banner158

banner156
09 Nisan 2020 Perşembe

KIRMIZI ET SIKINTISI YAŞAMAYIZ

Türkiye’de korona virüsünün ortaya çıkması sonrasında vatandaşların marketlerdeki gıda ürünlerine yoğun talep etmesini değerlendiren Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, yaptığı açıklamada, ülkede kırmızı et üretiminde bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti.

23 Mart 2020 Pazartesi 09:38
Bu haber 383 kez okundu
KIRMIZI ET SIKINTISI YAŞAMAYIZ
Haberici -->

Türkiye’de korona virüsünün ortaya çıkması sonrasında vatandaşların marketlerdeki gıda ürünlerine yoğun talep etmesini değerlendiren Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, yaptığı açıklamada, ülkede kırmızı et üretiminde bir sıkıntı yaşanmadığını belirtti. Türkiye’de, 2019 yılı genelinde toplam kırmızı et üretiminin, bir önceki yıla göre yüzde 7,4 artışla 1 milyon 201 bin 469 ton olarak tahmin edildiğini belirten Başkan Bağlamış, 2018'de üretimin 1 milyon 118 bin 695 ton olarak kayıtlara geçtiğini aktardı.

Başkan Bağlamış, Kovid-19 nedeniyle kırmızı et piyasasında panik havası yaratılmaya çalışıldığına işaret ederek, "Kırmızı et ve ürünleri için tüketimimizi karşılayacak kadar hayvan varlığımız var. Kimse endişe etmesin. Rant sağlamak için 'hayvan ithal edilecek' diye söylenti çıkaranlara prim vermeyeceğiz. Tüketicilerimizin de içi rahat olsun" dedi.

Başkan Bağlamış, bir sorun haline gelen Kovid-19 salgını sebebiyle tüm sektörlerde olduğu gibi hayvancılıkta da gerekli tedbirlerin alındığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Kırmızı et üretiminde herhangi bir problem bulunmamaktadır. Şu an itibarıyla besi sektöründe faaliyet gösteren yetiştiricilerimizin işletmelerinde 2020 yılı için tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda besi hayvanı ve buna bağlı olarak da kırmızı et tüketimini karşılayacak kadar üretimimiz bulunmaktadır."

Başkan Bağlamış, küçükbaş hayvan varlığı konusunuda değinerek şunları söyledi.Mart ayı itibarıyla sektörde yaklaşık 50 milyon koyun, yavrulama zamanından dolayı 15 milyon civarında kuzu olduğunu tahmin ediyoruz. Türkiye'de küçükbaş hayvan varlığı kırmızı et tüketimini karşılayacak durumda. Tüketicimizi ithalata muhtaç edecek herhangi bir durum söz konusu değildir. Salgın nedeniyle piyasada herhangi bir tedirginliğe, stok yapmaya da gerek yok. Kimse paniğe kapılmasın." İfadelerini kullandı.

Bildiğiniz üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’de yaptığı açıklamada, Et ve Süt Kurumunun depolarının yeteri kadar dolu olduğunu ve fahiş fiyat artışlarına müdahalede bulunacaklarını ifade etmişti.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV