banner87
banner151
21 Ocak 2019 Pazartesi

LİSANSLI DEPOCULUK ANLATILDI

Toplantıya üreticiler, sanayiciler ve bankacılar katılımda bulundular.

02 Mayıs 2018 Çarşamba 07:01
Bu haber 378 kez okundu
LİSANSLI DEPOCULUK ANLATILDI
Haberici -->
​Kayseri Şehir Tiyatrosunda yapılan toplantıda lisanslı depoculuk anlatıldı. Toplantıya üreticiler, sanayiciler ve bankacılar katılımda bulundular.

Toplantı açılışını Kayseri Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürü Salih Aksu yaparak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Ayhan Temiz'de bir konuşma yaptı. Toplantı Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Alım ve Muhafaza Dairesi Başkanlığı Lisanslı Depoculuk Şube Müdürü Sayın Gökhan Gürbüz'ün "Lisanslı Depoculuk" konusundaki sunumları ile son buldu.

2005 yılından itibaren uygulanmakta olan lisanslı depoculuk uygulaması, ürünlerin modern ve sağlıklı depolarda muhafaza edilmesini sağlayan, hasatla birlikte ihtiyaç duyulan depolama ve finansman imkânı getiren bir sistem.

Kentte hem üretici sayısı, hem ekilen alanı hem de üretim miktarı bakımından büyük bir öneme sahip. 2017 yılında çiftçi kayıt sisteminde kentte 28 bin 279 üretici kayıtlı olup, sistemde kayıtlı ekili alan 331 bin 221hektar alan oldu.

Bu alanın büyük bir bölümü hububat ekim alanı olarak kullanılıyor. 2017 TÜİK rakamlarına göre il genelinde 266 bin 665 hektarlık alanda hububat ekimi gerçekleştirildi. 651 bin 898 ton hububat üretimi yapıldı. Bu üretimin de 366 bin 046 tonunu buğday üretimi oluşturuyor. Bu anlamda kentte lisanslı depo kullanımı oldukça önem arz ediyor.

Toplantıda yapılan değerlendirmede, lisanslı depoculukla ilgili olarak, şu bilgiler aktarıldı:

“Bakanlığımız, ürünlerin sağlıklı, güvenilir ve sigortalı olarak depolanmasını sağlamak istiyor. Olumsuz depolama koşulları ya da depo bulunamaması nedeniyle oluşabilecek ürün kayıplarını önlemeyi hedefliyor. Üreticilerin ürünlerini daha yüksek fiyattan satabilmelerine olanak tanımak, daha istikrarlı bir piyasa oluşturmak, ürünlerin kalitesi ve miktarı hakkında daha kesin istatistik veriler elde etmek amacıyla lisanslı depoculuk konusunda çalışmalarına önem vermektedir.Üreticilerimiz normalde lisanslı depo dışında satışını gerçekleştirdiğinde; üreticiden yüzde 2 zirai stopaj, yüzde 2 SGK ve TMO’nin yüzde 1'lik hizmet bedeli kesilmektedir. Lisanslı depoların ilimizde yaygınlaşması halinde üreticilerimizden kesilen bu miktarlar üreticimiz de kalacaktır. Ayrıca Bakanlığımızın mevcut desteklerimize ilave olarak 20 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete' de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile üretici, üretici birliği ve kooperatifler için ilave destekler getirilmiştir. Verilen bütün bu destek ve teşvikler ile lisanslı depoculuk, üreticilerimiz için çok daha cazip hale getirildi.6 aya kadar olan depo kira desteklerini, hububat için 3 TL'den 6 TL'ye yükseltilmiştir. Lisanslı depoya teslim edilen ürünler için ton başına 25 TL'yi geçmemek üzere nakliye desteği verilecektir. Lisanslı depoya teslim edilecek ürünlerin depoya tesliminden önce yetkili sınıflandırıcılar tarafından yapılan analizler için parti başına 25 TL'yi geçmemek üzere analiz ücreti desteği verilecektir. Bu bağlamda, tüketim açısından büyük önem arz eden hububatların, sağlıklı ve güvenilir depolarda muhafaza edilmesi üreticiye hem de tüketiciye kazanç sağlayacaktır. Böylece üreticilerimiz ürünlerini uygun fiyatlarda istedikleri zaman satabilecekler ve tarım ürünlerinin ticaretini daha sistematik ve güvenilir hale getirecek, tüketicilerde sağlıklı, güvenilir bu depolarda muhafaza edilen ürünlerden elde edilen ürünleri tüketeceklerdir. Lisanslı Depoculuk sisteminin daha da geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda, üreticinin bilgilendirilmesi konusunda İl Müdürlüğümüz üzerimize düşen görevi artırarak devam ettirecektir.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV