banner87
20 Mart 2019 Çarşamba

MAZLUMDER’DEN GUTA ÇAĞRISI

Mazlumder Kayseri Şubesi Başkan Yardımcısı Kemal Mete, açıklama yaptı

12 Nisan 2018 Perşembe 07:19
Bu haber 402 kez okundu
MAZLUMDER’DEN GUTA ÇAĞRISI
Haberici -->

Mazlumder Kayseri Şubesi Başkan Yardımcısı Kemal Mete, Suriye rejiminin, 5 yıldır Doğu Guta halkını açlık, sefalet ve her türlü savunmasızlığa mahkum ederek muhasara altında tuttuğunu söyledi ve yardım eli uzatılması gerektiğini açıkladı.

Şube Başkan yardımcısı Kemal Mete, Guta’da yaşananların insanlık dışı olduğunu belirterek, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi;

“2011 yılından bu yana Suriye halkına yönelik katliamlarına devam eden Esed rejimi ve destekçileri, yaklaşık 5 yıldır Doğu Guta halkını açlık, sefalet ve her türlü savunmasızlığa mahkum ederek muhasara altında tutmaktadır. 5 yıldır devam eden muhasaraya rağmen hayatta kalabilenleri de kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden kimyasal silah, varil, vakum, misket, sığınak delici bombalar ve havan toplarıyla tüm dünyanın gözleri önünde katletmektedir. Uluslararası kuruluşlarca da tespit edilmiştir ki Esed rejimi savaşın başından bu yana Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını hiçe sayarak 46 defa kimyasal silah kullanmıştır. Ayrıca UNICEF’in 2018’in ilk ayı için yayımladığı raporda da Esed rejimi tarafından yapılan saldırılar neticesinde Doğu Guta’da ilk 14 gün içerisinde 30’dan fazla çocuğun yaşamını yitirdiği belirtilmiştir. Son olarak 7 Nisan akşamı Esed rejiminin Doğu Guta’nın Duma semtine yapmış olduğu kimyasal silah saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısı 8 Nisan itibariyle 80’e yükselmiş, BİNİ aşkın kişi de zehirli gaz içerikli kimyasal silahtan etkilenmiştir. Yaşamını yitirenler ve zehirli gazlardan etkilenenlerin çoğunluğunun çocuklardan oluşması savaşın en ağır bedelini çocukların ödediği gerçeğini bir kez daha dünya kamuoyunun gözleri önüne sermiştir.”

“Mazlumder olarak Doğu Guta’da yaşanan ölenlerin çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu Esed rejimi ve Rus kuvvetlerinin uyguladığı insanlık dışı katliamı şiddetle kınıyoruz” diyen Mete, “Saldırılarda hayatını kaybedenlere rahmet yaralılara acil şifalar diliyoruz. Tüm dünyanın gözü önünde işlenen insanlık dışı vahşetin sona erdirilmesi için Türkiye, İran ve Rusya hükümetlerini, Birleşmiş Milletleri, uluslar arası insan hakları teşkilatlarını, insanlığını kaybetmemiş erdemli sivil toplu kuruluşlarını insiyatif alıp derhal harekete geçerek katliamı sona erdirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV