banner167
banner182
20 Haziran 2021 Pazar

KÜ’YE 200 AKADEMİK PERSONEL ALINACAK

Kayseri Üniversitesi (KÜ) ileriki günlerde kadrosuna 200 akademik personel ile birlikte idare personel katacak.

14 Ekim 2018 Pazar 11:10
Bu haber 969 kez okundu
KÜ’YE 200 AKADEMİK PERSONEL ALINACAK
Haberici -->
Kayseri Üniversitesi (KÜ) ileriki günlerde kadrosuna 200 akademik personel ile birlikte idare personel katacak.

KÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, üniversitelerinde 15 bin öğrencinin eğitim aldığını belirterek, 130 akademik personelin bulunduğunu ve üniversitenin mevcut kadrosu ile ilgili devletin müsaade etmesiyle birlikte akademik kadro hakkını tamamlayacağını ifade etti.

“Kayseri Üniversitesi’nin genleri 1978 yıllarına kadar gitmektedir” diyen Prof. Dr. Karamustafa, şunları söyledi;

“İlk kurulduğunda Erciyes Üniversitesi’nin adı Kayseri Üniversitesi’dir. 1982 yılında YÖK kanunu ile Erciyes adını aldı. Bizde bu kadar köklü bir üniversitenin bünyesinden çıkan kendi üniversitesinin hızla ilerleyeceğini söylüyoruz. 4-5 aylık üniversite olsa da Erciyes’in geleneklerinden gelen bir üniversitedir. Gelenekleri ile bu kadar köke sahiptir. 4 fakültemiz var. Kuruluş kanunu içinde yer alıyor. Bir fakültemiz aktif. 1500 öğrencimiz var. Uygulamalı bilimler fakültesidir. Erciyes üniversitesine bağlı idi. Bize devredildi. İnsan kaynaklı bankacılık hizmetleri gibi bölümler var. Aktif olmayan mühendislik, mimarlık, tasarım fakültesi var. Önümüzdeki kısa zamanda bu fakülte aktif olacaktır. İki fakülte Develi de. İslami ilimler fakültesi var. Ana bilim dalları oluştu, kadroları oluşunca faaliyet gösterecektir. Develi sosyal beşeri ilimler fakültesi. Aktif değil. Toplam 4 fakültemizden birisi Erciyes’in kampüsünde var. Bir tane enstitümüz var. 11 tane meslek yüksek okulumuz var. 11 meslek yüksekokulumuzun eski adıyla Erciyes Kayseri Meslek Yüksekokulu öğrencisi idi. 15 bin öğrencimizden 5 bin 500 buradadır. İzzet Bayraktar, Safiye Çıkrıkcıoğlu, Mustafa Çıkrıkçıoğlu meslek yüksekokulumuz Erciyes üniversitesi kampüsünde ve aktiftir.”

Prof. Dr. Karamustafa, Pınarbaşı ilçesinde meslek yüksekokulunun aktif olduğu ve öğrencisini bulunduğunu,  Tomarza da aktif meslek yüksekokulu bulunduğunu ifade ederek, “Develi de yine meslek yüksekokulumuz aktif. 7 okulumuz aktif. En yenisi Pınarbaşı’dır. 4 tanesi henüz faaliyette değil. Öğrenciler yok. Bölümleri belli olacak. Bünyan, İncesu, Yahyalı ve Yeşilhisar meslek yüksekokulu var. Erciyes Üniversitesi ile kuruldu. Şimdi Kayseri Üniversitesi ile de kuruldu. Örgün öğretimde 9 bin öğrencimiz var. İkinci öğretimde 6 bin civarında. Yüksek lisans öğrencimiz 107 tanedir. Toplamda 15 bin 65 öğrencimiz var. Yüzde 91 oranda halihazırda ön lisans öğrencisidir. Meslek yüksekokulunu önemsiyoruz. Yeniden yapılanması ve sanayi ile bütünleşmiş edilmesinde ciddi bir görevimiz var. Bu okulları pasifize etmeden sanayi ile işbirliği içinde eğitim faaliyetlerini artırmalıyız. Fakültelerimizi genişleteceğiz. 130 akademik personel var. Profesörü doçent ve öğretim üyesi var. İdari personel 53’tür. Toplamda 183 personel var. Devletimizin bize henüz açmadığı ama 200 civarında da akademik kadro ve yine belli miktarda idari kadrolarımız var. Devletimizin imkanları müsaade edince bunları kullanacağız. Bu fakültelere ilaveten yabancı diller fakültesi siyasal Kayseri ticari ve sanayi merkezi bunun yanında sanatta daha ileri gitme adına devlet konservatuarı açılabilir miyiz diye düşünüyoruz. Olgunlaşmada ama düşünüyoruz” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV