banner87
13 Aralık 2018 Perşembe

“MEB ACELECİ DAVRANIYOR”

Eğitim Bir Sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Aydın Kalkan, açıklama yaptı

28 Şubat 2018 Çarşamba 07:01
Bu haber 324 kez okundu
“MEB ACELECİ DAVRANIYOR”
Haberici -->

Eğitim Bir Sen Kayseri 1 No’lu Şube Başkanı Aydın Kalkan, Milli Eğitim Bakanlığının aceleci ve plansız davranarak, hukuki ve kanuni dayanağı olmayacak biçimde, öğretmene, öğrenciye ve eğitime somut hiçbir katkısının bulunmayan performans değerlendirme sistemini uygulamaya koyduğunu söyledi.

Aydın Kalkan, Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği Taslağı’nın, eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısının olmayacağı, aksine kurumsal bütünlüğü, çalışma barışını ve iş birliğini zedeleyeceğini belirtti.

Performan sisteminin motivasyonu düşüreceğini ifade eden Kalkan, “Kamu hizmeti ile kamu görevlileri arasında hizmet süresince bulunması gereken liyakat, güven ve sadakat temelli ilişkiyi ölçen, puanlayan ve bunlara dayalı iş ve işlemler üreten Sicil Sistemi 2011 yılında kaldırılmıştır. Aradan geçen sürede ise ne genel ne de kurumlar bazlı “bunun yerine ne konulabilir, bir sistem ikame edilmeli mi” şeklinde bir soru ya da ihtiyaç vurgusu ortaya konmadı. Hâl böyle iken, bugün bir anda bir yönetmelik taslağı ile öğretmenin performansının ölçülmeye kalkışılması, kamu yönetimi ve kamu hizmeti teorisi ve pratikleriyle örtüşmemektedir. Motivasyon üretmek yerine, olan motivasyonu bitirmek ve kamu görevlilerini tehdit etmek sonucu üreten bir içerikle, performans sistemi kurulacağını düşünmek hem yorucu hem de yıpratıcı süreçlere kapı aralar” diye konuştu.

“MEB, PAYDAŞLARINI DİKKATE ALMIYOR”

MEB’in karar alma sürecinde paydaşları dikkate almadığını vurgulayan Kalkan, performans sisteminin bir başka eksikliğinin amaçsızlık ve belirsizlik olduğuna dikkat çekti. Kalkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öğretmenlerin yeterlilik ölçütlerinin, görev tanımlarının henüz yapılmadığı, öğretmenlerden, eğitim yöneticilerinden, eğitim hizmetinin okul, sınıf düzeyindeki sunum zemininde görev alan diğer kamu görevlilerinden hizmet noktasında, verimlilik ve kalite bağlamında, sorumluluk ve yetki çerçevesinde ne istendiği halen belirsizdir. Bütün bunların olmadığı bir zeminde başarıyı, performansı ölçme iddiası ve bunun üzerinden hizmeti sunanlarla ilgili başarı ilanı ya da başarısızlık ithamı yapmaya dönük sistemi hayata geçirme aceleciliği ‘ben yaptım oldu’ mantalitesinin somutlaşmasından başka bir sonuç doğurmaz.

Millî Eğitim Bakanlığının siyasi ve idari üst düzey yöneticilerine, farklı unvanlarda politika belirleme görevini üstlenen Bakanlık personeline, eğitim yöneticilerine, öğretmenlere ve diğer eğitim çalışanlarına ‘eğitim hizmetlerini sunanların performansını ölçerken temel veriler ne olmalıdır’ sorusunu ya da daha yalın bir dille “eğitimde performans neye tekabül eder” sorusunu sorsak, soruya yüklenen anlamda da soruya verilecek cevaplarda da hiçbir uzlaşma/ortaklaşma yakalanamayacağı açıktır.”

“TEŞVİK VE ÖDÜL DÜŞÜNCESİ OLMALI”

Kamuda, özel sistemde uygulanan performans kriterlerinin başarı getirmeyeceğini savunan Kalkan, “Ekim 2017 tarihli Kurum İdari Kurulu Çalışma Raporu’nda da, ‘pilot illerde uygulaması denenmeye başlanılan, öğretmen motivasyonunu olumsuz etkileyecek, çalışma barışını bozacak, kanuni dayanağı olmayan öğretmenlerin performans değerlendirmesi uygulamasına son verilmesi’ konusunda çalışma yapılması imza altında alınmıştı. Bakanlığa, performans değerlendirmesini gündeminden çıkarma çağrısında bulunuyor; yönetmelik taslağının yürürlüğe konulması hâlinde, süreci işletilemez hâle getirecek eylem kararı almaktaki kararlığımızı bir kere daha vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV