banner87
banner151
17 Ocak 2019 Perşembe

KESOB’TA GERGİN SEÇİM

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde (KESOB) iki adaylı seçim heyecanı yaşandı.

02 Mayıs 2018 Çarşamba 07:12
Bu haber 399 kez okundu
KESOB’TA GERGİN SEÇİM
Haberici -->

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde (KESOB) iki adaylı seçim heyecanı yaşandı. Seçimde zaman zaman gerginlikler yaşandı ve mevcut Başkan Ahmet Övüç ile diğer aday Mehmet Alan arasında atışmalar yaşandı. TOKİ konutları ve birlikteki 4 yıllık sürecin boşa geçtiği, hizmet yapılmadığı iddia edilirken, Başkan Övüç ise suçlamaları kabul etmeyerek yaptıkları hizmetleri anlattı. Ahmet Övüç güven tazeledi. 

41 odada yapılan seçimlerin tamamlanmasının ardından oda temsilcilerinin oy kullanacağı KESOB genel kurulu Ommer Otel’de gerçekleştirildi. Seçimlerde iki aday yarıştı. Bir yanda mevcut Oda Başkanı Ahmet Övüç, diğer yanda yönetim kurulunda bulunan Mehmet Alan vardı. Genel kurul, her iki adayın önerisi ile Mustafa Alan’ın divan başkanı olarak seçilmesiyle başladı. Saatçiler Odası Başkanlığından AK Parti Milletvekili aday adaylığı başvurusu için istifa eden Alan’ın divan başkanı olmasına bazı üyeler tepki gösterdi. Tepkinin nedeni ise, Alan’ın divan başkanı seçilirken kardeşinin oda başkanlığı için aday olmasıydı.

Genel kurul maddelerine geçilmesiyle birlikte yönetim kurulunun faaliyet raporu, denetim kurulu raporu ile hesap ibrası yapıldı. Bu sırada faaliyet raporu ile ilgili söz alan Mehmet Alan ile Oto Sanatkarlar Odası Başkanı Şeyhi Odakır, Ahmet Övüç’ü eleştirdi. Mehmet Alan, yönetimde yer aldığını ama belirterek mevcut başkanını her zaman yapılmak istenen işe karşı çıkmakla suçladı. Yavuz Ay’ın adaylıktan çekilmesi üzerine aday olduğunu belirterek, TOKİ konutları ile ilgili yapılan çalışmaları eleştirdi. Odakır ise, birlikte 4 yıllık sürecin heba olduğunu ve bir 4 yılın daha heba olmaması istedi ve üyelerin bu fırsatı iyi değerlendirmesi istedi. Övüç ise, suçlamalara sert tepki gösterdi. Bu sırada karşılıklı adaylar birbirlerinin üzerine yürüdü.

KESOB Genel Kurulunda 41 odadan seçilen temsilciler, birliğin yeni başkanının seçmek için oy kullandı. Seçime geçilmeden önce genel kurul maddelerinin görüşülmesi sırasında gerginlik yaşandı. Divan Başkanı Mustafa Alan’ın müdahalesiyle gerginlik kısa sürede sona erdirildi.

Faaliyet raporunun okunmasının ardından söz alan başkan adayı Mehmet Alan, yönetimde yer almasına karşın oda başkanının yapılmak istenen bütün hizmetleri engellemeye çalıştığını ifade etti. Alan, TOKİ ile ilgili istenilen seviyede olunmadığını, esnafın konut sahibi olunmasında daha iyi şartlar sunulmasında oda başkanının yetersiz kaldığı ve Ankara ile siyasetçiler nezdinde gerekli girişimleri yapmamakla suçladı. Alan, birlik adına 30 bin esnafa gerekli olan hizmeti yapmak için yola çıktıklarını belirterek, önümüzdeki süreçte kendisine oy verilmesi durumunda önemli katkı sağlayacaklarını dile getirdi.

Şeyhi Odakır’da söz alarak, birlikte 4 yıllık zamanın heba edildiğini ve bir 4 yılın daha heba edilmemesi gerektiğini belirtti. Esnafın konut ve site beklentileri konusunda gerekli çalışmaların yapılmadığını ileri süren Odakır, başkanının gerek belediye başkanları gerekse bakanlar ve TOKİ düzeyinde insanlarla randevu alarak esnafın sorunlarını aktarmamakla suçladı. Bu konuda 4 yılın daha heba edilmemesi için oda başkanlarının ve üyelerinin oylarının önemli olduğunu söyledi.

Ahmet Övüç ise, yapılan suçlamaların doğru olmadığını ifade ederek, TOKİ konutlarında bütün esnafa müracaat için hak tanıdıklarını ve müracaatı alınmayan bir esnaf varsa görevi bırakacağını belirtti. Övüç, belediye başkanlarını oda başkanlarının ayaklarına kadar getirdiğini belirterek, odaya gelen başkanlara yönetimdeki ve oda başkanlarının sorunlarını anlatmaması yada talepte bulunmamasının kendi suçu olmadığını ifade etti. “Yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır” diyen Övüç, Mehmet Alan ve Şeyhi Odakır ile ilgili sözleri salonu karıştırdı. Bu sırada Alan ve Odakır, ayağa kalkarak Övüç’ü suçladı. Alan Övüç’ün üstüne yürüdü ve gerginlik kısa sürede engellendi. Konuşmaların ardından iki listenin adayı ve yönetim kurulu üyeleri tanıtıldı. Sonrasında seçime geçildi.

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV