banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

MEMDUH BÜYÜKKILIÇ: UTANIYORDUK

Büyükkılıç, ilçe sınırlarında bulunan tarihi camilerin ibadete kapalı ve yıkılıyor olmasından dolayı vatandaşın sürekli kendilerini aradığını hatırlattı.

09 Mayıs 2018 Çarşamba 07:39
Bu haber 428 kez okundu
MEMDUH BÜYÜKKILIÇ: UTANIYORDUK
Haberici -->

HABER: ERSAN TEMİZEL

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ilçe sınırlarında bulunan tarihi camilerin ibadete kapalı ve yıkılıyor olmasından dolayı vatandaşın sürekli kendilerini aradığını hatırlattı. Başkan, “Bizim yetkimizde olmadığını utanarak söylüyorduk. Camilerimiz durumu bizleri üzüyordu ama kanunla birlikte şuana kadar 12 camimizi onardık ve ibadete açtık” dedi.

Melikgazi Belediyesi Mayın ayı meclis toplantısında tarihi 2 caminin daha onarılarak yeniden ibadete açılmasıyla ilgili madde görüşüldü. Meclis kararı ile birlikte 2 caminin onarılmasına karar verildi. Başkan Memduh Büyükkılıç, duyarlılığından dolayı meclis üyelerine teşekkür ederek, “Bakanımızın katılımı ile 15 yıldır kapalı olan tarihi Siviş camisini açtık. Şuana kadar 12 camimizi restore ettik ve yeniden ibadete açtık. Şimdi 2 tane daha ekleniyor. 3 tane daha yolda. Toplamda 17 camimiz olacak” diye konuştu.

“Tarihimizi, geçmişimizi meclisimizin de katkısı ile geleceği taşıyor ve ecdadımızın vurduğu mührün devamını sağlıyoruz” diyen Başkan Büyükkılıç, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Tarihi camilerin çoğunluğu müftülükle ilgili değil ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile ilgilidir. Örneğin Siviş Camii 15 yıldır kapalı. Duvarı yıkılmaya yüz tuttu. Ben oradan geçerken bu yapının duvarına kamyon dokunsa da yıkılsa iyi olur, yapılır gibi düşündük. Utanıyordum. Daha sonra vakıflarla yetki verilmesiyle protokol yapıldı. Projelendirildi. Bölge bizim olduğu için bize ait gibi biliniyordu. O görüntü hem Müslümanları hem de bizi rahatsız ediyordu. Oramı bizim yetkimizde değildi. İnsanlarımız bizi arıyorlardı. Söylüyorlar. Bizim yetkimizde değil derken de utanıyorduk. 3-4 yıldır bize yetki verildi ve bizlerde yoğunlaştık ve çalışıyoruz. Bu yasayı çıkaran Cumhurbaşkanımızdan ve emeği geçenlerden Allah razı olsun. Çalışmalarımız hızla sürüyor.”

Kentsel dönüşümün yapıldığı mahallelerdeki tarihi camilerin iyice açığa çıktığını aktaran Büyükkılıç, “Onarım gören camilerimiz eski haline döndü. Kentsel dönüşümün en yoğun halde seyrettiği bölgedeki konutlarda anahtar teslim boyutlarına geldi. 40 yıl önce yapılan ve sonrasında eklentilerle gecekondu mantığı ile hizmet veren bir camimiz vardı. Bu bölgede. Deprem yönetmeliğine uymuyor. Hayırseverde çıkınca o bölgenin ihtiyacını karşılayacak sağlıklı yapı ve büyütme mantığı ile muhtarında talebiyle çalışma oldu. Hayırseverimiz 1 milyon 400 bin lira katkıda bulunuyor. Daha önce cami yapan Bozgedik ailesi ile görüştük ve göz ardı edemeyiz. Bu caminin adı Bozgedik - Mustafa Satır cami olarak kararının alınması oylara sunduk ve kabul edildi” şeklinde konuştu.

EN ÇOK RAMPA TALEBİ GELDİ

Başkan Memduh Büyükkılıç, ilçedeki cami görevlilerinden talep topladıklarını belirterek, en çok talebin engelliler için rampa talebi olduğunu söyledi.

Başkan Büyükkılıç, camilere rampa yapacaklarını belirterek, “İl ve ilçe müftülerimizin de bulunduğu ortamda cami görevlileri ile toplantı oldu. Değerlendirme oldu. Bizde çalışmalarımız da bölgemizle ilgili taleplerini sorduk. Çalışanlar bu konuda bize bilgiler aktardı. Bize gelen talepler arasında engelli rampası talebi var. Zemine uyarlanmayan çeşitli nedenlerle alt katı lojman, dükkan yada farklı nedenlerden dolayı camiye kat çıkılıyor. Bu nedenle engelli rampası isteniyor. Üç çeşit engelli rampası yapılacak. Metal, ahşap şeklinde rampalar olacak. asansör yok. Bazalt taşa göre hareket edilecek” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV