banner153
28 Kasım 2020 Cumartesi

MEYVE VE SEBZE KURUTMA TESİSİ AÇILDI

Kayseri’de ilk olan meyve ve sebze kurutma tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Burada engelli kadın çiftçilere yönelikte istihdam imkanı sağlanacak.

06 Eylül 2019 Cuma 07:36
Bu haber 802 kez okundu
MEYVE VE SEBZE KURUTMA TESİSİ AÇILDI
Haberici -->

Kayseri’de ilk olan meyve ve sebze kurutma tesisi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Burada engelli kadın çiftçilere yönelikte istihdam imkanı sağlanacak.

​2018 yılında Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü proje birimince hazırlanarak il özel projesi olarak faaliyetlerine başlanan, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı desteği, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğü ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi ortaklığı ile yürütülen "Engelli Kadınların Tarıma Kazandırılma Projesi" kapsamında kurulan meyve ve sebze kurutma tesisin hizmete açıldı.

Tesisin açılışına Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ile birlikte bakanlıktaki bazı genel müdürler katıldı. Kent protokolünün de katıldığı törende çok sayıda üst yöneticinin katılım sağladı.

Açılışta Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, tesisi gezdirerek proje sorumluları Mustafa Tokdemir, Ercan Varol ve Kooperatif Başkanı Tuğbahan İlgü tarafından teknik bilgiler aktarıldı.

İl Müdür Şahin, yaptığı açıklamada, “Kayseri Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile proje kapsamında kurulan S.S. Bir Kutu İyilik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi arasında imzalanan protokol ile "Engelli Kadınların Tarıma Kazandırılma Projesi" nin sürdürülebilirliği kooperatif aracılığı ile sağlanması hedeflenmişti. Kadınlarımızın ve engellilerimizin hem ekonomik yönden hem de sosyal sorumluluk yönünden desteklenmesi amaçlanan projenin sürdürülebilirliği de ayrı bir önem taşımaktadır. Projede, sadece proje süresinde değil, kadın ve engelli kooperatifi aracılığı ile projenin sürdürülebilirliği, yaşatılması da diğer bir hedefti. İşte bu bağlamda; engelli ve kadınlar tarafından S.S. Bir Kutu İyilik Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi kurulmuştur. Proje yine İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzün kontrolünde olup, projenin amacından sapmaması adına kooperatif düzenli olarak kontrol edilecek, kooperatif ve İl Müdürlüğümüz ortak projeler yaparak var olan projenin daha da gelişmesi sağlanacak, kooperatif düzenli raporlarla İl Müdürlüğümüze faaliyetleri konusunda bilgi verecektir. Aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi olan bu proje ile kadın ve engellilerimize istihdam sağlanarak, tüketicilerin de güvenilir, sağlıklı, katkısız ve gönül rahatlığıyla çocuklarına yedirebilecekleri gıdaya ulaşması sağlanmış olacaktır. www.birkutuiyilik.com web sitesi aracılığı ile gerekse toptan ve perakende piyasaya arz edilecek ürünler zamanla çocuklarımıza ve halkımıza okul kantinlerinde, otobüs duraklarında sağlıklı atıştırmalıklar olarak sunulacaktır. Şu an itibariyle elma ağırlıklı olan meyve kurusu üretimi ve paketlenmesi yapılan tesiste hızlıca sebze kurusu üretimi ve çeşitlendirilmesi yapılması için AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarına başlanmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı pazarlara ulaşılması için kooperatif tarafından iç ve dış pazara hakim danışmanlar ile görüşme çalışmalar başlatılmış olup projenin sürdürülebilirliği ve gelişmeler ile ilgili kamuoyu tarafımızdan sürekli bilgilendirilecektir” dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV