banner167
banner182
18 Ekim 2021 Pazartesi

KÜÇÜK ALTININ FİYATINDA ‘ANORMALLİK’

Altın piyasasındaki hareketlilik hiç bitmiyor. Altın fiyatları son zamanların en sert düşüşünü yaşarken, çeyrek altın olarak tabir edilen küçük altının fiyatındaki “anormallik” dikkat çekiyor. Normal fiyatının 140 lira olması gereken küçük altın, altın üretiminin kısıtlı olmasından dolayı 15 lira daha fazlasına satılıyor. Kuyumcularda küçük altın 155 liradan alıcı buluyor.

22 Ağustos 2013 Perşembe 10:04
Bu haber 1958 kez okundu
KÜÇÜK ALTININ FİYATINDA ‘ANORMALLİK’
Haberici -->
Altın uzmanı ve Osmanlı Sarraf Sahibi Mustafa Yüregilli, altın satışındaki durgunluğun Ramazan Bayramı sonrasında yerini hareketliliğe bıraktığını ifade etti. Yüregilli, düğün sezonunun açılmasıyla birlikte evlenecek çiftlerin yakınlarıyla altın almak için kuyumculara yönelmesiyle piyasada bir yoğunluğun oluştuğunu söyledi. Altın fiyatlarının biraz yükseldiğini söyleyen Yüregilli, geçen yıla göre altının fiyatının yüzde 30 ucuz olduğunu belirterek, “Altın almayı düşünen tüketiciler açısından bir avantaj. Geçen yıl altının gramı 100 liraydı bu yıl ise 85 liradan işlem görüyor. Küçük altın 170 lira iken bu yıl ise 155 lira civarında” diye konuştu.

Piyasalarda küçük altın sıkıntısının yaşandığını kaydeden Yüregilli, Darphanedeki grev nedeniyle bu sıkıntının yaşandığını ifade etti. Küçük altının fiyatının 140 lira olması gerekirken yaşanılan sıkıntı nedeniyle 15 lira daha fazlasına satıldığını kaydeden Yüregilli, “Altın üretimi kısıtlı. Talepte fazla olunca normal 140 liradan alıcı bulması gereken küçük altın 15 lira daha fazlasına satılıyor. Şu anda 155 liradan alıcı buluyor” dedi.

Düğün yapacaklar dışında altına yatırım yapmayı düşünenlere altın bilezik almaları tavsiyesinde bulunan Yüregilli, küçük altın ve onların büyüklerinden uzak durulması gerektiğini belirtti. Yüregilli, “Darphane üretimini normale geçirdiğinde bir küçük altının fiyatında 10-15 lira düşüş bekliyoruz. Bu nedenle düğün yapacakların dışında altına yatırım yapanları küçük altın ve onun büyüklerini almamalarını tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu. Yüregilli, altının her zaman güvenli bir liman olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV