banner153
banner156
30 Mayıs 2020 Cumartesi

MAZLUMDER’DEN ANNELERE DESTEK

Mazlumder Kayseri Şubesi Başkanı Ahmet Taş, Diyarbakır’da annelerin oturma eylemine dikkat çekerek, “Annelerin ahı sivil destekle diner” dedi. Mazlumder üyesi 30 kişi annelere destek vermek için Diyarbakır’a gitti.

19 Eylül 2019 Perşembe 09:38
Bu haber 251 kez okundu
MAZLUMDER’DEN ANNELERE DESTEK
Haberici -->
Mazlumder Kayseri Şubesi Başkanı Ahmet Taş, Diyarbakır’da annelerin oturma eylemine dikkat çekerek, “Annelerin ahı sivil destekle diner” dedi. Mazlumder üyesi 30 kişi annelere destek vermek için Diyarbakır’a gitti.

Çocukları HDP tarafından ailelerinden koparılarak PKK’ya kaçırıldığı gerekçesiyle mağdur olan annelerin HDP Diyarbakır il binası önündeki oturma eylemi ailelerin sayıları artarak devam ediyor. Bugünkü duruma göre eyleme katılan aile sayısı 5 İranlı ile birlikte 40’ı aşmış bulunuyor.

Mazlumder Kayseri Şubesi ve Erciyes Kadın Platformu yönetici ve üyeleri de 30 kişiye yakın bir grupla Diyarbakır’a giderek aileleri ziyaret etti, birlikte oturarak eylemlerine destek verdi, hikayelerini dinleyip geçmiş olsun dileklerini iletti, Kayseri halkının selamlarını ulaştırdı.

Annelere destekle ilgili bilgi veren Ahmet Taş, “Türkiye’nin dört bir yanından gelen, çocukları dağa kaçırılan ailelerin silahaltında askerken PKK tarafından kaçırılan askerlerin yakınlarını her gün Türkiye’nin muhtelif yerlerinden çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve kanaat önderinin ziyaret ettiği tespit edildi. Ailelerin tamamına yakını çocuklarının kandırılarak veya zorla kaçırıldığı sırada 18 yaşın altında olduklarını ifade ettiler. Bu durum HDP’nin ve PKK’nın çocuk yaşta insanları silahlı eylemlerde kullanarak uluslararası anlaşmalara göre savaş suçu işlediğini de ortaya koymuş oldu. Türkiye’nin dört bir yanından sivil toplum kuruluşları, sanatçılar, kanaat önderleri ve sivil halk tarafından ziyaretler yapılarak büyük destek gören Diyarbakır’da ki çocuklarının hasretiyle yüreği yanan annelerin oturma eylemi silahsız, saldırısız, sivil bir hak arama eylemi olarak örnek alınacak sonuç almaya yönelik bir eylem türü olarak ortaya çıkmış bulunuyor. Kayseri Gönüllü Kültür Kuruluşları, MAZLUMDER Kayseri Şubesi ve Erciyes Kadın Platformu olarak yüreği yanan anne ve ailelere Diyarbakır’da verilen desteğin artarak devam etmesinin dağa kaçırılan çocukların serbest bırakılarak kurtarılmasına büyük katkı sunacağına inanıyoruz. Üye sayısı oldukça fazla ve ekonomik imkanları yerinde olan başta işçi ve memur sendikaları ile konuya duyarlı sivil toplum kuruluşlarımızı bizzat Diyarbakır’a giderek mağdur anne ve ailelere destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

KANAYAN YARA KADIN CİNAYATLERİ

“Basına yansıyan bilgilere göre geçtiğimiz Temmuz ayında 31, Ağustos ayında ise 49 kadın cinayeti işlenmesi ülkemiz insanını ve yöneticilerini büyük bir endişeye sevk etti” diyen Taş, “Cinayetler sonucunda erkekler katil olup hapse girdi, çocuklar yetim kaldı, aileler ise dağıldı. İşlenen kadın cinayetlerinin çoğunda erkeklerin kadının tek taraflı beyanı ile evden uzaklaştırma cezası alması, çocuğunu görememesi yada erkeğin sığınacak yerinin olmaması gerekçe olarak ortaya çıktı. Olayların ana sebebi olarak da 2011’de yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi ve aile hukukunu düzenleyen 6284 sayılı kanun ortaya çıkmış oldu. Bizler Gönüllü Kuruluşlar, MAZLUMDER ve Erciyes Kadın Platformu olarak 18 yıldan bu yana milletten aldığı destekle ülkemizi idare eden iktidar partisi, TBMM ve Adalet Bakanlığından talebimiz bahse konu 6284 sayılı kanunu toplumun kültür, din ve tarih değerleri çerçevesinde yeniden gözden geçirip ya tamamen iptal etmesi yada toplumumuzun değerlerine uygun olarak yeniden revize edip gözden geçirmesidir. Böyle olursa toplumumuzu derinden yaralayan aile içi şiddet, kadın cinayetleri ve parçalanmış ailelerin önüne geçileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV