banner167
banner182
16 Haziran 2021 Çarşamba

KOTALARIN KALKMASI SEKTÖRÜ ÇÖKERTİR

Hüseyin Akay sektörle ilgili uyarıda bulundu

29 Haziran 2017 Perşembe 00:56
Bu haber 818 kez okundu
KOTALARIN KALKMASI SEKTÖRÜ ÇÖKERTİR
Haberici -->

Boğazlıyan Şeker fabrikası çalışanları ile bayramlaşma töreninde bir araya gelen  Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Akay, şeker sektörünün içerisinde bulunduğu duruma dikkat çekerek, durumun hiç de iç açıcı olmadığını belirtti. Akay, “Denetimsizlik ve kotaların kalkması sektörü çökertir” dedi.

Şeker'e verilen zam ile ilgili de açıklama yapan Başkan Hüseyin Akay, 2 yıl önce 5 Temmuz'da şekere zam yapıldığını anımsatarak, “2 yıl sonra ancak 28 Haziran’da şekere yüzde 4.1 oranında zam yapıldı. Çünkü Şeker piyasasında bir problem var ve bu problem yönetilemiyor. Bu sorunun düzeltilmesi konusunda gereken adımlar atılmıyor. Şeker piyasasını düzenleyip denetleyen Şeker Kurulu da 10 aydan beri çalışmıyor. Şeker Kurulu çalışmadığı için piyasada denetim yok” dedi.

Başkan Akay, mısır şurubu üreticilerinin şeker sektöründeki denetimsizlik nedeniyle oluşan boşluğu çok kötü şekilde doldurduğunu ve bununla hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Akay, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bilindiği üzere, tatlandırıcı ve Mısırdan şeker üretenlerin yılın her dönemi şeker üretme imkanları nedeniyle  piyasadaki denetimsizliği ve boşluğu maalesef kötü bir şekilde kullanıyorlar.  Ancak pancardan şeker üretenler ise yılın belli aylarında üretim yapmaktadırlar.  Bu sebeplerden dolayı bizim ürettiğimiz şeker satılmıyor. 380 bin ton şeker üretimi gerçekleştirmişiz. Şu anda depolarımızda 118 bin ton A şekeri, B ve C şekeri ile birlikte toplamda 140 bin ton şekerimiz duruyor. Biz stoklarımızdaki şekeri satmak istiyoruz ancak, piyasada denetim olmadığı ve mısır şurubu ucuz olduğu için müşteri onu tercih ediyor. Bu işin nereye gideceği de belli değildir. Bilindiği üzere Şeker sektörü kota sistemi ile düzenleniyor. Ancak 2017 yılı Ekim ayında Avrupa'da Şeker kotası kaldırılacak ve pancar üretimi ile birlikte şeker ticareti serbest hale gelecektir. Şeker kotalarının hazırlıksız bir şekilde kalkması Türkiye'de Şeker sektörünün çökmesine sebebiyet verir. Aynı zamanda Şeker fabrikaları kapanır. Kotayı tamamen kaldırdığımız zaman sisteme fayda sağlamaz sistemi iflas ettirir. O nedenle bu konuları iyi değerlendirmemiz ve  çalışan, çiftçi ve yönetim hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor.”

Boğazlıyan Şeker Fabrikasında çalışanlarla Bayramlaşma törenine Başkan Hüseyin Akay ile birlikte  Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Harun Halıcı, Denetim Kurulu Üyelerinden Menderes Baran, Hulusi Yüksel, Şeker-İş Sendikası Kayseri Şube Başkanı İbrahim Dayı ve diğer yetkililer de iştirak ettiler.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV