banner87
22 Şubat 2019 Cuma

KOCA MAĞAZA SAHİPLERİ İŞ İSTİYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, esnafın, ticaretle uğraşan insanların kendilerini geliştirerek, dünyadaki gelişimlere ayak uydurmasını istedi.

06 Ağustos 2018 Pazartesi 11:28
Bu haber 1118 kez okundu
KOCA MAĞAZA SAHİPLERİ İŞ İSTİYOR
Haberici -->
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, esnafın, ticaretle uğraşan insanların kendilerini geliştirerek, dünyadaki gelişimlere ayak uydurmasını istedi. Başkan, koca koca mağaza sahiplerinin, askerden gelen evlenecek olan çocukları için boynunu bükerek kendilerinden iş istediğini söyledi.

Dünyada yaşanan ticaretle ilgili yeni olgu ve gelişmelere dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, önemli uyarılarda bulundu. “Kazancılar’da kilo kilo altınla hava parası ile bulunan dükkanlar şimdi biran önce gelseler de Türk lirasından kiraya versek diyorlar” ifadesini kullanan Başkan Çelik, şunları söyledi;
“Kapalı Çarşı da bir dükkandan 3-4 aile geçinirdi. Şimdi koca koca mağaza sahipleri boynu bükük geliyor ‘Ne olur şu benim oğlana bir iş. Askerden geldi evlenecek’, ‘ne olur’ durumuna düştük. Acı ama gerçek kendimizi bu şartlara göre konumlandırmalıyız. Yorgancı Hilmi ağa, ev tekstili geliştiği dönemde yorgan yapabilir mi? Terzi Bekirci bugün işini yapabilir miydi? Konfeksiyonun gelişmesinde işini yürütebilir miydi?”

BİR ARAYA GELELİM

Ticarette ayakta durabilmek için ne gerekiyorsa yapılması ve bunun için adımlar atılmasını isteyen Başkan Mustafa Çelik, “Bize düşen ne varsa yapalım. Yeni sektörler mi kuracağız? Yeni pazarlar mı kuracağız? Bir araya gelme kültürünü mü geliştireceğiz? Bunları yapalım ki; 6 bin yıllık geçmişimiz yakışır yeni bir ivmeyi kazanalım. Biz bu işe hazırız. Sizlerin içinden geldik. Ticaret, sanayi esnaflığı bilen biriyiz. Yılbaşı yada kira günü gelince, dükkan sahibi geldiğinde kirayı mı ödeyeceğin diğer borçları mı ödeyeceğiz. İnsanın canı bitiyor. Vergilerimi ödeyeceksin. İşe güce mi bakacaksın. Ayın sonunda çek senet var. Onamı bakacaksın. İşler bu kadar zor oluyor” diye konuştu.

“Kayseri belediyecilik tarihinden birçok sektörün de işyeri sahibi olma noktasında sağlayacak imkanları gündeme getirdik” diyen Başkan Çelik, “Ticaret odamızın girişimi gündemde. Ona destek oluyoruz. Yer bakıyoruz. Sonrasında üyelere sunulacak. Üretime mi ticarete mi yönelik olacak. Bunlara bakacağız. Biz üzerimize düşeni yapacağız” ifadelerini kullandı.

TOKADINI ATIYOR

Başkan Çelik, e-ticaretle ilgili de bilgiler vererek, “E-ticaret ile ilgili detaylar var. Alibaba.com. Çin’deki en büyük e-ticaret sitesi kendi ülkesinde bekarlar günü var. O gün ilk yarım saatte 7 milyar dolar ciro yaptı. O yapar tabi diyebilirsiniz. Türkiye’de n11.com da, 11’inci ayın 11’inde benzer festival yapıyor. İlk yarım saatte 660 bin ürün sattı. İlk yarım saatte 111 Audi’yi sattı. Sitesinden. Adamın alababa.com, n11.com’un onlarca fabrikası yok. İşletmeleri yok. Elektrik kullanmıyor. Personeli yok. Bir organizasyon yapmış. Her ticaretten tabirle tokadını atıyor. Komisyonunu alıyor” dedi.

ORGANİZASYON BİR KABİLİYETTİR

Başkan Mustafa Çelik, “E-ticaret konusunda organizasyon konusunda para kazanmak için gençlere öneride bulunuyor. Hepimizin cebinde kredi kartı denilen bir şey var. Adı ne olursa olsun. Her alışverişten sonra adam parasını alıyor. Kimsenin sesi çıkmıyor. Organizasyonda bir kabiliyet ve beceridir. Bizimde böyle şeylere kendimizi hazırlamalıyız” şeklinde konuştu.

ATAK YAPMALIYIZ

“Kayseri adına yakışır şekilde atak yapmalıdır. İvme kazanmalıdır. Yeni ticarette bir noktaya gelmelidir” diyen Çelik, “Biz elimizden ne gelirse bunu yaparız. Şehrimiz il ilgili her konuda yapılacak başarılı işler birlikte olur. Tanıtımları birlikte yapalım. Ankara, İstanbul’da mikrofonu uzattığınız da, bildiğiniz beş şehri sayın dediklerinde, içinde yer almayı becereceğiz. Eğer yok dersek yok olur gideriz” dedi.

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV