banner87
20 Şubat 2019 Çarşamba

KUDER’DE ÖMER MUHTAR KONUŞULDU

Kayseri Uluslar arası Öğrenci Derneği’nde (KUDER) “Uluslar arası Öğrenci Münazaraları” devam ediyor.

17 Nisan 2018 Salı 06:47
Bu haber 495 kez okundu
KUDER’DE ÖMER MUHTAR KONUŞULDU
Haberici -->
Kayseri Uluslar arası Öğrenci Derneği’nde (KUDER) “Uluslar arası Öğrenci Münazaraları” devam ediyor. Münazaraların bu haftaki konusu  “Çöl Aslanı Ömer Muhtar”  olarak belirlendi.

KUDER dernek merkezinde icra edilen münazaralara Kayseri’de eğitim gören yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılıyor.Bu haftaki münazarada Ömer Muhtar tüm boyutlarıyla masaya yatırıldı.Ömer Muhtar’ın hayatı, mücadelesi ve fikirleri farklı bölgelerden uluslar arası öğrencilerin bakış açısıyla değerlendirildi.

KUDER Başkanı Mücahit Bulut, “Dernek olarak her hafta bir bölge, bir lider ve bir ülke olarak İslam dünyasında ön plana çıkmış konular hakkında münazara düzenliyoruz.Münazaralara şehrimizde eğitim gören yüksek lisans ve doktora öğrencileri katılıyor. Her öğrencimiz konuyu bir boyutuyla ele alarak katılımcılara sunum şeklinde aktarıyor. Böylece öğrencilerimize İslam dünyasında ön plana çıkan konular hakkında duyarlılık ve farkındalık kazandırmaya çalışıyoruz. Ayrıca öğrencilerimiz topluluk içerisinde kendisini ifade edebilme, olaylara farklı açılardan bakabilme, iletişim becerilerini güçlendirme gibi kazanımlar elde ediyor. Bu vesileyle bu hafta yaşadığı dönemde İtalyanlara ciddi sıkıntılar oluşturmuş bir mücahid olan Ömer Muhtar’ı konuştuk.Libya’nın sömürgeleştirilmesine karşı yerel halkı örgütleyerek verdiği destansı mücadeleyi sanki bir kez daha yaşadık” dedi.

KUDER Eğitim Sorumlusu Müslim Yalçın ise, “KUDER olarak faaliyet alanlarımız içerisinde eğitim ilk sırada yer alıyor.Bu nedenle öğrencilerimize örnek şahsiyetleri tanıtma ihtiyacı hissediyoruz. Bu hafta Çöl Aslanı Ömer Muhtar’ı anlamaya çalıştık.Öğrencilerimiz gerçekten çok güzel bir sunum yaptılar.Bilindiği gibi Ömer Muhtar iyi bir İslami eğitim almış ve 1911 yılında İtalyanların Osmanlı hakimiyetinde bulunan Libya’ya saldırmaları sonucunda Senusi tarikatı şeyhi olan Ahmet Şerif es-Senusiönderliğindeki direniş hareketlerine katılmıştır. Fakat direniş çabaları ve Osmanlı’nın müdahaleleri İtalyan’ları geri püskürtmek için yeterli olmayınca Osmanlı-İtalya arasında imzalanan Uşi Antlaşması sonucunda Trablusgarp Savaşı, İtalya’nın galibiyeti ile sona erdi. Libya’nın hızlanan sömürgeleşme süreci, Ömer Muhtar’ı tedirgin ediyordu; o da 1923 yılında, Berka civarında etrafına topladığı yerli halkla beraber direniş hareketlerine başladı. Ömer Muhtar, yirmi yıla yakın süren çetin bir direnişin sonucunda, yerel milis güçlerin arasında efsanevi bir kişiliğe sahip olmuştu. Ancak 11 Eylül 1931 tarihinde adamlarıyla birlikte sahabeden Seyyid Râfi'in kabrini ziyarete gittiklerinde İtalyan çemberi içinde kaldılar. Ömer Muhtar burada İtalyanlara esir düştü. Yapılan mahkemede yargılandı ve idama mahkûm edildi. Rabbim şahadetini kabul eylesin. Bizlere de Ömer Muhtar gibi olabilmeyi nasip etsin” dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV