banner87
13 Aralık 2018 Perşembe

MAKARNADAN KULE İNŞA ETTİLER

Lise öğrencilerini İnşaat Mühendisliği mesleği hakkında bilgiler verildi

05 Mart 2018 Pazartesi 07:20
Bu haber 436 kez okundu
MAKARNADAN KULE İNŞA ETTİLER
Haberici -->
Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından, lise öğrencilerini İnşaat Mühendisliği mesleği hakkında bilgiler verildi. Laboratuvar ortamında öğrencilerle birlikte depreme dayanıklı bina için deney amaçlı makarnadan (Spagetti) kule inşa ettiler.

İnşaat Mühendisliğine ilgi duyan öğrenciler, laboratuvarlar da deney setleri ile modeller yapıp, bu modelleri deprem sarsma tablasında test ederek, bir yapının deprem altındaki davranışı hakkında bilgi edindi

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından, lise öğrencilerini İnşaat Mühendisliği mesleği hakkında bilgilendirmek amacıyla “Mesleği Keşfet Geleceği İnşa Et” adlı atölye çalışması düzenlendi. Atölye çalışmasında İnşaat Mühendisliği’ne ilgi duyan öğrenciler, laboratuarlarda deney setleri ile modeller yapıp, bu modelleri Deprem Sarsma Tablasında test ederek, bir yapının deprem altındaki davranışı hakkında bilgi edindi.

Toplumsal fayda üretmeyi merkeze alan eğitim ve araştırma yaklaşımıyla yeni bir üniversite modeli geliştirmekte olan AGÜ’de, İnşaat Mühendisliği Bölümü, laboratuarlarını bu mesleğe ilgi duyan lise öğrencilerine açtı.

İnşaat Mühendisliği Bölümü tarafından düzenlenen “Mesleği Keşfet Geleceği İnşa Et” atölye çalışmasının ilki gerçekleştirildi. İlk çalışmaya Kayseri’nin başarılı okullarından Ahmet Eren Anadolu Lisesi’nin, gelecekte inşaat mühendisi olmayı planlayan, ancak meslekle ilgili yeterli bilgisi olmayan üniversite adayı öğrenciler, rehber öğretmenleri eşliğinde katıldı.

SPAGETTİLERDEN KULE İNŞA ETTİLER

Öğrenciler, gruplara ayrılarak yapılan atölye çalışmalarında ilk olarak, İnşaat Mühendisliği çalışmaları için özel olarak tasarlanmış bir deney seti ile bir köprü imal etti. Daha sonra yaptıkları köprü üzerindeki hareketli vasıta yüklerinin, köprü üzerindeki etkilerini gözlemleyen öğrenciler, ardından malzeme davranışı olarak çeliğe benzerliği nedeniyle mühendislik eğitiminde sıkça kullanılan bir malzeme olan spagettilerden kule inşa etti.

YAPILARIN DEPREM ALTINDAKİ DAVRANIŞINI TEST ETTİLER

Yaptıkları modelleri deprem sarsma tablasında test ederek, bir yapının deprem altındaki davranışı hakkında bilgi edinen öğrenciler son olarak beton laboratuarına geçerek, bizzat kendileri ölçüp karıştırarak bir beton numunesi hazırlayıp ve önceden hazırlanmış olan beton numunelerini basınç dayanım cihazında kırarak, dayanım ölçme konusunda fikir sahibi oldu.

Öğrenciler atölye çalışmalarında, İnşaat Mühendisliği ile ilgili soruları bölüm akademisyenlerine yöneltip, bilgi alma imkanı da buldu.

DOKUNARAK UYGULAMALI EĞİTİM

İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burak Uzal, bu mesleğe ilgi duyan lise öğrencilerini geleceğin mühendisleri olarak gördüklerini söyledi.

Bu nedenle daha üniversiteye başlamadan böyle imkan sunarak onlara doğru meslek seçiminde yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden Doç. Dr. Uzal, atölye çalışmalarına katılan öğrencilerin yaparak, uygulayarak, dokunarak meslek hakkında bilgi sahibi olmalarına imkan sağladıklarını dile getirdi.

GERÇEK LABORATUAR DERSİ

Bu çalışmaların sadece konuk lise öğrencilerine gösteri amaçlı yapılmadığını vurgulayan Doç. Dr. Uzal,  bölüm öğrencilerinin de dersler esnasında bu çalışmaları yaptıklarına dikkati çekti.

Doç. Dr. Uzal,  lise öğrencilerinin de laboratuarda tıpkı bir üniversite öğrencisi gibi çalışmalara katıldıklarını kaydetti.

Atölye çalışmalarının sonunda,  katılan öğrencilere AGÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burak Uzal tarafından katılım sertifikaları verildi. Atölyeye katılan öğrenciler kendileri için oldukça öğretici ve eğlenceli bir aktivite olduğunu belirterek memnuniyetlerini ifade etti.

“Mesleği Keşfet Geleceği İnşa Et” adlı atölye çalışmaları, öncelikle Kayseri’deki ve ilerleyen zamanlarda diğer şehirlerdeki liselerden meslek tercihi yapacak öğrencilere yönelik devam edecek.

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV