banner87
17 Eylül 2019 Salı

KÜLTÜREL MİRAS TESPİT EDİLİYOR

Toplantının ikincisi Pınarbaşı ilçesinde yapıldı

06 Aralık 2017 Çarşamba 06:44
Bu haber 498 kez okundu
 KÜLTÜREL MİRAS TESPİT EDİLİYOR
Haberici -->

Somut olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Pınarbaşı ilçesinde bu yılın ikinci dönem toplantısı yapıldı. Kültürel miras tespiti yapılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü talimatları doğrultusunda oluşturulan SOKÜM Kayseri İl Tespit Kurulu tarafından 2008 yılından beri yürütülen Kayseri somut olmayan kültürel mirasının tespiti çalışmalarının 2017 Yılı 2. Dönem toplantısı Pınarbaşı Kaymakamlığı, İlçe Belediye Başkanlığı ev sahipliğinde Pınarbaşı’da yapıldı.

Toplantıya, Pınarbaşı Kaymakamı Semih Doğanoğlu, Belediye Başkanı Dursun Ataş, Başkan Yardımcısı Hacı Kalkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş ile komisyon üyelerinden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Erkan Erdoğan, ERÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Durbilmez,  Emekli Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar, Kayseri Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Alim Gerçel, Folklor Araştırmacısı Emekli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Saim Deligöz, Türk Halk Oyunları Uzmanı Ahmet Namaldı, Eğitimci Araştırmacı-Yazar Seyit Burhanettin Akbaş, Kültür ve Turizm Uzmanı Hasan Fırat İpek, Kültür Sanat Şubesinden Derya Dalaslan, Dadaloğlu Derneği Genel Sekreteri Okan Avşarkocaoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Pirci, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Nuri Adıgüzel, İlçe Ziraat Odası Başkanı Deniz Yağan, Pınarbaşı eşrafından Nafiz Kılıç katıldı. 

Yapılan çalışmayla ilgili başkan Ataş, ’’Pınarbaşımız kültürel değerleri oldukça zengin bir ilçedir. Unutulmaya yüz tutmuş birçok kültürel mirasa sahiptir. Yapılan çalışma bu değerlerin araştırılıp ortaya çıkartılması açısından son derece önemlidir. Değerlerimizin tanıtılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması, kültürel mirasımızın yaşaması ve daha da ileri gitmesi en büyük isteğimizdir. Aynı zaman da yöremizin de tanıtılmasına katkı sağlayacak bu çalışmanın ilçemizde yapılması mutluluk verici. Ev sahipliğini üstlenmekten büyük onur duydum. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum’’ dedi

Yapılan toplantıda, kurul üyeleri ve yörenin kültür adamları  tarafından Pınarbaşı yöresinin unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş önemli kültürel değerleri bulunduğu yönünde görüşlerini açıklarlarken bunlardan, Ozanlık geleneğinde “Cingözoğlu Seyyid Osman”, “At Kültürü”, “Yayla Kültürü”, “Pınarbaşı Çerkez Ekmeği”, “ Pınarbaşı Kilimi, Halı ve İpek Halısı”, “Kılıç Ustalığı”, “ At Eğer Ustalığı”, “ Avşar Ağırlaması”, “Avşar Kına Geleneği”, “Yüz Kömpesi”, “Kül Kömpesi“, “Pınarbaşı Lafazanlığı”, “Çerkez Peyniri-Matakay” ve “Ağıtçı Avşar Kadınları”  gibi kültürel unsurlar üzerinde çalışılmasının bu değerlerimizin korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması bakımından son derece önemli olduğunu belirtildi. 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV