banner167
banner182
19 Haziran 2021 Cumartesi

MİLLİ TAKIMDAN GARSONLUĞA

Antrenörlük için para biriktiriyor

13 Haziran 2017 Salı 03:37
Bu haber 798 kez okundu
MİLLİ TAKIMDAN GARSONLUĞA
Haberici -->

Türkiye Koşulu Kayak Milli Takımı’nda 2012-2013 sezonu arasında görev alan İsmail Yumak, maddi imkân yetersizliğinden dolayı garsonluğa başladı.

Kayak sporu konusunda yaşadığı maddi imkansızlıkları anlatan 1997 doğumlu Yumak, sponsor bulma sıkıntısı yaşadığını ve maddi imkan yetersizliğinden dolayı koşulu kayak sporunu bırakmak zorunda kaldı. Garsonluk yaparak harçlığını çıkarttığını söyleyen Yumak, kış aylarında kayak sporuna gönül veren kişilere antrenörlük yaptığını ama yazın gelince bir yerden para kazanma imkânı olmayınca garsonluk yapmaya başladığını dile getirdi.  Milli takım zamanında sponsor konusunda yaşadığı sıkıntıları anlatan Yumak şunları söyledi: “2012-2013 sezonu arasında Kayaklı Koşu Milli Takımı’nda görev aldım. Bu süre zarfında yaşadığım en büyük sıkıntı sponsor sıkıntısı oldu. Çünkü sponsor bulmanız için ok geniş bir çevrenizin olması gerekiyor. Birçok yer ve kişi ile görüştüm ama hiçbirinden geri dönüş alamadım. Sponsorluk konusunda iyi bir çevrenizin olması gerekiyor. Ben bir sürü başvuruda bulundum ve dönüş alamadım. Sponsorluk konusunda baya uğraştım ama sadece Gençlik Spor’dan yardım alabildim. O da antrenmandan sonra yemeği karşılıyor ve senede bir defa da ayakkabı veriyordu. ihtiyaçlarımız konusunda en çok antrenörlerimiz bizimle uğraşıyordu onlarda bir çok sponsor aradılar ama geriye dönüş olmadı. Devlet tarafından elbette bir yardım yapılıyor ama bu kesinlikle yeterli bir maddi kaynak değil. Antrenman sırasında yüklü miktarda kalori kaybediyorsunuz ve bunu eve gittiğinizde tekrar almanız gerekiyor. Ben antrenmandan sonra makarna ve patates yiyordum ama doğal olarak kaybettiğim kalorileri geri almama yetmiyordu. Bunun ilacı, aşısı, doktor muayenesi de var ve ben bunların hepsinde fazlası ile sıkıntı yaşadım.”

ANTRENÖRLÜK SINAVLARINA HAZIRLANMAK İÇİN GARSONLUK YAPIYOR

Maddi imkan yetersizliğinden ve bireysel antrenörünün olmamasından dolayı milli takımdan ayrıldığını söyleyen Yumak, antrenörlük sınavlarına hazırlanmak için garsonluk yapıyor. Antrenörlüğe hazırlanma nedenini anlatan Yumak, “Benim yaşadığım sıkıntıyı başka sporcular yaşamasın istiyorum. Boynuz kulağı geçer her zmaan ve ben buna inanıyorum. Şuanda antrenörlük konusunda daha fazla bilgim var. Antrenörümün bana göstermiş olduğu bilgilerin üzerine daha fazla bilgimi koyarak arttıracağım. Herkes sporcu ve antrenör olamaz. Ben sporda başarılıydım ama maddi imkânsızlıktan dolayı ilerleyemedim.  Şu anda antrenörlüğünü yaptığım 20 çocuk var ve onlara eğitim veriyorum. Bu işte daha iyi olacağımı düşünüyorum. Bilgi açısından, teknik açıdan, beslenme açısından hepsini yapabilecek kapasitedeyim” diye konuştu.

Türkiye’de spora karşı çok farklı bir bakış açısı olduğunu söyleyen Yumak,  daha çok futbola yardım yapılıp sponsor bulunduğunun altını çizdi. Kayak sporunun geri planda tutulduğunu söyleyen İsmail Yumak, “ Kayak diğer sporlara göre daha geri planda tutuluyor. Böyle bir durumun olması daha çok turistik açıdan kaynaklanmakta.  Bir çok insan turistik açıdan ve para kazanmak amaçlı bu spora bakıyor. Bu spora baktığımızda Norveç ve Almanya daha çok ilgi gösteriyor ve futbol oralarda daha geri planda tutuluyor. Dünyada merakla takip ediliyor ve izlemek için para vererek yarışlara katılıyorlar.  Norveç’in 5 milyon nüfusu varken, milli kayakçı sporcusu 150 bin tane var. Ama bizim ülkemizde 80 milyon insan var ama takım kampımızda en fazla 70 kişi bile yoktur. Bu yüzden bu spor gelişmiyor” şeklinde konuştu.

“YURTDIŞI KAMPLARI ÇOK ÖNEMLİ”

Kayaklı koşu spor branşında yurtdışı kamplarının da çok önemli olduğunu anlatan Yumak, yüksek rakımlı bir dağda antrenman yaptıktan sonra düşük rakımlı dağda yarış yapmanın daha iyi olduğunu söyledi.  Türkiye ila Norveç arasında koşulu kayak sporuna bakış açısını değerlendiren Yumak şunları söyledi: “ Antrenman yaptığım zamanlarda dağa çıktığımda insanlar yol kenarında durup dalga geçiyor ama Norveç gibi ülkelerde evlerinden markete çarşıya bile giderken kayak takımlarını kullanıyorlar böyle bir ortam var orada.”

Kayaklı koşu sporu hakkında bilgi veren Yumak, “ antrenman yapmak için dağa tırmanıp iniliyor. Her 2,5 kilometrede silahlı atış yapılıyor. Antrenman sırasında havalı silah kullanıyoruz. Ama yarışlarda gerçek silah kullanıyoruz” şeklinde konuştu. Türkiye geneli şampiyonlukları söyleyen Yumak, 2014-2015 yılları arasında Ocak ayı Türkiye klasikte 1.etap 1. 2.etapta 3.lük, patende 1.etapta 2., 2.etapta 2.lik  aldığını dile getirdi.

Haber: Nihal Bayraktar

 

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV