banner87
19 Temmuz 2019 Cuma

KÜLTEPE EKONOMİ ZİRVESİ YAPILDI

ASKON Kayseri’nin bu yıl ikinci kez düzenlediği “Yerli ve Milli” “Kültepe Ekonomi Zirvesi”nde, Türkiye ve Dünya’daki ekonomik gelişmeler ele alınarak analiz edildi.

11 Şubat 2019 Pazartesi 11:10
Bu haber 187 kez okundu
KÜLTEPE EKONOMİ ZİRVESİ YAPILDI
Haberici -->
ASKON Kayseri’nin bu yıl ikinci kez düzenlediği “Yerli ve Milli”  “Kültepe Ekonomi Zirvesi”nde, Türkiye ve Dünya’daki ekonomik gelişmeler ele alınarak analiz edildi.

Başta Kayseri olmak üzere, tüm Türkiye’ye, ülke ekonomisine önemli değerler katan “ASKON Yerli ve Milli Kültepe Ekonomi Zirvesi”nin ikincisi de ASKON Kayseri tarafından gerçekleştirildi. Kayseri’nin ekonomik ve sosyal temelli önemini, antik dönemlerden günümüze taşıyan Yerli ve Milli Kültepe Ekonomi Zirvesi’nde, Türkiye ve dünyadaki ekonomik gelişmeler ele alınarak, analiz edildi. ASKON Kayseri Başkanı Ali Özcan’ın liderliğinde ve başta Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay olmak üzere, üst düzey bürokratlar, iş dünyası temsilcileri ve ekonomi çevrelerinin katılımıyla düzenlenen “İkinci Yerli ve Milli Kültepe Ekonomi Zirvesi” Kayseri’ye, bölgeye ve Türkiye’ye değer katıyor.

Açılış konuşmalarını, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın ve ASKON Kayseri Şube Başkanı Ali Özcan'ın yaptığı "2. Yerli ve Milli Kültepe Ekonomi Zirvesi”nde Türkiye'nin hedefleri, stratejik planları, politikaları, mevzuatları, uygulamaları ve potansiyel pazarları, sektörleri, konjonktürel gelişmeler ile yerel ve global ekonomik gelişmeler analiz edildi.

Sözlerini, “Kültepe, Keyserimize böylesine önemli bir mirası bıraktı” diye sürdüren Ali Özcan, “Bugün de Kayserimiz, azimli girişimcileri, çalışkan insanları ve mükemmel konumuyla, yalnızca Anadolu’nun değil, Türkiyemizin en önemli ihracat pazarları için önemli bir kavşak noktasında bulunuyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Kültepe, 1948 yılından bu yana bizlere sağladığı eşsiz veriler ve tarihe ışık tutan muhteşem eserleriyle sadece Kayseri’nin değil, bütün dünyanın en önemli yeri, odak noktası oldu. Bu nedenle Kültepe, sadece Kayseri’nin değil, bütün dünyanın en önemli yeri, odak noktası oldu. Bir doğuş, bir canlanış temelini buradan alarak gerçekleşebilir. Dünya üzerinde önemli bir söz sahibi olmak için, gücü her anlamda ülkemizin elinde toplamalıyız. Ekonomide söz sahibi olabilmek için birliktelik sağlamak gerekir. Bu anlamda ekonomi başkenti Kültepe, hak ettiği yeri zaman içinde tekrar alacaktır. Yerli ve Milli Kültepe Ekonomi Zirvesi ile, hem Kültepe ismini yaşatmak, hem de bu isim adı altında milli ve yerli bir organizasyonu bir marka olarak uluslararası ekonomi çevrelerine kazandırmak istiyoruz.”

Kültepe Ekonomi Zirvesi'ndeki konuşmasında, tekstil ve hazır giyim sektörlerinin, Türkiye ekonomisine, büyüme performansına ve istihdamına en fazla katkı sağlayan sektörlerin başında geldiğine dikkat çeken İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz de, "17 binin üzerinde ihracatçımız ile 197 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz ve Türkiye’ye 935 bin istihdam sağlıyoruz. Perakende sektörü ile birlikte istihdamımız 2 milyonu aşıyor" dedi ve ekledi:

"2018 yılında 168 milyar dolar ile rekor kırılan Türkiye geneli ihracatına en fazla katkısağlayan sektörlerden biri olduğumuz için gururluyuz. 2018 yılında tekstil ve hazırgiyim ihracatımız yüzde 3.9 artarak 26.1 milyar dolara çıktı. Elbette ki, bütün sektörlerimiz gayretle ihracatını artırmaya, Türkiye ekonomisini kalkındırmaya gayret gösteriyor; ancak, Türkiye ekonomisinin lokomotifi tekstil ve hazırgiyim sektörlerimiz, entegre yapısı ile ekonomimize en önemli katkılardan birini sağlıyor. Askon Kültepe Ekonomi Zirvesine nazik davetiniz için tekrar teşekkür eder, başarılı organizasyonlarınızın devamını dilerim."

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV