banner167
banner182
04 Aralık 2021 Cumartesi

LONDRA’DA ORTAKLIK FORMU

British Council ve Yüksek Öğretim Kurulunun işbirliği ile organize edilen “Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Forumu” Londra’da düzenlendi.

01 Mart 2019 Cuma 10:16
Bu haber 490 kez okundu
LONDRA’DA ORTAKLIK FORMU
Haberici -->
British Council ve Yüksek Öğretim Kurulunun işbirliği ile organize edilen “Türkiye-Birleşik Krallık Yüksek Öğretim Stratejik Ortaklıklar Forumu” Londra’da düzenlendi.

Türkiye ve Birleşik Krallık üniversite yöneticileri ve politika belirleyicilerini ilk kez bir araya getirme özelliği taşıyan forumda, her iki ülkede yükseköğretim alanındaki yeni gelişmeler paylaşılarak, stratejik öncelikler ve iki ülkenin üniversiteleri arasındaki iş birliklerinin artırılmasına yönelik yeni bağlantıların geliştirilmesine yönelik konular ele alınmıştır.

Toplantıya Birleşik Krallık’ tan politika yapıcılar, üniversite yöneticileri ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi SirDominickChilcott katılım sağlarken, Türkiye’den YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er ve ülkemizin önde gelen araştırma üniversitelerinin Rektörleri ve üst düzey yöneticileri katılım sağlamıştır: Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa, İstanbul Teknik Üniversite, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi ER yaptığı konuşmada, "Yeni YÖK olarak biz Türk yüksek öğretiminin uluslararasılaşmasına büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda çeşitli ülkelerle çok sayıda iş birliği anlaşmaları yapıyoruz” dedi. Türk Yükseköğretimini bölgesel ve küresel ölçekte cazibe merkezi haline getirebilmenin hedeflendiğini ve bu kapsamda yürütülen çalışmalarla 40.000 olan uluslararası öğrenci sayısının son dört yılda 140.000 seviyesine çıkartıldığını anlatan Prof. Dr. Rahmi ER, İngiltere’deki üniversiteler ile Türk üniversitelerini buluşturmak ve çeşitli alanlarda iş birliği gerçekleştirmek suretiyle Türk yükseköğretim sisteminin uluslararası görünürlüğüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Forumun önemli amaçlarından biri de daha fazla öğrenci ve akademisyen değişimini sağlamaktır” dedi.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, gerçekleştirilen “Türk Üniversitelerinde Misyon Farklılaşması ve Uzmanlaşma” başlıklı sunumda, Türkiye’deki Üniversite sayısının 200’ü geçtiğini ve öğrenci sayısının ise 8 milyona yaklaştığını belirterek, yükseköğretimin geniş kesimlerin erişimine açılmasının önemli olduğunu söyledi.

Çalış, konuşmasını, “Bu etkinliğin Türk ve Birleşik Krallık Üniversiteleri arasındaki işbirliklerinin artırılması için önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum” diyerek tamamlamıştır.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV