banner87
25 Mart 2019 Pazartesi

MECLİS SEÇSİN

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilmesi için kanun teklifi verdi.

11 Eylül 2018 Salı 07:08
Bu haber 280 kez okundu
MECLİS SEÇSİN
Haberici -->
CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından seçilmesi için kanun teklifi verdi. Ekonomide yaşanan son gelişmelerin Merkez Bankası Başkanı’nın bağımsız olmasının önemini bir kez daha gösterdiğini ifade eden Arık, ülkeyi yönetemeyen siyasi iktidarın Merkez Bankası’na yanlış kararlar aldığını vurguladı.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, ekonomideki kötü gidişin altındaki temel sebebin AKP’nin yanlış politikaları olduğunu belirterek, ekonominin ve genel anlamda Türkiye’nin düzlüğe çıkmasının yolunun demokrasiden geçtiğini belirtti. Türkiye’nin tek adam rejimi nedeniyle bugün büyük sıkıntılar çektiğini ifade eden Arık, siyasi iktidarın kendi yanlışlarını örtbas etmek için Merkez Bankası’nı baskı altına aldığını, bunun da ekonomideki güvensizliği artırdığını söyledi. Merkez Bankası başkanının siyasi iktidarın baskısı altında kalmasının, ekonominin Cumhurbaşkanı’nın damadı Berat Albayrak’a teslim edilmesinin ekonomiyi daha da kötüye götürdüğünü ifade eden Arık, bunun için bir kanun teklifi hazırladıklarını ve TBMM Başkanlığı’na sunduklarını söyledi. Arık, Merkez Bankası Başkanı’nın TBMM’de grubu bulunan partilerin önerdiği isimler arasında yine TBMM’de yapılacak seçimlerle belirlenmesi istemiyle hazırladığı kanun teklifinin gerekçesinde şu görüşlere yer verdi: “Merkez bankalarının temel işlevleri, fiyat istikrarını sağlamak, ülke içindeki para piyasasını düzenlemek, ülkedeki kredi hacmini ve dağılımını ayarlamak, ülkenin altın ve döviz rezervlerini yönetmek, dış ödemeleri düzenlemek ve devletin veznedarlığı ve mali ajanlığı işlevlerini yerine getirmektir. Özellikle son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntı ve Türk Lirası’nın değer kaybını değerlendirdiğimiz de Merkez Bankası’nın siyasi otoritenin baskısı altında olmasının bu noktada son derece önemli olduğu görülmektedir. Merkez Bankası’nın belirlediği uzun vadeli politikalar yerine siyasi iktidarın günü kurtarmak adına spekülatif hareketlere başvurduğu ve bu doğrultuda Merkez Bankası’na müdahale ettiği görülmektedir. Ülkemizde son yapılan değişiklikle Merkez Bankası’nın başkanının Cumhurbaşkanı tarafından atanması sağlanmıştır ki bu da Merkez Bankası’nın bağımsızlığı konusunda ciddi endişelere yol açmaktadır. Kanun değişikliği ile Merkez Bankası’nın bağımsızlığı üzerindeki gölgenin kalkması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik sorunlara ve saldırılara maruz kalmaması öngörülmektedir. Merkez Bankası elbette siyasi iktidar ile koordineli çalışmalıdır. Ama bugün koordineli çalışma yok, baskı altındaki Merkez Bankası vardır. Bunun için bu kanun teklifini verdim.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV