banner153
03 Temmuz 2020 Cuma

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN PROJELERİ İLGİ GÖRÜYOR

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Sergisi'nde, beyaz ve kara lahana suyundan piyasadakilerden yüzde 50 daha ucuza üretilen antifriz gibi ilginç projeler yer alıyor.

22 Mart 2012 Perşembe 09:42
Bu haber 1693 kez okundu
LİSE ÖĞRENCİLERİNİN PROJELERİ İLGİ GÖRÜYOR
Haberici -->

Melikşah Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi'ndeki TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışması Sergisi ilgi görüyor.Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat'tan lise ve dengi okul öğrencilerinin katıldığı yarışma ve sergide, bilgisayar, biyoloji, coğrafya, fizik, uygulamalı fizik, kimya, matematik, sosyoloji ve tarih alanlarında 100 proje yer alıyor.Sergide ilgi çeken projeler arasında Kayseri Anadolu Lisesi öğrencileri Neslihan Kayı ve Ebru Tunca'nın öğretmenleri Nazmiye Atilla danışmanlığında geliştirdiği proje kapsamında beyaz ve kara lahana suyundan piyasadakilerden yüzde 50 daha ucuza ürettiği antifriz de bulunuyor.Neslihan Kayı,yaptığı açıklamada, antifrizin hammaddesi olan glikolün yerine lahana kullandıklarını belirtti.

Lahananın kış aylarında donmadığını, karın altında dahi yetişebildiğini ifade eden Kayı, şöyle konuştu:

''Buradan yola çıkarak saf antifriz ile lahana suyunun donma noktalarını araştırdık. Beyaz ve kara lahanayı hem haşlayarak hem de katı meyve sıkacağından geçirerek suyunu elde ettik. Bu suyu kaynatarak kaynama derecesini, soğuk havada bırakarak da donma noktasını tespit ettik. Antifriz eksi 12 derecede donarken su eklendiğinde bu eksi 37 dereceye kadar çıkıyor. Lahana suyu ise eksi 15 derecede donuyor, su eklendiğinde ise donma noktası eksi 42 dereceye kadar düşüyor. Lahana suyu aynı zamanda artı 176 derecede kaynıyor.''

Ebru Tunca da glikolün suyun donma derecesini düşüren zehirli bir madde olduğunu, bu madde yerine lahana suyu kullanarak yüzde 50 daha ucuza antifriz ürettiklerini söyledi.Niğde Fen Lisesi öğrencileri Utku Furkan Yıldız ve Mustafa Mert Esen ise öğretmenleri Tansu Öncel'le üretim artığı patateslerden yakıt olarak da kullanılabilen etanol üretti.Utku Furkan Yıldız, Niğde'de üretilen patatesin yüzde 17'lik kısmının üretim artığı olduğunu, hasat zamanında meydana gelen don nedeniyle bu oranın zaman zaman yükselebildiğini söyledi.Yıldız, projenin amacının üretim artığı patates için alternatif kullanım alanı oluşturmak olduğunu, araştırmalarına buradan yola çıkarak başladıklarını kaydetti.Mustafa Mert Esen de patatesin yüzde 20'sinin nişasta olduğunu belirterek, ''Bu nişastadan da etanol üretebileceğimizi düşündük. Laboratuvarımızda 75 gram patates püresinin üzerine ekmek mayası ve su çözeltisi ekledik. Daha sonra 34 derecede 30 ve 90 dakika beklettik. Bunlardan aldığımız örneklerden ortaya çıkan alkol miktarını belirledik. Bunun sonucunda da 1 kilogram patatesten 80 mililitre etil alkol ürettik. Etil alkolün litre fiyatı 5.5 lirayken biz 2.5 liraya ürettik'' dedi.Esen, etil alkolün direkt yakıt olarak kullanılabileceği gibi yakıt katkı maddesi, eczacılık, kozmetik sanayisinde de kullanılabileceğini söyledi.Nevşehir Hüseyin Avni İncekara Fen Lisesi öğrencisi Enver Can Bingöl'ün geliştirdiği mekanik güvenlik sistemi hırsızlıktan korunmayı sağlıyor. Enver Can Bingöl, kapıların güvenliğinin hammaddeyle ilgili olmadığını, kilidin kasayla birleştiği yerin dış etkilerden korunmasına bağlı olduğunu söyledi.Kilidin kasayla birleştiği yere ekledikleri küçük parçayla güvenliği artırdıklarını ifade eden Bingöl, kapının kart, pet şişe parçası gibi şeylerle açılmasını engellediklerini belirtti.

Bingöl, projeye güvenlik ve alarm sistemi de eklediklerini kaydederek, ''Türkiye'deki güvenlik sistemlerini inceledik, hepsinin kapı açıldıktan sonra devreye girdiğini ve sese dayalı olduğunu gördük. Hırsız geldiğinde devreye girecek bir güvenlik sistemi geliştirdik. Kapının üzerine hareket sensörü yerleştirdik. Ev sahibi evden çıkarken alarmı çalıştırdığında, hırsız kapıyı açmaya çalışırken hareket sensörü bunu algılıyor ve hem evin iç lambalarını hem de kapı üzerindeki ışığı yakarak evde biri olduğu hissini veriyor'' diye konuştu.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157