banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

KÜÇÜK EKMEK İSRAFI ÖNLER

Ekmekteki israf gün geçtikçe artıyor

20 Haziran 2017 Salı 03:36
Bu haber 700 kez okundu
KÜÇÜK EKMEK İSRAFI ÖNLER
Haberici -->

Ekmek israfındaki rakamsal boyut ürkütücü seviyeye ulaştı. Sektörü yakından tanıyan temsilciler, küçük ekmek üretiminin israfın önüne geçeceğine dikkat çekti.

Ramazan ayında ekmek israfı diğer zamanlara göre daha da artıyor. En çok ise, insanın sıcak pide tüketme hissi ile iftara yakın zamanda alınan pide, açlık hissiyle daha çok alınmasından sonra israfa neden oluyor. Ekmek israfı için küçük ekmek üretiminin önleyici olacağı belirtiliyor.

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Yardımcısı Selim Açık, Türkiye’de ekmek israfının önüne biran önce geçilmesi gerektiğini açıkladı. Açık, ekmek israfının daha çok gramajı fazla olmasından dolayı kaynaklandığını, düşük gramajlı ekmekle israfın önüne geçilmesinin mümkün olacağına dikkat çekti.

Ramazan ayında 3 milyondan fazla ekmeğin ve özellikle pidenin çöpe gittiğini ve büyük üzüntü duyduklarını dile getiren Selim Açık, “Ramazan ayında ekmek ve pidenin sıcak tüketilmek istiyor. Bunun yanında psikolojik olarak insanlarımızın açlığın etkisinin hissedildiği iftara yakın saatlerde yapılan alışverişlerde ihtiyaçtan fazla alınan ekmek günlük 3 milyondan fazla ekmeğin israfına neden oluyor. 250 gram standart ekmek üzerinden hesaplama yapıldığında günde 90,9 milyon ekmek üretiminin gerçekleşiyor. Tüketime baktığımızda ise günde 86 milyon ekmek tüketiliyor. Görüleceği üzere, ekmek israfı 4,9 milyon adet civarındadır. Bu milli servetir ve ülkemiz adına büyük bir kayıptır” dedi.

2004 yılında israfa çekilen dikkat ile ekmek israfının ciddi oranda azıldığına dikkat çeken Selim Açık, “Bir dönem mini rol ekmek diye küçük 50 gramlık dışı ambalajlı ekmeklere geçilmişti. Gramajlar küçüldü. Bunun amacı israfı azaltmaktı. Bakanlık 250 gramlık somun uygulamasını geri getirdi. Bunu neden yapıldı bilmiyoruz. Gramaj düşük olursa ekmek adetleri yükselir ama israfının azaldığını gördük. 200 gram somun uygulamasına geçilmesini istiyoruz. Şuan 250 gram ekmek 1 TL. 200 gram olsa 80 kuruş olacak. 200 gramın düşmesi için bakanlığın ve bizim çalışmamız var. Eğer gramaj bu anlamda düşerse tüketim sırasında insanlarımız adet bazında ekmek almaya devam edecek ama gramaj düştüğü için ekmeğin artması, bayatlaması yada çöpe gitmesi gibi bir durumu söz konusu olmayacak” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV