banner87
26 Mayıs 2019 Pazar

KAYSERİ’YE ‘AKILLI ŞEHİR’ ÖDÜLÜ

Bakan Özhaseki ödülü Başkan Çelik'e verdi

01 Aralık 2017 Cuma 06:52
Bu haber 517 kez okundu
KAYSERİ’YE ‘AKILLI ŞEHİR’ ÖDÜLÜ
Haberici -->

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Dünya Coğrafi Bilgi Sistemleri Günü dolayısıyla Ankara’da düzenlenen programa katıldı. Burada belediyelere bazı uygulamaları ile ilgili ödül verildi. Kayseri’de akıllı şehir uygulamasından dolayı ödül aldı.

"Bilgi Toplumunun Yaşam Alanı: Akıllı Şehirler" temasıyla Ankara'da düzenlenen programda konuşan Bakan Mehmet Özhaseki, sözlerine üç kelime ile başlamak istediğini, bu üç kelimenin ise akıl, zaman ve değişim olgusu olduğunu söyledi.

Aklın insanlar için en büyük nimetlerden biri olduğunu belirten Özhaseki, insanı diğer varlıklardan farklı kılan birinci unsur iradeyse, ikinci unsurun da akıl olduğunu dile getirdi. Özhaseki, zamanın da en kıymetli değerlerden biri olduğunu kaydederek, zamanı iyi kullanabilenlerin, zamana karşı yarışanların daha karlı olduklarını ifade etti.

Değişim olgusuna da dikkat çeken Özhaseki, günümüzde değişimin hem çok hızlı hem de çok boyutlu olduğunu söyledi.

Her alanda değişim yaşandığına ve bu değişimin son 20-30 yılın geçtiğimiz yüzyıllara bedel bir hızda devam ettiğini kaydeden Özhaseki, insanoğluna düşen görevin bu değişim olgusunu doğru anlayabilmek olduğunu dile getirdi.

Akıllı şehirlerin bilgi toplumunun yaşam alanı olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Özhaseki, şüphesiz gelecek nesillerin şehirlerinin de akıllı şehir olacağını söyledi.

Kaynakları dengeli kullanan, çevre dostu ve sunduğu teknolojiler ile insan hayatını kolaylaştıran şehirlerin akıllı şehir olduğunu aktaran Özhaseki, "Bugün dünyada gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülke mevcut şehirlerin nasıl akıllı şehirlere dönüştürebilecekleri konusunda düşünmektedir. Akıllı şehir stratejimizi milli bir yaklaşım ile hazırlamalıyız. Bazı belediyelerimiz akıllı şehir uygulamalarını bölgelerinde hemen hayata geçirmiş durumdalar. O belediyelerimizi tebrik ediyoruz. Akıllı şehir uygulaması konusunda treni çok kaçırmış değiliz" diye konuştu.

Özhaseki'nin konuşmasının ardından akıllı şehirler kapsamında projeler yapan belediyelere ödülleri takdim edildi. Akıllı şehir uygulamasına yönelik çalışmalarından dolayı Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'e ödül verildi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV