banner87
banner131
18 Haziran 2018 Pazartesi

KÜLTÜR YAYINLARI SAYISI 151 OLDU

Büyükşehir Belediyesi kültür hizmetlerine devam ediyor

15 Eylül 2017 Cuma 07:39
Bu haber 434 kez okundu
KÜLTÜR YAYINLARI SAYISI 151 OLDU

Büyükşehir Belediyesi'nin Kayseri için yapmış olduğu en önemli kültür hizmetlerinden olan kültür yayınlarına dört yeni eser daha eklendi. Basılan dört eser ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin kültür yayınları 151’e ulaştı.

Büyükşehir Belediyesi kültürel anlamda da Kayseri'ye önemli hizmetler vermeye devam ediyor. Bu hizmetlerden birisi olan Kayseri Ansiklopedisi ile ilgili çalışmalar sonucu Ansiklopedinin 5'inci cildi basıldı. Kayseri Ansiklopedisi ve bastırmış olduğu diğer eserlerle Kayseri'nin dününü bugününe ve bugününü geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, ansiklopedinin yanı sıra üç eser daha bastırdı.  “Emir Kalkan Hikaye Yarışması” kitabının yanı sıra 4’üncü Ulusal Fotoğraf Yarışması’ndaki seçilmiş fotoğraflardan oluşan “Kayseri’deki Yaşam Doğa Kültür” ve “Kayseri’nin Yer altı Yapıları Envanteri” adlı eserler de kültür yayınları arasına katıldı. Büyükşehir Belediyesi, daha önce bastırılan “Anadolu Selçuklu Uygarlığı İzinde”, “İbrahim Tennuri Hayatı ve Eserleri” ve “Germir” adlı eserlerin de ikinci baskısını yaptı.

Yeni yayınlarla birlikte Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Daire Başkanlığı’nın Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı kültür yayınlarının sayısı 138’e ulaştı. Büyükşehir Belediyesi’nin kendi bünyesinde bastırdığı 13 adet kültür yayınıyla birlikte bu rakam 151’i buldu.

BÜYÜKŞEHİR’DEN KÜLTÜR HİZMETİ

Kayseri’nin kültür hayatına yeni bir soluk getiren Büyükşehir Belediyesi’nin iki ayrı dergisinin son sayıları çıktı. “Düşünen Şehir” üçüncü sayısıyla, “Şehir Kültür Sanat” dergisi ise dokuzuncu sayısıyla okurlarıyla buluştu.

Büyükşehir Belediyesi’nin araştırma yazılarıyla dikkat çeken ve üç aylık çıkan Düşünen Şehir dergisinin üçüncü sayısında “Şehir ve Taş” konusu işlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Düşünen Şehir’in ele aldığı konular ve bu konuları işleyiş tarzı ile fark yarattığını belirterek entelektüel çevreden dergi ile ilgili olumlu değerlendirmeler geldiğini söyledi.

Düşünen Şehir dergisinin son sayısında Şehir ve Taş üzerine ve taşın sembolik, sosyolojik ve tarihsel anlamını içeren önemli araştırmalar ve röportajlar yer aldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin çıkardığı ikinci dergi olan “Şehir Kültür Sanat” dergisi de dokuzuncu sayısı ile okurlarıyla buluştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, dergideki yazısında Kayseri’yi kültür, sanat, akademi ve festivaller merkezi yapmaya kararlı olduklarını ve bu konudaki çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Şehir Kültür Sanat dergisinin son sayısında Kayseri’deki esnaflık kültürü ve ahilik üzerine yazılmış önemli araştırma yazıları yer aldı. Kapalı Çarşı, Kayseri Çarşıları ve Ahi Evran ile Ahilik Teşkilatı ve Sosyo İktisadi Etkisi başlıklı yazıların yer aldığı dergide Koramaz Vadisi ve Hasancı Köyü ile Şehitler ve Kayseri Ağıtları konulu araştırmalara da yer verildi.

 

HABER MERKEZİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV