banner153
28 Kasım 2020 Cumartesi

KIRTASİYE ALIŞVERİŞİNİ İKİNCİ KEZ YAPMAYIN

N Kırtasiye Sahibi Nesrin Çam, kırtasiye malzemesi alırken ailelerin ucuz olanı değil kaliteli olanı tercih etmelerini istedi.

06 Eylül 2019 Cuma 15:48
Bu haber 503 kez okundu
KIRTASİYE ALIŞVERİŞİNİ İKİNCİ KEZ YAPMAYIN
Haberici -->
Okulların açılmasıyla birlikte ailelerde kırtasiye telaşı başladı. Okuldan listeleri alan öğrencilerle birlikte anne babalar, kırtasiye için alışverişe çıktı.

Ancak kırtasiye malzemeleri alırken ucuzu düşünün ebeveynler, çocuklarının sağlıklarını bir kenara atıyor. İlk tercih ucuz olanı değil sağlıklı kırtasiye malzemesi tercih edilmelidir. Kırtasiye tercihinde sağlıksız ve uçuş ürünlerin tercih edilmesinin ikinci kez kırtasiye alışverişi ve aile bütçesine ek masraf getiriyor.

Ülke genelinde 2019-2020 Eğitim ve Öğretim dönemi başladı. Okula yeni başlayanlar için erken açılan okullarda bütün öğrenciler 9 Eylül 2019 Pazartesi günü ders başı yapacak. Okulların açılmasıyla birlikte velilerde de okul alışverişi telaşı başladı. Okul çantası, ayakkabısı ve özellikle kırtasiye malzemesi satışları arttı.

Veliler bir yandan da okuldan öğrencilere kırtasiye için verilen listeleri tamamlamak için alışverişe başladı. Ancak veliler kırtasiye malzemesi alış verişinde çocuklarının sağlığını bir kenara atarak, ucuz kırtasiye malzemelerine yöneliyor. Bu durum ise, sağlık sorunlarının yanında alınan kırtasiye malzemelerinin daha okulun ilk günlerinde kullanılamayarak çöpe atılmasına neden oluyor.

Veliler bir yandan artan kırtasiye maliyetlerini düşünürken bir yandan da sağlıksız ürün alma riski ile karşı karşıya kalıyor. Piyasada öğrenci sağlığını tehdit eden merdiven altı ürünler olduğuna dikkat çeken uzmanlar, fiyata değil, sağlıklı olup olmadığına bakılması tavsiyesinde bulundu.

“SOLVENT İÇERMEZ” UYARISINA DİKKAT

Bilindiği üzere kırtasiyelerde bağışıklık yapan solvent içeren yapıştırıcı, oyun hamuru, boya ve daksil türü ürünlerin satışı yasak. Eğitim ve sağlık uzmanları da, velileri bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.

N Kırtasiye Sahibi Nesrin Çam, kırtasiye malzemesi alırken ailelerin ucuz olanı değil kaliteli olanı tercih etmelerini istedi. Ucuz ürünlerin öğrencileri zor durumda bıraktığı gibi ailelerinde eğitim dönemi içinde ikinci bir kırtasiye alışverişi yapmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Çam, “Çocukların eğitimi kadar sağlığı da önemli. Ne yazık ki piyasada sağlıksız kırtasiye ürünleri de var. Veliler öncelikle standartlara uygun marka ürünleri satın alsınlar. Ürün üzerinde CE etiketine ve kullanım tarihlerine dikkat etsinler. Solvet içeren yapıştırıcı ve oyun hamurlarını almasınlar. Fiyata değil, ürünün kalitesine baksınlar” dedi.

Nesrin Çam, beğenip beğenmeme durumuna göre de alışverişe çocukla birlikte gidilmesi önerisinde bulundu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV