banner153
22 Kasım 2019 Cuma

KOCASİNAN'IN MENFAATİ İÇİN YENİDEN İHALE GEREKİR

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, daha önce yapılan bir akaryakıt istasyonu arsası için imar değişikliğine gidilmesi talebini Kocasinan ilçe halkının menfaati, kanunların gerekliliği ve encümen üyeleriyle belediye başkanının zan altında kalmaması adına kabul etmediklerini söyledi.

08 Ağustos 2019 Perşembe 10:01
Bu haber 206 kez okundu
KOCASİNAN'IN MENFAATİ İÇİN YENİDEN İHALE GEREKİR
Haberici -->

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Kazım Yücel, daha önce ihalesi yapılan bir akaryakıt istasyonu arsası için imar değişikliğine gidilmesi talebini Kocasinan ilçe halkının menfaati, kanunların gerekliliği ve encümen üyeleriyle belediye başkanının zan altında kalmaması adına kabul etmediklerini söyledi.

Kocasinan Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısında encümen üyeleri tarafından ihale ile satışı yapılan akaryakıt istasyonu arsası ile ilgili imar değişikliğine gidilmesi yönündeki talep, İYİ Partili meclis üyelerinin itiraz üzerine komisyonda kalması ve yeniden görüşülmesi yönünde karar alındı. İYİ Partililer, kanunlar çerçevesinde yapılacak işlemlerin belli olmasından dolayı komisyona havale edilmesinin gereksizliğine dikkat çekerek ret oyu vermişti.

Konu ile ilgili detaylı bir bilgi veren İYİ Partili Kazım Yücel, her zaman yapıcı ve Kocasinan ilçesi ile Kayseri için yararlı olabilecek konularda muhalefet yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi;
“Mecliste gündeme gelen akaryakıt istasyonunda Kask dediğimiz taban alan mesafelerinin, çekme mesafelerinin tekrar değerlendirilmesiyle ilgiliydi. Komisyonda gündeme geldi. Biz bunu reddettik. Burada ret hadisesi olunca bunu erteleme gündeme geldi. İler ki günlerde tekrar gözden geçirme şansı olsun demişlerdi. Komisyon kararı da meclise komisyonda kalması kararı idi. Bu hafta bazı konularla ilgili itirazları birleştirince bu orta yol üzerinde Şehir Hastanesi’ne giderken Mithatpaşa bölgesinde bir akaryakıt istasyonu belediye encümeni tarafından ihale ile bir vatandaşa satıldı. Ruhsatlı akaryakıt istasyonu arsası olarak ihale edilmiş. Dolasıyla taban alanı çekme mesafelerden dolayı 500 metrekarelik alan olsa, bugün çekme mesafeleri ile bin metreye çıkartılırsa pompa sayısını artıralım, mini market olsun. Halkımıza yönelik kullanılabilir alan olsun diye ihale edilmiş. Yer tekrar önümüze imar değişikliği için geldi” diye konuştu.

“Ben bu ihaleye giren bütün vatandaşlardan muvafakat aldınız mı diye sorarak ironi yaptım” diyen Yücel, “Bu şu demekti. İhaleye giren insanlar o günkü şartlara göre buraya bir rakam teklif etti. Bizim değiştireceğimiz rakamlarla onların iki katı bir teklif verebileceğini ifade ettik. Bunun belediye başkanı, encümen üyelerini de zan altında bırakacağını, başkanı sıkıntıya sokacağını dile getirdik” şeklinde konuştu.  

Yücel, açıklamasını şöyle devam ettirdi; “Neden arsa satışı ihaleye sunulduğu günden sonra şartlar değiştirilmez. Böyle bir alana giderseniz meclis üyelerinin ihaleye giren insanların davacı olabileceğini, mahkemeye gideceğini söyledik. Çünkü alan taban oturma ve farklı gelişmeler olduğunu söyledik. Yeni bir ihaleye çıkartılması gerektiğini söyledik. Bu bir anlamda ihaleye fesattır. Bunun komisyona gönderilmesine gerek duymadım. Komisyona gittiğimiz ne konuşacağız. Orada da ret vereceğiz. Burada vatandaş değişiklik istiyorsa belediye malını geri alır. Parasını öder. Yeniden ihaleye çıkartılabilir. Belki de en azından fazla gelir elde edilebilir. Olsa da olmasa da en azından başkanın ve encümen üyelerinin zan altına girmemesini sağlar. Burası için kişiden ek ücret olarak yeni bir pazarlık yapılması doğru olmaz. Kocasinan Belediyesi halkının malı yeniden ihale edilerek satışa çıkartılmalıdır. Değeri budur diye satış yapılabilir. Buradan değişiklik olacak veya gelir sağlayacağını söylemek çokta adil olmaz. Yasal sıkıntıları olacaktır. İhale iptal edilir. Vatandaşın parası verilir. Buraya imar planı yeniden yapılır ve ihaleye çıkılır. Taban oturumunu nasıl aldıysanız öyle kullanın denilir.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV