banner87
25 Mart 2019 Pazartesi

KOLAY DEĞİL!

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, ittifakın devam etmesini istiyor

10 Eylül 2018 Pazartesi 07:31
Bu haber 285 kez okundu
KOLAY DEĞİL!
Haberici -->

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel seçimlerde yeni MHP ile olan ittifakın devamı konusunda çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özhaseki, zorluğuna dikkat çekerek, genel seçimlerdeki gibi ittifakın olmayacağına işaret etti.

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde siyasi partilerde belediye başkan adaylarının belirlenmesiyle ilgili süreç devam ederken, partilerin seçime genel seçimde olduğu gibi ittifak yaparak girip giremeyeceği de merak konusu oldu. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının ardında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ittifakın devamı niteliğinde yerel seçimde ittifak yapılmasına yeşil ışık yakmıştı.

Genel seçimdeki düzenlemeler ve yasa gereği kolayca ittifak yapan AK parti ile MHP’de, seçmen kendi partisine ve milletvekili adayına oy vermişti. Şimdi ise, genel seçimdeki ittifakın yerele nasıl yansıtılacağı tartışılıyor. Bu konuda açıklama yapan Mehmet Özhaseki, ittifak şartları ile ilgili olasılıklar sıralayarak, “Bunun her birisinin de ben şahsen ayrı bir risk taşıdığına inanıyorum.Cumhur ittifakı gibi kolay bir şey değil” dedi.

Yerel seçimler yaklaştıkça siyasi partilerde aday konusunda ciddi çalışmalar yapılarak isimler belirlenmesi için mesai harcanıyor. Bunun yanında yerel seçimlerde 24 Haziran seçimlerinde olduğu gibi ittifak yapılması konusunda değerlendirmeler ve açıklamalar var.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yerel seçimlerde özellikle 30 büyükşehir belediyesi ittifak yapılmasıyla ilgili çağrısının yanında Güneydoğu Anadolu bölgesinde terör örgütünün elinde olan belediyelerin seçimlerde alınmasıyla ilgili ifadeleri bulunuyor. MHP Liderinin bu sözleri Cumhurbaşkanı ve AK parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile karşılık buldu ve yerel seçimde de AK Parti MHP ittifakı yapılacağı anlamında ilk mesajlar verildi.

Yaşanan bu gelişmeler üzerine, iki siyasi parti arasında nasıl bir ittifak yapılacağı, belediye seçimlerinde adaylarla ilgili nasıl bir yöntem yada uygulama yapılarak ittifak oluşturulacağı merak ediliyor. Bu konuda genel seçimlerde olduğu gibi yasal bir düzenlemenin olmaması ittifakı zorlaştırıyor. Genel seçimlerde siyasi partiler ittifak yapmasına kaşın, seçmen sandık başında kendi liderine ve milletvekili adayına oy vermişti. Aynı durum bu seçimlerde söz konusu olamayacak.

AK Parti’nin yerel yönetimlerden sorumlu Başkan Yardımcısı olan AK parti Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, yapılması beklenen yada yapılması için adımların atıldığı yerel seçim ittifakı ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Katıldığı televizyon programında değerlendirmelerde bulunan Özhaseki, ittifakın devam etmesini istediklerini ama genel seçimdeki gibi bir ittifakın yapılmasının zorluğuna dikkat çekti.

MHP ile genel seçim öncesinde hatta 15 Temmuz’dan sonra başlayan ittifakın ülkesinin bekası adına nemli katkı sağladığına dikkat çeken Mehmet Özhaseki, yerel seçim ittifakının Cumhur ittifakı gibi kolay olmayacağını anlattı.

Mehmet Özhaseki, ''İttifakı yerelde kurabilmek kolay değil. Orada bir yasa var ve herkes kendi partisine oy veriyor. Burada nasıl olacak? Ya siz aday göstermeyeceksiniz karşı taraf adayına razı olacaksınız. Ya yukarıda anlaşıp meclis üyelerinde değişiklikler olacak. Ya siz büyükşehirde aday göstereceksiniz ya da karşı parti ilçelerde aday gösterecekler. Bunun her birisinin de ben şahsen ayrı bir risk taşıdığına inanıyorum. Bunların her birisinin lehinde ve aleyhinde çok şey söyleyebilirsiniz. Bunun tartışılması lazım. Bunu konuşmak lazım. Benim söylemeye çalıştığım şu bu Cumhur ittifakı gibi kolay bir şey değil” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV