banner167
banner182
15 Haziran 2021 Salı

MELİKGAZİ GERİ DÖNÜŞÜMDE REFERANS OLDU

Belediyeler örnek alıyor

17 Haziran 2017 Cumartesi 03:41
Bu haber 838 kez okundu
MELİKGAZİ GERİ DÖNÜŞÜMDE REFERANS OLDU
Haberici -->

Melikgazi Belediyesi, geri dönüşümdeki çalışmaları ile Türkiye genelinde belediyelere referans oldu. Belediye, 3 bin 100 bina, 110 bin daire, 30 kamu kurumu, 297 okul, 1 üniversite, 3 yurt, 300 market, 5 AVM, 23 hastane, 14 otel, 2 bin işyeri ile ortak çalışma yaparak geri dönüşümle ekonomiye katkıda bulunuyor.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 2002 yılında başlatılan evsel atıkların ayrıştırılmış olarak geri toplanılmasına ilişkin çalışmanın Melikgazililerce benimsendiğini ve verilen eğitimler sayesinde de başarılı bir şekilde devam ettiğini ilgili bakanlıkça Melikgazi Belediyesi çalışmalarının örnek gösterildiğini söyledi.

2017 yılının ilk 6 ayında 3 bin 100 bina 110 bin daireye ulaşıldığı ve iş yerleri ile kamu kurumları için yıllık 3 bin adet iç mekan geri dönüşüm kutuları dağıtıldığını belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, “30 kamu kurumu, 297 okul 1 üniversite, 3 yurt, 300 market 5 AVM, 23 hastane, 14 otel  ve 2.000 işyeri ile ortak çalışılmaktadır. Bu yılın ilk 6 ayında toplam 55 okulda geri dönüşüm eğitimi verilmiş olup, 30 okulun tesisimize teknik ziyareti gerçekleştirilmiştir. Geri dönüşüm çalışmalarında amaç her zaman doğayı korumak olmuştur. Elimizde olan doğal kaynakları korumanın en güzel yolunun zarar vermemek” olduğunu kaydetti.

Plastik, pet, kağıt, cam, metal, pil, bitkisel atık yağ, ömrünü tamamlamış lastik, elektronik atık,  ahşap atıkları, naylon, olmak üzere 11 kalemde geri dönüşüm yapıldığını belirten Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi;

 “Melikgazi Belediyesi çevre dostu bir belediyedir. Bu açıdan çevre kirliliğini önlemek hem de doğal kaynakların israfını önlemek amacı ile başlatmış olduğu ayrıştırılmış geri dönüşüm çalışması ile artık örnek ve referans gösterilen bir belediye konumuna gelmiştir. Geri dönüşümde başarı oranımız yüzde 90’larda olup bu rakam Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Bu sonuçlar bir bakıma Melikgazilerin geri dönüşüme vermiş olduğunu önemin en önemli göstergesidir. Geri dönüşüm çalışmalarında başarının, eğitim ve farkındalık olduğu bilinci ile çalışmalarımızı planlıyoruz. Ülkemizde yaklaşık 20 belediyeyle geri dönüşüm basket potalarımız ve pet şişe geri dönüşüm kafeslerimiz farkındalık çalışmalarımızın en güzel bir örneklerindendir. Türkiye'de yeni bir geri dönüşüm ekipmanı kazandırmanın haklı mutluluğunu yaşamaktayız. 2017 yılımda kamuoyunda mavi kapak toplama olarak bilinen projeyi geliştirerek, her kapağın ait olduğu pet şişeyle birlikte toplamaya başlamış olduğumuz "pet şişeleri topluyor engelleri aşıyoruz" projemiz ile sosyal sorumluluk projelerimize devam etmekteyiz.”

Memduh Büyükkılıç, “Geri dönüşüm çalışmalarında en önemli çözüm ortağımız olan hemşehrilerime gösterdikleri hassasiyet ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV