banner203
31 Mart 2023 Cuma

KESK’TEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ RESMİ TATİL EDİLSİN ÇAĞRISI

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün resmi tatil olması için basın açıklaması yaptı.

01 Mart 2013 Cuma 16:34
Bu haber 1122 kez okundu
KESK’TEN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ RESMİ TATİL EDİLSİN ÇAĞRISI
Haberici -->
Merkez PTT önünde basın açıklaması yapan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Platformu Sözcüsü Tülay Kopan, “8 Mart kapitalizmin tarihsel süreçte, kadın ile ihtiyaca bağlı olarak ‘ucuz emek kutsanmış annelik’ arasında kurduğu iki yüzlü ilişkinin neoliberal politikalarla ülkemize yansımasının dayatıldığı bir dönemde, kadının varoluş mücadelesi için tarihsel bir anlam kazandığı gündür. Bizler bugün emek ve meslek örgütlerinden kadınlar olarak, 8 Mart mücadelesinin haklılığından aldığımız cesaret ve güç ile kapitalizmin ve onun erkek egemen zihniyetinin yarattığı ekonomik, siyasal ve sosyal kuşatılmışlığı kırmak, umut ve güven dolu onurlu ir geleceği kurmak, kaybettiklerimizi kazanımlara dönüştürmenin güçlü adımlarını örgütlemek için bir araya geldik” diye konuştu.

8 Mart’ın resmi ilan edilmesi için çaba harcadıklarını belirten Kopan, “Kadınların sistem tarafından ucuz iş gücü olarak görülüp, güvencesiz, kayıt dışı, düşük ücretlerle 18 saate kadar çalıştırılmasına, performans adı altında çok çalıştırılıp, rekabete itilmesine, iş yerinde, sokakta, evde; taciz tecavüz ve saldırıya maruz kalmasına karşı başkaldırıyoruz. Bugün aralarında Çin, Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Moldova ve Kırgızistan’ın da bulunduğu 21 ülkede ‘8 Mart’ ülkenin genel tatil günlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu topraklarda yaşayan biz kadınlar olarak 8 Mart’ın resmi tatil ilan edilmesini istiyoruz. Bunu7n için 8 Mart’ta hizmet üretmeyerek alanlara çıkıyoruz. Tüm kadınları da 8 Mart’ın resmi tatil olması için hizmet üretmeyerek alanlara çıkmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından Kopan, elindeki basın metnini AK Parti Milletvekili Pelin Gündeş Bakır ve CHP Milletvekili Güldal Mumcu’ya faks çekti.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV