banner87
24 Nisan 2019 Çarşamba

KORAMAZ VADİSİ BİR HAZİNE

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Koramaz Vadisi UNESCO Dünya Mirasına aday olması için 3 yıl önce çalışma başlattıklarını belirterek, bu yönde mesafe kat ettiklerini söyledi.

07 Ağustos 2018 Salı 16:35
Bu haber 1589 kez okundu
KORAMAZ VADİSİ BİR HAZİNE
Haberici -->

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Koramaz Vadisi UNESCO Dünya Mirasına aday olması için 3 yıl önce çalışma başlattıklarını belirterek, bu yönde mesafe kat ettiklerini belirtti. Başkan Büyükkılıç, açık hava müzesi konumunda olan 12 kilometre uzunluğundaki Koramaz Vadisi’nin önemine işaret ederek, “Bir servetin, hazinenin üzerinde oturuyoruz. Değerlendirmeliyiz” dedi.

Büyükbürüngüz, Subaşı, Küçükbürüngüz, Ağırnas, Turan, Vekse, Isbıdın, Mancusun bölgesini içerisine alan Koramaz Vadisi ile ilgili olarak Erciyes Üniversitesi öğretim üyeleri Melikgazi Belediyesi Meclis üyelerine slayt eşliğinde bir sunum yaptı. 12 kilometrelik Koramaz vadisi içerisinde yer alan tarihi dokunun yanı sıra doğal güzelliklerinde slayt eşliğinde anlatımı sonrasında bölge için UNESCO Dünya Mirasına aday olunmasıyla ilgili yapılması gerekenlerde dile getirildi.

Yapılan sunum sonrasında değerlendirmede bulunan Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, meclis toplantısına katılan muhtarlara Koramaz Vadisi ile ilgili olarak, “Muhtarlarımızın bölgedeki hassasiyetlerini biliyorum ve bu konuda daha da hassas olacaklarına inanıyorum. Bu vadi ile ilgili çalışmalara hız vermeyi amaçlıyoruz” dedi.

Meclis üyelerine bilgiler aktaran Başkan Büyükkılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu vadi ile ilgili UNESCO’dan karar çıkacak olursa bu çok önemlidir. Biz adeta bir servetin üzerinde oturuyoruz ve bu servetin kıymetini bilmeliyiz. Burasını açık müze haline dönüştürmeliyiz. Bunun için gayret etmeliyiz. Örnekleri anlatıldı. Germir, Tavlusun ayrı bir hazinedir. Bunların her birinin Melikgazi sınırları içinde olması bizim belkide duyarlılığımızı artırıyor. Son çıkan yasalarla birlikte belediyelerimize sağlanacak imkanlar ve destekler var. Yetkiler var. Büyükşehir Belediyemizin benzer çalışmaları var. Melikgazi içerisinde Melikgazi’ye ait Melikgazi’nin dışında kimse bu işe dokunmasın karışmasın diye bir felsefemiz yok. Herkesin desteğine ve himayesine açıktır. Bunada destek oluruz. Az olsun benim olsun değil çok olsun bizim olsun hepimiz olsun mantığı ve anlayışı içinde olsun bağlamında söylüyorum. Hakikaten son süreçte Melikgazi sınırları içerisinde dahil olan beldelerimizin birer hazine olduğunu söylüyorum. Hazineye aynı duyarlılığı göstermediğimizi söylüyorum. Biliyoruz. Bundan sonra göstereceğiz ve destekler olacak.”

“Bu çalışmalarda hükümetimizden aldığımız yetkilerle çalışmalarımız olacak, alt yapısı oluşturulacak” diyen Başkan Büyükkılıç, bölge muhtarlarının taleplerini değerlendirdi. Turan mahalle muhtarı Koramaz Vadisi içinde açılan yolla ilgili olarak asfalt yada parke olması yönünde talepte bulundu. Başkan Büyükkılıç, vadi içerisindeki arkların korunması için çalışmalar yapılarak yollarla ilgili önlemler alınabileceğini ama mevcut yolların asfalt olmasının hem doğa yürüyüşü açısından hem de bölgenin doğal görünümüne zarar vereceğini belirtti. Büyükkılıç, “Araç trafiğine açarsak Allah hak getirsin elinizden çıkar. Hazinenin üzerinde oturuyoruz bunu unutmayalım” dedi. Başkan, gerektiğinde yolların sürekli bakımla yenilenmesini yapabileceklerini anlattı.

Ağırnas bölgesi ile ilgili olarak gelen yerli ve yabancı turistler konusunda muhtarın konaklama yada butik otel yapılması talebini de değerlendiren Başkan Büyükkılıç, “Çalışma koruma mantığı içerisinde ortaya çıktı. Yeme içme alanlarıyla sağlanması oldu. Bunun içinde konaklamada olabilir. Bu yönde çalışmalar yapılabilir”diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV