamlamak ve insan kaynağına bağlı gelişmeleri sağlamak olacaktır.

 

Kayseri merkezdeki birimlerimize gelince daha önce Erciyes Üniversitesi bünyesinde bulunan ve Kayseri Üniversitesi’nin kurulmasıyla Kayseri Üniversitesi’ne devrolan bu birimlerimizin ciddi sayılabilecek sorunları bulunmamaktadır. Biz merkezdeki birimlerimizi daha aktif ve daha faydalı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. ‘Kampüste değil sahada üniversite’ sloganıyla çıktığımız yolda Kayseri ve Mimarsinan Organize Sanayi Bölgeleri ile başlattığımız iş birliği çalışmalar devam etmektedir. Amacımız buralarda meslek yüksekokulu kurulması ve eğitimin sahaya taşınmasıdır. Bunun için ön protokoller imzaladık. İnşallah önümüzdeki süreçte bu protokoller hayata geçer ve OSB’lerde meslek yüksekokulları kurmuş oluruz. Biz yine ilk göreve geldiğimizde meslek yüksekokullarımızda neden istihdam garantili bölümler olmasın diye düşünüyorduk; bu yöndeki çabamızı da büyük bir heyecanla ve dinamik bir anlayış çerçevesinde devam ettirmekteyiz. Eğer istihdam garantili bölümleri ve programları oluşturur, bunu hayata geçirebilirsek, meslek yüksekokullarımızın hem tercih edilebilirliğini hem de kalitesini daha da artırabiliriz ki bunun sonucunda iş dünyamıza nitelikli mezunlar yetiştirmiş oluruz.”

 

MEHMET ALTINDAĞ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV