banner153
21 Eylül 2020 Pazartesi

MAĞDUR EDİLMİŞLERDİR

Yeniden Refah Partisi Kayseri İl Başkanı Önder Narin, “Düğün salonu ve alakalı tüm sektör sahipleri mağdur edilmiştir” dedi.

31 Ağustos 2020 Pazartesi 09:37
Bu haber 125 kez okundu
MAĞDUR EDİLMİŞLERDİR
Haberici -->

Yeniden Refah Partisi Kayseri İl Başkanı Önder Narin, “Düğün salonu ve alakalı tüm sektör sahipleri mağdur edilmiştir” dedi.

Kayseri İl Başkanı Önder Narin, yaptığı açıklamada, “İç işleri Bakanlığının 25 Ağustos  2020 tarihinde yayınlamış olduğu genelge ile 26 Ağustos’tan itibaren Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya,Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 14 ilde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek denmiştir. Kontrollü hayata geçtiğimiz dönemde kontrolsüzce alınan ve açıklanan bu karar toplumun bir kısmını memnun diğer kısmını ise mağdur etmiştir.

Sünnet düğünü yada nişanı kınası olan aileler davetiyelerini dağıtmış , misafirlerini davet etmiş , alışverişini yapmış düğün gününü beklemeye başlamışlardı. Aniden gelen  yasak bu aileleri kontrolden çıkarmış çaresizlik içerisine düşürmüştür. Yurtdışından epeyce masraf ve zahmete girip gelen misafirler , iş yerlerinden senelik yada haftalık izne ayrılanlar çalışanlar , şehir dışından imkanlarını zorlayarak gelen aileler ani gelen kararla hüsrana uğramıştır. İşin diğer tarafında yer alan işletmelerin durumu ise ayrı bir vehamettedir. Düğünler için kaporalar ya da ödemeler alınmış , yemekli ise gerekli gıda yada içecek tedariki sağlanmış , personel yada etkinlik ekibi ile anlaşmalar sağlanmış düğün günü beklenmeye başlanmıştı. Organizasyon firmaları yada salon sahipleri gelir gider durumlarını salon doluluklarına göre ayarlamış bütçesini buna göre düzenlemişti. Son gelen genelge ile firma sahipleri zora düşmüştür. Kira olan yerlerin yada kredisi olan işletmelerin ayakta kalması çok zordur. Mağdur olan sektöre ve çalışanlarına gerekli destek devlet tarafından verilmelidir. Düğünler birçok sektöre hayat vermektedir. İnşaaat sektörü nasıl ki birçok alana etki ediyorsa düğün ve merasimlerde o şekildedir.

Kontrolsüzce alınan ve pandeminin başında acemice açıklanan yasak kararının benzeri olan bu genelgeyi amacı doğrutusun da doğru yöntem ve uygulama şekli açısından yanlış buluyorum. İşletmelere ve düğün sahiplerine en az 15 gün öncesinden bildirilmeli ve insanlar hazırlıklarını buna göre yapmalıydı. Bir doğruyu yaparken bin yanlışa mahal vermemek lazım. İçişleri bakanlığımızın daha kontrollü ve hakkaniyetli kararlar almasını umut ediyorum” dedi.

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV