banner87
26 Mart 2019 Salı

MEŞHUR LOKANTADA TEK TIRNAKLI HAYVAN ETİ ÇIKTI

Kayseri'de tek tırnaklı hayvan eti kullanan lokanta ve pide fırınlarının isimleri açıklandı

23 Mart 2018 Cuma 14:58
Bu haber 16318 kez okundu
MEŞHUR LOKANTADA TEK TIRNAKLI HAYVAN ETİ ÇIKTI
Haberici -->

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 173 firmaya ait 282 hileli ürünü açıkladı. Kayseri’den de tek tırnaklı hayvan eti kullanan işletmelerin isimleri tek tek verildi. Kent merkezindeki meşhur lokantanın dana ve kuzu eti olarak müşterilerine satışa sunduğu yemeklerdeki et tek tırnaklı hayvan eti çıktı.

Bakanlık, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, ve çikolatanın da yer aldığı 173 firmaya ait 282 hileli ürünü açıkladı. Bakanlık Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 173 firmaya ait 282 parti hileli ürünü açıkladı.

KAYSERİLİ FİRMALAR

Bakanlığın denetimleri sonucunda Kayseri’den de insanları şok edecek işletmelerin isimleri tek tırnaklı et ile yapılan yemekleri müşterilerine sattığı ortaya çıktı. Bakanlığın açıkladığı listede işletmenin adı, işletme sahibinin ismi, adresi açık açık verildi.
Kayseri’de işte ismi listede yer alan işletmeler; Hacı Baba Et Lokantası da yer aldı. Sivas Caddesi üzerindeki işletmede, köftenin içinde (Dana - Kuzu Eti) tek tırnaklı et tespiti yapıldı. Koç Pide Fırını, Erciyesevler mahallesinde hazır kıymalı harcı tek tırnaklı et tespiti. Merkez Pide Fırını Cumhuriyet mahallesi kıymalı harcı tek tırnaklı eti. Doy Doy Kebap Salonu Talas ilçesi kıymalı pide harcı tek tırnaklı eti. İMB Gıda Tarım Hay. İnş. Tem. Hiz. Tur. İlaç San. Tic. Ltd. Şti. Talas ilçesi kıymalı pide harcı tek tırnaklı eti. Közz Restorant Osman Kavuncu Bulvarı ızgara köfte (Dana) kanatlı eti tespiti. ASM Et ve Et Ürünleri Melikgazi ilçesi fermente sucuk deri dokusu tespiti. Doyuran Kebap Salonu Talas ilçesi Adana Şiş (Sığır Eti) kanatlı eti tespiti. Has Döner Talas ilçesi Izgara Köfte (Kırmızı Et) kanatlı eti tespiti. Danacı Et Ürn. San. ve Tic. Ltd. Şti./ ısıl işlem görmüş kangal sucuk kanatlı eti tespiti. 

Bakanlık yaptığı açıklamada "Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir" dedi.

İHBAR VE ŞİKAYETİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır.

173 FİRMAYA AİT 282 HİLELİ ÜRÜN AÇIKLANDI

Taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 173 firmaya ait 282 parti ürünü Bakanlığımız internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

KONTROLÜ YAPACAK KİMSE YOK

Gıda Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Gıda Mühendisi Ergün Türkaslan, işletmelerin aldıkları etle ilgili bünyesinde gıda mühendisi yada kalifiye eleman çalıştırmamasından dolayı aldığı etlerin ne olduğunu bilmediklerini ifade etti.

Yapılan denetimlerde tek tırnaklı hayvan eti çıkmasıyla ilgili bilgiler veren Ergün Türkaslan, şunları söyledi;

“Bakanlık düzenli denetimlerini yapıyor. Ama kalifiye elemanı olmamasından, gıda mühendisi çalıştırmamasından dolayı gelen etin kontrolünü patron, muhasebeci, çalışan yapıyor. Bundan dolayı bilinçsizlik var. 3-5 lira ucuz olsun düşüncesiyle eti alıyorlar ama milletin sağlığı ile de bu şekilde oynuyorlar. Alan kişi bunu at yada eşek eti olduğunu bilerek almıyor. Bilinçsizlik. Vurdum duymazlık, halk sağlığını önemsememektir. Teknik elemanın yetersiz olması, vasıfsızlaştırılması birde teknik elemanının söyledikleri yapılmadan etteki bu sonuçların çıkması gayet normal.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV