banner87
19 Mart 2019 Salı

KÜLLİYE DE "SIFIR ATIK" TOPLANTISI

Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen ‘Sıfır Atık’ konulu toplantıya katıldı.

31 Mart 2018 Cumartesi 06:52
Bu haber 468 kez okundu
KÜLLİYE DE
Haberici -->
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen ‘Sıfır Atık’ konulu toplantıya katıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve belediye başkanlarının da yer aldığı toplantıda konuşan Emine Erdoğan, "Ülkemizin dört bir yanından gelen yerel yöneticilerimizi burada misafir etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Sizler esnafımızın, köylümüzün, emeklimizin, sanayicimizin her türlü sorununa başvurduğu mercilersiniz. Fakirimizin, yoksulumuzun sığınasınız. Dostça ve kardeşçe yaşamanın sigortası, eşitlikçi, adil bir demokratik toplum düzeninin teminatısınız. Sorunların muhatabı ama aynı zamanda çözüm adresisiniz. Milletimiz her derdi için sizin kapınızı çalıyor. Bu nedenle nice duanın, hayalin, umudun kahramanısınız" dedi

İnsanın yeryüzünün imar ve inşasından sorumlu bir varlık olduğunu belirten Emine Erdoğan, bunu yaparken insan merkezli bir felsefeyle yaşlı, hasta ve engellilere karşı duyarlı, sokak hayvanları konusunda da hassas olunması gerektiğini söyledi. Emine Erdoğan, şehirlerin sadece fiziki şartların ürünü değil, toplumsal yapısı ve ruhuyla bir bütün olduğunu ifade etti.

Toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise, çevreyle ilgili konuların dünya ve insanlığın geleceğini ilgilendiren en önemli gündem maddeleri arasında yer aldığını çevre kirliliğine ilişkin hükümet olarak son 15 yılda müthiş bir mücadele verdiklerini söyledi.

Özhaseki, bugün artık yavaş yavaş "sıfır atığa" doğru geçmenin altyapısını oluşturan gayretin içinde olduklarını ifade ederek, "İnşallah hedef koyduğumuz 2023 yılına kadar tüm Türkiye'de görev birliği içinde buna inanarak devam ettiğimizde sıfır atığa geçmiş oluruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bunun dışındaki alanlarda da birçok çalışmanın bulunduğuna değinen Özhaseki, Türkiye'de şu anda hava kalitesinin 300 noktada takip edildiğini anlattı.

Özhaseki, deniz kirliliğinin eskiden sadece 26 noktada izlendiğini, bugün 276 noktada deniz kirliliğini takip ettiklerini kaydetti. Şu anda 290 limanda gemi atık alım hizmetlerinin verildiğine değinen Özhaseki, "Bu çalışmalar neticesinde de şu anda ülkemizde 450 tesisimizde 'mavi bayrak' dediğimiz plajlarımız var. Bu noktada da dünya üçüncüsüyüz, inşallah birinciliği de alırız." dedi.

"BİN 440 AĞACIN KESİLMESİNİ ÖNLEDİK"

Özhaseki, sıfır atık konusuyla ilgili olarak israfın önlenmesi, açığa çıkan atığın yeniden geri dönüşümünü hesapladıklarını söyledi.

En büyük şanslarının da çabalarına teveccüh gösterip, projeyi himayesine alan Emine Erdoğan'ın kendilerine yaklaşımı olduğunu belirten Özhaseki, "Bütün kurumlara mektup yazarak, takip ederek, bakanlığımızdaki arkadaşların çalışmalarını da yakından denetleyerek bizleri motive ediyor, hem de gündemde tutarak tüm Türkiye'ye yaygınlaştırmamızı sağlıyor. Ben kendilerine bir kez daha şükranlarımı sunuyorum." diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV