banner87
22 Temmuz 2018 Pazar

MİLYONLUK KAZANÇ SAĞLANACAK

Başkan Hüseyin Akay Kayseri Şeker'in yeni programını anlattı

12 Eylül 2017 Salı 07:45
Bu haber 426 kez okundu
 MİLYONLUK KAZANÇ SAĞLANACAK

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, pancarda, randevu programına uymaları sayesinde 45 Milyon TL daha ek kazanç elde edeceklerini belirtti. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’da programa katıldı ve pancar çiftçisine müjde verdi.

Boğazlıyan Şeker Fabrikası 11. Kampanya açılışında konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, 2017-2018 Kampanya döneminde Randevulu söküm ve tesellüm seferberliği başlatıldığını belirterek, çiftçilerin pancar söküm ve tesellümünde randevu programına uymaları sayesinde 45 Milyon TL daha ek kazanç elde edeceklerini belirtti.

Başkan Akay,“Kayseri Şekere bağlı Boğazlıyan Şeker Fabrikasının faaliyet alanında dört bölge müdürlüğüne bağlı 3 bin 805 çiftçisiyle pancar ekim sözleşmesi yapılmıştır. Bu bölgedeki pancar üretiminin 1 milyon 200 bin ton olması beklenmektedir. Bu üretilen pancarın parasal değeri ise yaklaşık 300 milyon TL olmaktadır.Boğazlıyan Şeker Fabrikamıza diğer bölgelerimizden gelecek olan 270 bin ton pancar ile birlikte toplam 113 gün sürecek olan 11. kampanya süresince 1 milyon 470 bin ton pancar işlenerek 210 bin ton kristal şeker yapılması beklenmektedir.Bu kampanya döneminde başlatmış olduğumuz programlı pancar alımı uygulamasını kış sezonundaki eğitim toplantılarında çiftçimize anlatmış ve uygulama konusunda mutabakat sağlamıştık” dedi.

Başkan Akay, randevulu söküm sisteminde uygulanacak prim sistemini ise şu şekilde açıkladı; “Uygulamaya başladığımız programlı pancar alımı Üç periyot şeklinde uygulanacaktır. 1. Periyot  9 eylül 9 ekim arası prim uygulaması 25 TL/ton,A kotası,12 TL/Ton C kotası. 2. Periyot 10 Ekim 20 Kasım arası 10 TL/ ton A kotası, 5 TL/ton C kotası. 3. Periyot 21 Kasım 18 Aralık arası 20 TL/ ton prim A kotası. 10 TL/tın C kotası. Prim uygulaması yapılacaktır. Bu uygulama sonucu toplamda çiftçimize 45 milyon TL randevulu söküm primi verilmiş olacaktır” dedi.

BEKİR BOZDAĞ’DAN PANCAR ÇİFTÇİSİNE MÜJDE

Kayseri Şeker’e bağlı Boğazlıyan Şeker Fabrikası 11. Kampanya açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Şeker Üst Kuruluna atamanın yapılacağı ve şeker pancarı kotalarında sorun olmadığının müjdesini verdi.

Bekir Bozdağ,“Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanımız Hüseyin Akay’ın Şeker üst kurulu ve Şeker kotaları ile taleplerini Maliye Bakanımız Naci Ağbal ile görüştüm. Maliye Bakanımız bu atamaların yapılacağını belirtti. Kotalarla ilgili olarak da kotaların kaldırılması söz konusu değildir. Kotalar aynen devam edecek” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü; 

“Pancar üreticimizi çiftçimizi bu noktada koruma iradesi hükümetimizin ortak iradesidir. Zaten pancar üretiminde bu iradeyi ortaya koyuyoruz bütçeden ciddi kaynaklara aktarıyoruz. Bundan sonrada çiftçimizi pancar üreticimizi uluslararası rekabetten zarar görmemesi içinde koruyucu kollayıcı politikalarımızı uygulamaya devam edeceğiz. Kimse bu politikalardan Türkiye’nin vazgeçmesini beklemesin.”

 

HABER MERKEZİ

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV