banner167
banner182
23 Haziran 2021 Çarşamba

MELİKGAZİ’YE BÜYÜK ÖDÜL

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, bu yıl yarışmaya konu olan 5 ibadet merkezi, 3 konak Ağırnas Yeraltı şehri ile Dörtayak türbe Restorasyon çalışması olmak üzere 11 yapının ödüle layık bulduğunu kaydetti.

04 Ekim 2018 Perşembe 07:10
Bu haber 683 kez okundu
MELİKGAZİ’YE BÜYÜK ÖDÜL
Haberici -->
Metin Sözen, Koruma Büyük Ödülü Melikgazi Belediyesi’nin kentsel bütünlük içinde 6 projesi ile 5 uygulama çalışmalarına verildi.

Tarihi Kentler Birliğinin “2017 yılı Tarihi Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme” Yarışması sonucunda proje dalında 8, uygulama dalında 8, süreklilik dalında yine 8 çalışması ödüllendirildi.

Tarihi Kentler Birliğince şimdiye kadar Melikgazi Belediyesinin 27 eserinin ödüllendirildiğini belirten Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, bu yıl yarışmaya konu olan 5 ibadet merkezi, 3 konak Ağırnas Yeraltı şehri ile Dörtayak türbe Restorasyon çalışması olmak üzere 11 yapının ödüle layık bulduğunu kaydetti.

Tarihi Kentler Birliğinin 15 Kasım 2018 tarihinde Antalya Expo Center Fuarında yarışmaya katılan ve ödül alan eserlerin sergileneceğini ve katılımcılara ayrıntılı bilgiler verileceğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları söyledi;

“Tarihi Kentler Birliğince yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, yerinde ve zamanında yapılması, yapılanın gelecek kuşaklara aktarılması noktasında bir kıstas olmaktadır. Melikgazi Belediyesi olarak yarışmaya 11 ayrı eser çalışması ile katıldık. Eserlerin tamamı bir bütün olarak değerlendirilerek Metin Sözen, Koruma Büyük Ödülü ödülüne layık bulunmuştur. Bu ödül çok anlamlıdır. Çünkü Metin Sözen, Koruma Büyük Ödülü hep örnek ve referans gösterilen çalışmalara öncülük etmektedir. Yani bu çalışmalar ülke genelinde diğer kurum ve kuruluşların çalışmaları için bir referans olmaktadır. Osmanlı’nın son dönemi ile Cumhuriyetin ilk dönemine ait yapıları koruma altına alıyoruz. Aslına uygun olarak restore ettiğimiz yapılar bundan böyle kültür, sanat ve ticaret alalında gelecek kuşaklara hizmet verecektir.”

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV