banner153
06 Aralık 2020 Pazar

MERDİVEN ALTI MALİ MÜŞAVİR VAR

Kayseri Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Yedikaya, merdiven altı mali müşavirlerin olduğunu söyledi. Yedikaya, “Eğitimsiz biri kiraladığı belge ile muhasebecilik yapıyor. Defter tutturanlara ceza geldiği zamanda parayı pulu toplayıp yok oluyor” dedi.

12 Eylül 2019 Perşembe 09:36
Bu haber 725 kez okundu
MERDİVEN ALTI MALİ MÜŞAVİR VAR
Haberici -->

Kayseri Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Yedikaya, merdiven altı mali müşavirlerin olduğunu söyledi. Yedikaya, “Eğitimsiz biri kiraladığı belge ile muhasebecilik yapıyor. Defter tutturanlara ceza geldiği zamanda parayı pulu toplayıp yok oluyor” dedi.

Kayseri Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Yedikaya, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Yağmur’a önemli açıklamalarda bulundu.

Haksız rekabeti önlemek için çalışmalar yaptıklarını belirten Kayseri Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ali Yedikaya, son günlerde merdiven altı diye tabir edilen eğitimsiz ve mesleği bilmeyen muhasebecilere savaş açtı. Yedikaya, habersizce büro ziyaretleri yaptıklarını belirterek, belge kullanarak muhasebecilik yapanları da kontrol ettiklerini söyledi.

Yedikaya, “Merdiven altı mali müşavirler var. Belgesi yok ama 60/70 yaşındaki Ankara’daki bir emekli mali müşavirin belgesini kiralamış burada belge tutuyor. Daha sonra inceleme olduğunda büyük bir cezalar geliyor. Firmaların başına çorap örüyorlar. Merdiven altı muhasebecilere dikkat diye bir basın açıklaması yapacağız” dedi.

5 KİŞİYİ MESLEKTEN MEN ETTİK

Merdiven altı muhasebecilik yapan 5 kişiyi meslekten men ettiklerini ifade eden Yedikaya, şunları söyledi:

 “Bu konuda tespitlerde bulunduk. 5 kişiyi meslekten men ettik. Bununla ilgili çalışmalar sürüyor. Sizin diplomanız var. Emekli olmuşsunuz.  Belgesine 2 bin TL veriyorlar. Yeteri kadar mesleği bilmiyor.  Eğitimi almamış. SSK’dan ceza yiyor. Ondan sonra bakıyorsunuz parayı pulu topluyor ortadan kayboluyor.  Siz ortada kalıyor, mali müşavir para yiyor deniliyor. Bunları önlemek  için çalışmalar yapıyoruz. Bir önceki aylarda 5 kişiyi meslekten men ettik. Diplomasını kullandıranlar hakkında da Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuyoruz.”

SAHADA ETKİNİZ

Yedikaya, sahada denetimler yaptıklarını belirterek, “Sahada biraz daha etkiliyiz. Bir bakkala girip tanıdığınız muhasebeciniz var mı diye sorup kaç lira defter tuttuğunu soruyoruz. Not alıyoruz ve muhasebeciyi odamıza davet edip neden ucuza defter tuttuğunu soruyoruz. Maliye Bakanlığı’nın belirlediği asgari ücret tarifesi var. O tarifenin altında iş yapma yasak. O tarifenin altında iş kabul edilemez” dedi.

ALTERNATİF İŞ KOLLARINDAN PARA KAZANSIN

KOSGEB ile bir kurs açacaklarını belirten Yedikaya, muhasebecilerin alternatif iş kollarından para kazanması için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Yedikaya, şunları dedi:

“Meslektaşlarımız sadece mali müşavirlik yapsın istemiyoruz. Alternatif iş kollarından para kazansın.  Biraz daha branşlaşmaya adatepte olsun istiyoruz. KOSGEB danışmanlığı açacağız.  Kamu Gözetim Kurumuyla alakalı bir anlaşma yaptık. Meslektaşlarımızın yıllık zorunlu almaları gereken bir eğitim var. Onun için Ankara’ya gitmeleri gerekiyordu, Kamu Gözetim Kurumuyla anlaşma yaptık. Onu da Kayseri’de açacağız. Civar illeri de kapsayacak. Ankara’ya gidenler artık Kayseri’ye gelecek. Gayrimenkul uzmanlığı ile ilgili bir çalışmamız var. Meslektaşlarımız sertifikasyonlarını SPK üzerinden alalım. Meslektaşlarımız bankalar üzerinden değerlendirmelerde 600/700tl para alacaklar.  Şu anda tiyatro topluluğumuz ile ilgili çalışıyoruz.”

Yedikaya, kooperatif konusunda çalışmalar yaptıklarını belirterek, görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Tiyatro topluluğu da oluşturduklarını kaydeden Yedikaya, önümüzdeki günlerde muhasebecilerden bir oyun sergileneceğini de sözlerine ekledi.

 

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV